صفر تا صد «ساعت صفر»

رضا رشید‌پور درباره برنامه‌اش گفت: «ساعت صفر» یک برنامه گفت‌وگو‌محور با فضایی متفاوت از دید در شب، عبور شیشه‌ای و شب شیشه‌ای است. موضوع همان است یعنی گفت‌وگو اما نوع گفت‌و‌گو و نتایج آن با «دید در شب» متفاوت خواهد بود. نگاه این برنامه به حوزه بین‌الملل اختصاص دارد و اولین بار است که ما در حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی قصد داریم مهمان‌هایی غیر از جغرافیای ایران داشته باشیم. او افزود: تعدادی از گفت‌وگوها ضبط شده‌اند و تعدادی در حال ضبط شدن هستند و البته مهمانان ایرانی هم خواهیم داشت که مثل سابق از بین چهره‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری هستند.

تقریبا روال برنامه روزپخش خواهد بود یعنی به این صورت نیست که تولید تمام شود و بعد از آن ما پخش را آغاز کنیم بلکه به موازات اینکه برنامه از یکی از پلتفرم‌ها پخش می‌شود ما تولید را هم با توجه به مختصات روز ادامه خواهیم داد. امیدوارم بتوانیم به آن اهدافی که در ذهنمان است در عمل هم دست پیدا کنیم. این مجری درباره پلتفرم پخش‌کننده و زمان عرضه برنامه گفت: با چند پلتفرم صحبت کرده‌ایم و درحال تصمیم‌گیری هستیم که کدام‌یک از آنها را انتخاب کنیم. پیش‌بینی‌هایی برای زمان پخش داریم که یا قبل از عید نوروز و برای این ایام بتوانیم چند قسمت را پخش کنیم، چراکه نوروز زمان خوبی است و خانواده‌ها کنار هم به‌دنبال محصولات سرگرم‌کننده فرهنگی هستند یا اینکه برای عید فطر و بعد از عید نوروز برنامه پخش شود.

رشیدپور درباره مهمانان این برنامه توضیح داد: مدت‌زمان هر قسمت از «ساعت صفر» حدود ۶۰ دقیقه است و تعداد زیادی از چهره‌های حاضر در برنامه به‌سبب نزدیکی فرهنگی بین ایران و کشور ترکیه از بین هنرمندان ترک انتخاب شده‌اند. ابراهیم تاتلیس، الیاس یالچینتاش، عایشه گل جوشکون و ماهسون کرمیزی‌گول اسامی بعضی از چهره‌هایی است که برنامه آنها در ترکیه ضبط شده و به اتمام رسیده است و برخی هم درحال هماهنگی برای انجام ضبط هستند. این مجری تلویزیون درباره اهمیت این گفت‌وگوها و شناخت چهره‌ها نسبت به کشورمان گفت: در مدتی که در ترکیه در حال کار هستم با یک مورد عجیب مواجه بودم اینکه در آنجا اصلا نمی‌دانند خلیج فارس کجاست!

یعنی ما در حوزه شناسایی پتانسیل‌های فرهنگی، گردشگری، تمدنی و… در منطقه خودمان نتوانسته‌ایم تاکنون بگوییم در کشورمان جایی به‌عنوان خلیج فارس، جزیره کیش و… داریم. من چند بلاگر از کشور ترکیه را به جزیره کیش بردم و بازخورد مثبتی داشت. خلیج فارس را دیدند، برای مخاطبان خود ویدئو گذاشتند و خلیج فارس را معرفی کردند. یکی از هدف‌های مهم «ساعت صفر» این است که ما ساعت‌هایمان را یک بار دیگر به وقت اشاعه فرهنگ تمدن، جغرافیا، جاذبه و پتانسیل‌های ایران تنظیم و تا جایی که در توان و بضاعت تیم برنامه‌ساز ما و مخاطبانش است، بتوانیم این کار را بکنیم. 

رشیدپور در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، درباره دیگر ویژگی‌های این برنامه گفت: «ساعت صفر» ۵۲قسمت است که قرار است به‌صورت هفتگی و یک‌ساله پخش شود و فعلا توافق اولیه برای ۲۶ قسمت است. به این ترتیب که ۲۶ قسمت ضبط و پخش می‌شود و اگر همه شرایط فراهم باشد ۲۶ قسمت بعدی هم ساخته و پخش خواهد شد. او با اشاره به شناخت خوانندگان خارجی از فضای موسیقی ایران گفت: گفت‌وگویی با الیاس یالچینتاش خواننده ترکیه‌ای دارم که درباره آقای شجریان و از ویژگی‌های ایشان صحبت می‌کند. بنابراین چقدر خوب است تاریخ شفاهی فرهنگ موسیقایی ایران را بهتر معرفی کنیم.