• فاکتور ۱۴۰۰ تولید مسکن

  دنیای‌اقتصاد: کشف سطح جدید قیمت تمام‌شده ساخت مسکن در تهران، جواب مجهول داخلی بازار ملک در معادله «تخلیه حباب قیمت‌ها» را مشخص کرد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد فارغ از تاثیرگذاری بالای فاکتور «ریسک‌ غیراقتصادی» و «انتظارات تورمی» ناشی از آن، بر مسیر نوسان قیمت مسکن، در حال حاضر فاکتور «هزینه ساخت و قیمت زمین» که در مجموع «قیمت تمام‌شده ساخت مسکن» را تشکیل می‌دهد نیز مهم‌ترین عامل درونی بازار ملک است که طی دو سال گذشته به تشدید جهش قیمت آپارتمان دامن زد. در حال حاضر برخی‌ در بازار ملک،‌ مدعی هم‌سطح شدن قیمت تمام‌شده با قیمت فروش مسکن هستند و این اتفاق را مانع ریزش قیمت عنوان می‌کنند. اما فاکتورهای ۱۴۰۰ هزینه ساخت و قیمت فروش زمین در سه دسته از مناطق پایتخت با رد این ادعا مشخص می‌کند به‌رغم رشد ۷۰ تا ۱۰۰درصدی هزینه‌های ساخت‌وساز، همچنان فاصله ۲۰ تا ۴۰درصدی بین قیمت تمام‌شده و فروش نوسازها وجود دارد. این اختلاف می‌تواند سد داخلی مقابل «تخلیه حباب مسکن» را بشکند.
 • فوریت جدید برای مالیات سالانه ملک

  دنیای‌اقتصاد: با مبنا قرار گرفتن دریافت مالیات از خانه‌های خالی از سکنه به عنوان روش مالیاتی ساماندهی بازار مسکن در شرایط حاضر، نه تنها در وضعیت فعلی بازار ضرورت اجرای شکل دیگری از مالیات ملکی برای ایجاد یک سازوکار مالیاتی موثر در این بازار، احساس می‌شود بلکه علائمی مبنی بر بروز یک فوریت ثانویه برای دریافت مالیات سالانه از املاک مسکونی به عنوان شکل مالیاتی موثر در ساماندهی بازار مسکن، مشاهده می‌شود.
 • فایل‌های سبزپوش در بازار املاک پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: بررسی فایل‌های عرضه شده به بازار املاک پایتخت طی یکی دو روز گذشته نشان می‌دهد: تعداد فایل‌هایی که با رنگ سبز یعنی قیمت پایین‌تر از آپارتمان‌های مشابه و میانگین منطقه عرضه شده‌اند نسبت به هفته گذشته اندکی افزایش داشته است. هرچند تعداد این نوع از واحدهای مسکونی نسبت به مجموع واحدهای عرضه شده انگشت‌شمار است، اما قرارگرفتن این واحدها در لیست آپارتمان‌های فروش، خود نشانه‌ای برای وجود شانس ملک با قیمت مناسب است.
 • پیش فروش خانه‌های چاپی

  دنیای‌اقتصاد: آمریکا در حوزه صنعتی‌سازی یا همان سریع سازی مسکن یک کشور پیشرو به حساب می‌آید، اما تکنولوژی جدیدی که یک گروه ساختمانی به‌تازگی در کالیفرنیا برای احداث شهرک مسکونی سبز طراحی کرده، انقلاب در بازار ساخت و ساز به پا می‌کند.
 • وام‌های معیوب در بازار ملک

  دنیای‌اقتصاد: گزارش رسمی درباره عملکرد سیاستی دولت در بخش مسکن، از مردودی سیاست‌گذار در تحقق ۴ هدف کلیدی مرتبط با عرضه مسکن ارزان حکایت دارد. مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی آنچه قرار بود در «بافت‌های فرسوده، بازار اجاره مسکن، ساخت‌وساز و همچنین تامین مسکن کم‌درآمدها» رقم بخورد، اعلام کرد: اهداف محقق نشد یا به میزان ۱۰ تا ۲۰درصد به نتیجه رسید. در این گزارش به قطع ارتباط سازنده‌ها با وام ساخت و خانه‌اولی‌ها با وام خرید اشاره شده که علت آن، عیوب وام‌های مسکن است.
 • تکرار اما و اگر در متروی پرند

  زمان افتتاح و بهره‌برداری از متروی پرند در حالی پس از گذشت چند سال از تکرار وعده‌های دولت برای قابل استفاده شدن این مترو از سوی ساکنان این شهر جدید همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد که دولت به صورت مجدد اقدام به تکرار اما و اگرها برای افتتاح این مترو در سال جدید کرده است.
 • بازیگردانان مسکن ۱۴۰۰ در وبینار «دنیای‌اقتصاد»

  «دنیای‌اقتصاد» در یک وبینار سه ساعته به معرفی بازیگردانان بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ و تشریح نقش هر کدام از آنها خواهد پرداخت.
 • طفره مالیاتی سیاست‌گذار

  دنیای اقتصاد: سیاست‌گذار مسکن در واکنش به نقدهایی که درباره «اصرار به استفاده از مالیات فرعی» به جای «مالیات اصلی و کارآمد» مطرح است، دفاعیه‌ای منتشر کرده که حاوی ۷ استدلال غیرقابل دفاع است. انتظار می‌رفت در متن دفاعیه دولت برای تشریح علت انتخاب «مالیات بر خانه‌خالی» بابت مقابله با احتکار مسکن، دست‌کم یک جمله درباره علت عدم انتخاب «مالیات سالانه بر املاک» نوشته شده باشد. «مالیات سالانه» در خیلی از کشورها تیغ برنده برای پاک‌سازی بازار ملک از سفته‌باز و محتکر محسوب می‌شود؛ اما در بازار مسکن پراز بحران کشورمان، جای آن خالی است.
 • بازار بهاری رهن و اجاره

  بازار رهن و اجاره مسکن در طول سه هفته گذشته از نخستین ماه سال بر اساس رفتار موجر و مستاجر در برخی مناطق مورد بررسی قرار گرفت.
 • قول‌های بی‌نتیجه دولت به شهرداری پایتخت

  رئیس شورای شهر تهران گفت: در موضوع حمل و نقل عمومی و تامین و تجهیز این ناوگان مصوبات و قول‌های خوبی در دولت داریم، اما متاسفانه هیچ کدام به نتیجه نمی‌رسد.
 • فاصله تهران تا «تهران ۱۴۰۰»

  دنیای‌اقتصاد: فاصله وضعیت کنونی شهر تهران با تصویر «تهران ۱۴۰۰» که بر مبنای وعده‌ها و برنامه‌های اعضای پارلمان محلی و مطالبات شهروندان از آنها در ابتدای دوره پنجم مدیریت شهری تعیین شده بود، بررسی شد.
 • پاسخ وزارت راه و شهرسازی به گزارش «دنیای‌اقتصاد»

  وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به انتشار گزارشی در روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به تاریخ ۲۱/ ۱/ ۱۴۰۰ با عنوان «چتر مالیاتی جای تور مالیاتی» توضیحات به دفتر روزنامه ارائه کرد و خواستار انتشار آن شد، متن این توضیحات به شرح زیر است:
 • اعلام خودکار آتش‌سوزی در ساختمان‌ها

  مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران از استمرار بررسی ساختمان‌های ناایمن در سطح شهر خبر داد و گفت: این پروسه یک فرآیند دائمی است. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که ساختمان‌های شهر از نظر ایمنی وضعیت بهتری داشته باشند البته این را هم بگویم ممکن است که یک ساختمان با ضوابط لازم هم ساخته شود اما در ایمنی مشکل داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است یک ساختمان ایمن باشد اما راه‌پله‌ها به انبار تبدیل شده و همین امر ساختمان را از استاندارد خارج می‌کند یا اینکه سیستم اعلام حریق دچار مشکل شده است.
 • چشم بورس و مسکن به دلار

  دنیای‌اقتصاد: «رابطه دلار با مسکن» طی روزهای اخیر به سوال اصلی فعالان بازار ملک تبدیل شده است و البته گروهی در این میان، با سوءبرداشت درباره این معادله نامرئی، اطلاعات نامفهوم ارائه می‌کنند. بررسی‌ها اما با لحاظ ۹ متغیر درونی و بیرونی اثرگذار بر قیمت مسکن به این پرسش پاسخ داده است. تاثیر نرخ ارز در بورس نیز دوگانه و منوط به ماهیت صنعتی است که سهم در آن تحلیل می‌شود. در مجموع هرچند در کوتاه‌مدت احتمال شوک ارزی به بازار سهام زیاد است، اما در بلندمدت گشایش‌های برجامی می‌تواند به افزایش سود شرکت‌ها بینجامد.
 • ثبات نسبی در بازار املاک مناطق شمالی

  دنیای‌اقتصاد: بازار خرید و فروش ملک در مناطق شمالی شهر تهران از حیث تغییرات قیمتی شرایط نسبتا با ثباتی را طی می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر