آرشیو روزنامه شماره ۵۱۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۵۱۷۱

 • ادامه اعتراض‌ها به «خندوانه»

  دنیای‌اقتصاد: یک مربی فوتبال که چند مدتی است محبوب برنامه‌سازان تلویزیونی شده و از این شبکه به آن شبکه می‌رود، در برنامه خندوانه نویسندگان ایرانی را «بیکار» خوانده و جنجالی دیگر به کارنامه حاشیه‌های ناشمردنی سیمای ملی افزوده است. فیروز کریمی که به شوخی‌ها و خنده‌های نه چندان جالبش معروف است، شاید هیچ وقت فکر نمی‌کرد روزی تنه‌اش به تنه نویسندگان ایرانی بخورد و داستان‌نویسان، فیلم‌نامه‌نویسان، روزنامه‌نگاران، اتحادیه‌های ناشران و... برای اعتراض به حرف او صف ببندند و دسته دسته به خروش بیایند.البته چندی پیش هم فیروز کریمی جمله‌ای درباره علیرضا فغانی داور برجسته فوتبال در همین صداوسیما به کار برده بود که موج منفی شدیدی را شکل داد.
 • روایت‌گری دکتر کزازی در یک آلبوم موسیقی

  آلبوم «کیومرس‌نامه» به آهنگ‌سازی مسیح تحویلداری، روایت میرجلال‌الدین کزازی و خوانندگی حسین علیشاپور در پاسداشت فردوسی شاعر حماسه‌سرای ایرانی به‌زودی منتشر می‌شود. مسیح تحویلداری در توضیح این آلبوم نوشته است: «کیومرس‌نامه از شاهنامه می‌گوید، از کیومرس، نخستین شاه شاهنامه و نخستین انسان فره‌مند ایرانی. کیومرس‌نامه برآمده از همدلی پدیدآورندگان آن است و عشقشان به هویت و فرهنگ ایران‌زمین که با حضور فرزند راستین فردوسی، استاد میرجلال‌الدین کزازی، گران‌سنگ گشته است. »
 • ستایش کلمبیایی‌ها از «خورشید» مجیدی

  هنرآنلاین: سایت کلمبیایی اکسپلیکا در نقدی مفصل بر تازه‌ترین تجربه کارگردانی مجید مجیدی، «خورشید» را بهترین کار او در دو دهه اخیر و از بهترین فیلم‌های اجتماعی سینمای ایران دانست. نویسنده این رسانه کلمبیایی نوشته است: «خورشید» با فیلمنامه مشترک مجیدی و نیما جاویدی تلفیق یک درام اجتماعی و فیلمی ماجراجویانه است؛ یک قمار غریب و پرخطر که می‌داند چگونه از افتادن به دام ویرانگری بپرهیزد. فیلم نه مانند «لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند» و «کفرناحوم» ویران‌کننده است نه بسان «بلانکا» و «فهیم» بیش از اندازه آسان‌گیر.
 • نمایشگاهی برای شنیدن رنگ‌های یک تابلو

  ایرنا: شرکت گوگل در پی راه‌اندازی نمایشگاهی که آثاری از واسیلی کاندینسکی هنرمند معروف را به نمایش خواهد گذاشت، به کمک ابزارهای هوش مصنوعی رنگ‌ها را به صوت تبدیل می‌کند. کاندینسکی به اختلال حس‌آمیزی یا سینستزی مبتلا بود و به هر رنگ و شکلی که نگاه می‌کرد صداهای مرتبط با هرکدام را می‌شنید. به گفته راهنمای این نمایشگاه، بیماری حس‌آمیزی کاندینسکی تاثیر قابل‌توجهی بر نقاشی‌های وی داشت؛ رنگ زرد صدای ترومپت، رنگ قرمز صدای ویولن و رنگ آبی صدای ارگ را برای وی تداعی می‌کرد. شاهکار زرد، قرمز و آبی از این هنرمند روس در سال ۱۹۲۵ در دنیای هنر انتزاعی جریان جدیدی به راه انداخت و چشمان بیننده را از چپ به راست با طیفی از اشکال و سایه‌های مختلف به‌دنبال خود می‌کشید. با گذشت تقریبا یک قرن از آن تاریخ، ابزار تعاملی گوگل به کاربران اجازه می‌دهد با کلیک کردن روی بخش‌های مختلف این نقاشی، در دل توضیحات نقاش درباره رنگ‌ها، صداهای مربوط به هر کدام و روحیاتی که الهام‌بخش خلق این اثر بودند، سفر کنند.
 • روزهای طراحی پارک ساعی

  دنیای‌اقتصاد: حسین محجوبی، نقاش و معمار معاصر ۹۱ ساله شد. او یکی از چهره‌های برجسته هنر نقاشی ایران است که بیش از ۷۰ سال فعالیت حرفه‌ای داشته و آثار درخشانی را خلق کرده است. او دلبسته طبیعت است و این موضوع در کارهایش بیشتر از هر چیزی به چشم می‌آید. به اسب‌ها علاقه زیادی دارد و از این رو بارها سوژه نقاشی‌هایش شده‌اند. شاید اما یکی از مهم‌ترین کارهایی که در زندگی انجام داده طراحی پارک ساعی و ملت بوده است. محجوبی می‌گوید طراحی این پارک‌ها اهمیت نقش درختان‌ در زندگی انسان‌ها را برایش پررنگ‌تر کرد و به همین سبب هم در آثار هنری‌اش بیشتر به این موضوع پرداخت. او ۹۱ سال پیش در لاهیجان متولد و این روزها سالنی به نام او در باغ موزه نگارستان نام‌گذاری و همچنین کتاب «عاشق درختان بهشت» نوشته امیر سقراطی که درباره زندگی اوست هم منتشر شده است.
 • داستان یک سفر آخرالزمانی

  محبوبه سلاجقه
  اگر آخر داستان به آزادی واقعی دست می‌یابیم. من تا آخرش هستم. (الفبای لازاروس، ص ۱۷۷) در پولیس یا همان مدینه یونانی، آزاد به کسی گفته می‌شد که از یکسو شهروند پولیس باشد و از سوی دیگر- با توجه به معنای لغوی واژه آزادی در یونانی- این امکان را داشته باشد که به هر‌کجا که می‌خواهد برود، بدون آنکه کسی قادر باشد او را از این کار منع کند. بعدها کانت مفهوم آزادی را گسترش داد و آزادی را یگانه حق‌ذاتی انسان از بدو تولد دانست که نه دادنی است و نه گرفتنی. مفهومی عملی که با گردش تاریخ هر بار تغییر می‌کند و هر بار صورت متفاوتی به خود می‌گیرد. دیوار چین ساخته می‌شود، دیوار برلین شهری را به دونیم می‌کند و بعدتر در قرن حاضر سخن از ساخت دیوار مکزیک به میان می‌آید و معنی آزادی و مبارزه برای آن تا آن حد تقلیل می‌یابد که معنای عبور از دیوار را به خود می‌گیرد.
 • تالارهای عمومی کتابخانه ملی بازگشایی شد

  ایسنا: ارائه خدمات در تالارهای عمومی کتابخانه ملی ایران از روز گذشته برای اعضا از سر گرفته شد. براساس دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا و کاهش فراگیری این ویروس در تهران، تالارهای تخصصی کتابخانه ملی از هفته گذشته (۱۹اردیبهشت‌ماه) بازگشایی شد و از یکشنبه نیز ارائه خدمات در تالارهای عمومی کتابخانه ملی ایران میسر شده است. همچنین ساعت کار تالارهای تخصصی، نشریات و رقمی و تالارهای عمومی کتابخانه ملی ایران به‌دلیل رعایت محدودیت‌های تردد که ساعت ۲۲ درنظر گرفته شده است، یک ساعت افزایش یافت و ارائه خدمات از ساعت ۸ تا ۱۹ خواهد بود. بنا بر اعلام، ارائه خدمات در شیفت شب انجام نمی‌شود.
 • بررسی کتاب «رسانه‌شناسی» مهدی محسنیان‌راد

  ایبنا: نشست بررسی کتاب «رسانه‌شناسی» نوشته دکتر مهدی محسنیان‌راد با عنوان «نگاهی عمیق به دنیای رسانه‌ها» که به تازگی به چاپ رسیده است، امروز همزمان با روز جهانی ارتباطات و به‌صورت مجازی در پلت‌فرم اسکای‌روم برگزار می‌شود. این نشست به همت انجمن‌های علمی «مطالعات ارتباطی» و «مطالعات فرهنگی و رسانه» دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین انجمن علمی علوم ارتباطات دانشگاه تهران به‌صورت آنلاین برپا خواهد شد. کتاب «رسانه‌شناسی» نوشته مهدی محسنیان‌راد، استاد تمام دانشگاه امام‌صادق(ع) پس از گذشت هفت سال از آغاز تالیف آن منتشر شد. این نشست در کانال انجمن ارتباطی با نشانی «anjoman-ertebati» از ساعت ۱۹ به شکل آنلاین برگزار می‌شود.

بیشتر