آرشیو روزنامه شماره ۳۱۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۳۱۳۳

 • قیمت زمین؛ هنوز حبابی

  دنیای اقتصاد- مدیرکل راه‌وشهرسازی استان تهران ضمن تایید آمارهایی که این روزها از مراجع مختلف درباره کاهش قیمت مسکن در تهران اعلام می‌شود، از مقاومت بازار زمین برای همسویی با روند اخیر نرخ فروش و اجاره آپارتمان‌ خبر داد و گفت: به‌رغم افت ۳۰ درصدی قیمت مسکن در برخی مناطق، قیمت زمین در تهران به‌صورت کاذب، متورم است و حتی از متوسط قیمت جهانی زمین نیز بالاتر است. دیروز رئیس اتحادیه مشاوران‌ املاک تهران هم از تعدیل تقاضای‌ موثر در بازار اجاره‌نشینی نسبت‌ به میزان فایل‌های موجود در بنگاه‌ها خبر داد و گفت: اجاره‌بها ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

 • ردیف جدید برای پایتخت در بودجه‌دولت

  گروه مسکن- بهشاد بهرامی: رابطه سرد دولت و شهرداری‌تهران پس‌از حداقل ۵سال، طی ماه‌های اخیر رو به گرم شدن گذاشته و مدیریت شهری پایتخت به‌واسطه تغییرات به وجود آمده در کابینه، به حداقل دو نوع مراوده مالی با دولت خوش‌بین شده‌است. معاون قالیباف روز گذشته با اعلام آخرین آمار بدهی دولت به شهرداری‌تهران بابت تعهداتی که در تامین بخشی از هزینه‌های شهر تهران برعهده دولت است، از طلب ۶هزار میلیاردتومانی شهرداری طی دو سال گذشته خبر داد و در عین‌حال از توافق برای وصول آن در آینده نزدیک گفت. معاون برنامه‌ریزی شهرداری‌تهران همچنین از توافق با دولت برسر تعریف یک ردیف‌ جدید در بودجه سال۹۳ کل‌کشور برای پوشش هزینه‌هایی که پایتخت بودن بر تهران تحمیل کرده، گفت و اعلام کرد: قرار است علاوه‌بر منابعی که همه‌ساله توسط دولت به شهرداری‌تهران پرداخت می‌شود، اعتبار جدیدی در بودجه دولت بابت پایتخت‌بودن تهران تعریف شود و از محل آن به شهرداری‌تهران پرداخت صورت بگیرد.

 • تحلیلی بر بودجه‌ شهرداری تهران

  علیرضا دبیر* نگاه کلی به آمار و ارقام لایحه پیشنهادی شهرداری تهران نشان می‌دهد بودجه پیشنهادی شهرداری تهران با رقمی بالغ بر ۱۵۱۹۸۷‌میلیارد ریال نسبت به بودجه شهرداری در سال گذشته که رقمی برابر ۱۳۹۰۰۰ میلیارد ریال بود تنها معادل ۹ درصد افزایش داشته است. البته این رقم هنوز در شورای اسلامی شهر تهران به تصویب نرسیده و در حال بررسی در کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق است. هرچند آمار و ارقام لایحه بودجه به خودی خود اهمیت و سیاست‌های مالی یکساله شهرداری را در قالب آمار و ارقامی که برای ردیف‌های مختلف در نظر می‌گیرد، مشخص می‌کند.

 • کاهش تقاضای‌موثر در بازار اجاره

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از کاهش تقاضای موثر در بازار اجاره‌نشین‌ها نسبت به میزان فایل‌های اجاره‌ موجود در بنگاه‌ها طی هفته‌های اخیر خبر داد و این شرایط را تاثیرگذار بر ادامه‌دار بودن موج تازه کاهش اجاره‌بها توصیف کرد. حسام عقبایی با اعلام کاهش ۱۰ درصدی اجاره‌بهای مسکن در نیمه‌دوم امسال نسبت به نیمه اول۹۲ گفت: رشد اجاره‌بها در سال آینده کمتر از نرخ تورم خواهد بود.

  عقبایی با اشاره به روند کاهشی قیمت‌ها در بازار مسکن در حوزه خرید و فروش آپارتمان و اجاره‌ اظهار کرد: بررسی‌های آماری و میدانی در شهر تهران نشان می‌دهد بازار اجاره مسکن هم به لحاظ نرخ‌ها و هم از نظر حجم معاملات در حالت ثبات‌ نسبی قرار گرفته و جو ملتهب و متراکم ماه‌های اخیر را ندارد.

 • جوابیه به «آمار غلط از تعداد مستاجران»

  حمیدرضا صارمی که جمعه گذشته «ایسنا» به نقل از وی تعداد مستاجران کشور را ۵۹درصد اعلام کرده بود، به گزارشی که «دنیای‌اقتصاد» روزشنبه تحت عنوان آمار غلط معاون وزیر درباره تعداد مستاجران منتشر کرد، جوابیه‌ای به شرح زیر ارائه کرده است: درخصوص خبر آمار مستاجران که به نقل از اینجانب حمیدرضا صارمی در شماره ۳۱۳۱ روزنامه شنبه مورخ ۹۲/۱۱/۱۹ درج شده است به اطلاع می‌رساند آماری که از سوی «ایسنا» درج شده برداشت اشتباه خبرنگار بوده است که با تماس اینجانب اصلاح شده است. ضمنا مسوولیت اینجانب نیز به اشتباه درج شده است و بنده معاون وزیر کشور نیستم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر