داگلاس موچونی، مسوول واحد اطلاعات زمین‌مکانی فائو با اشاره به اجرای این پروژه مشترک با همکاری دولت ایران می‌گوید: ما در حال همکاری با ایران در زمینه استفاده از فناوری‌های پیشرفته زمین‌مکانی برای حمایت از توسعه شیوه‌ها، همچنین سیاست‌گذاری‌ها و شرایط سرمایه‌گذاری به‌منظور توسعه پایدار کشاورزی در شرایط تغییرات اقلیمی در ایران هستیم.

وی افزود: رخدادهای شدید و مکرر اقلیمی، همچون سیل،‌ خشکسالی و سرمازدگی تاثیراتی مخرب بر تولیدات کشاورزی ایران دارند و این مساله نیازمند یک نظام پایش کشاورزی جامع،‌ نظام‌مند و دقیق است. در گزارش تازه فائو همچنین شیوه‌های مورد استفاده وزارت جهادکشاورزی برای جمع‌آوری داده مورد بررسی قرار گرفته است که نشان‌دهنده مسائلی همچون فقدان رویه‌های به‌صرفه برای جمع‌آوری به‌موقع داده‌ها، همچنین اتکا به داده‌های سرشماری و شیوه‌های نمونه‌گیری قدیمی است. در این گزارش همچنین به‌صورت تفصیلی به کاربرد (شیوه‌های) سنجش از راه‌دور در جمع‌آوری داده‌های کشاورزی و پروژه پایلوت اجرا شده در استان همدان پرداخته شده است. در چارچوب این پروژه مشترک و به منظور تقویت توان کارشناسی ایران در زمینه پایش کشاورزی،‌ واحد اطلاعات زمین‌مکانی فائو یک تور مطالعاتی یک‌هفته‌ای را برای دو نفر از کارشناسان ارشد ایرانی برگزار کرد. شرکت‌کنندگان در این تور مطالعاتی ضمن بازدید و مرور پروژه‌های مشابه فائو این فرصت را یافتند تا به‌صورت عینی با کاربرد عملی نظام‌های نوین پایش کشاورزی و کارآیی آنها آشنا شوند.

هیات اعزامی ایران در دیدار با کارشناسان واحدهای مختلف فائو با ابزارها و حوزه‌هایی همچون آکواستات، نقشه‌های کاداستر، کاهش خطر بلایای طبیعی، نظام پایش جنگل‌های ملی و نظام ناحیه‌بندی بوم‌دشت‌زراعی از نزدیک آشنا شدند. این تور مطالعاتی همچنین شامل ارائه آموزش‌های لازم درخصوص چگونگی استفاده از درگاه دسترسی به داده‌های سنجش از راه دور SEPAL و چگونگی نقشه‌برداری از شالیزارهای استان مازندران با استفاده از تصاویر Sentinel ۱ بود.  کیوان کشاورز، معاون مرکز اطلاعات و ارتباطات وزارت جهادکشاورزی که در این تور مطالعاتی حضور داشت، با اشاره به اهمیت برگزاری این برنامه در مقر فائو در شهر رم گفت: (کاربرد) نظام‌های موثر پایش کشاورزی در جمهوری اسلامی ایران داده‌هایی را در اختیار ما می‌گذارند که اهمیت بنیادینی برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه درخصوص نواحی متاثر از تغییرات اقلیمی دارند.

برگزاری این تور مطالعاتی نشان‌دهنده اهتمام و تعهد ایران برای تقویت و بهبود نظام پایش کشاورزی کشور با استفاده از فناوری‌های پیشرفته زمین‌مکانی است.  فائو همواره از توسعه روش‌های بهینه‌تر و دقیق‌تر برای استفاده از اطلاعات حاصل از شیوه‌های سنجش از راه‌دور به منظور برآورد مساحت و بهره‌وری زمین‌های کشاورزی همچنین پیش‌بینی میزان محصولات کشاورزی حمایت می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند