واردات لوازم خانگی در حالی از سوی این مقام مسوول تکذیب شده که خبرگزاری فارس با ارائه مستنداتی عنوان کرده ثبت آماری مربوط به مهرماه در سامانه جامع تجارت نشان می‌دهد یخچال ساید، ظرفشویی و لباسشویی ال‌جی و سایر لوازم خانگی به صورت رسمی وارد کشور می‌شود و هیچ منعی برای توقف آن وجود ندارد. در گزارش این خبرگزاری آمده است: «مستندات و قرائن نشان می‌دهد که لوازم خانگی کره‌‌‌ای همچنان در سامانه جامع تجارت، تحت رویه کوله‌بری، ته‌‌‌لنجی و مرزنشینی ثبت آماری شده و به راحتی با تایید منشأ ارز از گمرکات ترخیص می‌شود.»

با این حال، به گزارش شاتا، سعید عباسپور می‌گوید: دولت دوازدهم در سال ۹۷ به منظور حمایت از تولید کالای داخلی، جلوگیری از تشدید قیمت ارز و تعادل بخشی و کنترل مصارف ارزی نسبت به گروه‌بندی کالاهای وارداتی اقدام کرد و ثبت‌سفارش بسیاری از این اقلام و کالاها ممنوع اعلام شد.

وی در این خصوص اضافه کرد: بر اساس همین تصمیمات گرفته شده، ثبت‌سفارش لوازم خانگی از جمله انواع یخچال، ماشین لباسشویی و... از سال ۱۳۹۷ تاکنون ممنوع بوده است.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت همچنین تاکید کرد: ممنوعیت واردات لوازم خانگی خارجی از جمله کره‌ای در جهت حمایت حداکثری از تولید داخل مورد تاکید حاکمیت بوده و بر همین اساس این محدودیت‌ها در حوزه ثبت‌سفارش گروه کالاهای مورد نظر همچنان تداوم دارد.

عباسپور در پایان ضمن اشاره با این موضوع که وظیفه وزارت صمت در بحث واردات صرفا ثبت‌سفارش است و از سال ۹۷ تاکنون هیچ‌گونه ثبت‌سفارشی در حوزه لوازم خانگی مورد اشاره نداشته است تصریح کرد: تحریم‌ها و خروج شرکت‌های لوازم خانگی خارجی باعث شد تا شرکت‌های داخلی به دنبال توسعه داخلی‌سازی قطعات و شرکت‌های جایگزین بین‌المللی بروند، برای تحقق این موضوع اطمینان از حمایت‌های دولت ضروری است که در همین راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز هیچ برنامه‌ای برای حضور برندهای خارجی در صنعت لوازم خانگی کشور ندارد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند