پوست‌اندازی سینمای عربستان به گواهی آمار

در این زمینه انتشار آمارهای رسمی کمیسیون فیلم عربستان سعودی (SFC) از سینماها، استودیوها، و برگزاری جشنواره‌های سینمایی حکایت از این روند دارد که روند روبه رشد مخاطبان هنر هفتم در این کشور روبه‌رشد است و ارقامی که برای درآمد صنعت در سال گذشته میلادی به دست آمده نیز تاکیدی بر همین نکته است که سینمای عربستان همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. آمار منتشر‌شده از سوی کمیسیون فیلم عربستان نشان می‌دهد سال گذشته میلادی در این کشور ۴۴۳ فیلم در سینماهای سراسر کشور اکران شده و این تعداد فیلم ۱۷.۴میلیون نفر مخاطب به خود دیده است که با یک برآورد ابتدایی تعداد مخاطبان سینماهای عربستان نسبت به یک سال قبل‌تر یعنی در سال ۲۰۲۲ شاهد رشد حدود ۲۰درصدی بوده است.

این در حالی است که درآمد گیشه‌های سال قبل عربستان براساس آمارهای رسمی از  ۲۴۰میلیون دلار فراتر رفته و اکنون عربستان در جایگاه پانزدهم رده‌بندی جهانی باکس‌آفیس قرار گرفته است. از سوی دیگر بررسی هرم جمعیتی این کشور نشان می‌دهد بیش از ۵۰درصد جمعیت زیر ۲۵ سال عربستان علاقه‌مند به هنر هفتم هستند و فیلم‌های اکشن هالیوودی در صدر انتخاب این گروه سنی برای نشستن روی صندلی سینماهای کشورشان است و در پی آن کمدی‌های مصری مخاطب قابل‌توجهی دارند.

در همین حال آن‌طور که آمارهای رسمی از زیرساخت‌های سینمایی عربستان حکایت دارند تا اکتبر سال گذشته میلادی مجموعا هفت اپراتور سینمایی، ۶۹ سالن سینما، ۶۲۳ صفحه‌نمایش و ۶۵هزار صندلی در این کشور وجود دارد که براساس جمعیت عربستان، به ۱.۷ صفحه‌نمایش و ۱۷۶ صندلی برای هر ۱۰۰هزار نفر تقسیم می‌شود و همین آمارها نشان می‌دهد سرعت رشد زیرساخت‌های سینمایی عربستان در دو بخش صفحه نمایش و صندلی تا تاریخ یاد‌شده چیزی حدود ۱۹درصد بوده است.