آرشیو روزنامه شماره ۳۲۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۳۲۶۰

 • حراج آپارتمان در حاشیه تهران

  اوراق مسکن در مسیر نزولی
 • مغازه؛ وجبی ۴۰۰هزارتومان

  گروه مسکن: نورا حسینی: قیمت‌های عجیب و غریب در بازار خرید و فروش مغازه در تهران، کار دلالان را به جایی رسانده که برای مناطقی از پایتخت همچون محله بازار در جنوب یا میدان تجریش در شمال که کسب‌و‌کار مغازه‌دارها در آنجا بی‌نهایت رونق دارد، ارزش مغازه را براساس «وجب» تعیین می‌کنند. «وجب» واحد سنجش طول است که معادل ۵/۲۲ سانتی‌متر است و برای محاسبه مساحت به کار برده نمی‌شود، اما در حال‌حاضر قیمت یک‌وجب در یک‌وجب مغازه در برخی مناطق (حدود ۴۰۰سانتی‌متر مربع) به طور متوسط بین ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان تعیین می‌شود و در برخی قسمت‌های شهر، حتی مغازه‌ای با مساحت یک مترمربع، گران‌تر از مغازه چندین‌متری معامله می‌شود.

 • تشکیل کمیسیون ویژه «تهران» در دولت

  گروه مسکن: معاون اول رئیس‌جمهور با ابلاغ مصوبه هیات‌دولت در خصوص تشکیل کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران، وظایف و ماموریت‌های این کمیسیون را اعلام کرد. کمیسیون خاص امور کلان‌شهر تهران، نهادی است که چند ماه پیش، ایجاد آن از سوی برخی اعضای کابینه یازدهم پیشنهاد شد تا در کنار کمیسیون امور زیربنایی که در هیات‌دولت برقرار است، تشکیل شود و به صورت تخصصی و ویژه به مشکلات و نارسایی‌هایی شهری تهران بپردازد.

  با تصویب هیات‌دولت، ترکیب کمیسیون ویژه تهران به ریاست وزیر کشور و با حضور وزرای راه‌وشهرسازی، نیرو، کشاورزی، ورزش، بهداشت و همچنین رئیس سازمان محیط‌زیست تعیین شده است.

 • امضای تفاهم‌نامه استفاده از بتن‌سبک

  گروه بنگاه‌های اقتصادی: مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان نظام مهندسی تهران و انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن سبک اتو کلاو شده در هتل المپیک تهران برگزار شد. در این مراسم محمد مهدی نثاری، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی بتن سبک گفت: این محصول نوین ساختمانی از فناوری‌های نو در ایران محسوب می‌شود و دارای ویژگی‌های ارزشمندی است. وی افزود: وظیفه سازمان‌ها و نهادهای ذی‌صلاح است که در راستای حفظ منابع و سرمایه‌های ملی در جهت استفاده بیشتر این محصول به جای مصالح سنتی (آجر، سفال و بلوک‌های سیمانی) به صورت جدی‌تر وارد میدان شده و نسبت به فرهنگ‌سازی و وضع قوانین الزام‌آور تلاش کنند.

بیشتر