آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۷۵

 • دو روی سکه بارش‌های سیل‌آسا

  دنیای اقتصاد: آسمان ایران در دو هفته اخیر بارندگی‌های بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بارش‌های اخیر وضعیت آب کشور را کاملا دگرگون و حجم ذخایر آبی را به بی‌سابقه‌ترین میزان در دهه‌های اخیر رسانده است. مطابق ارزیابی‌ها حجم بارش‌ها در نوروز سال ۹۸ به‌گونه‌ای بود که ۲۰ استان کشور درگیر سیل شدند. آسیب‌شناسی‌ها حاکی است در اثر وقوع این سیلاب‌ها مجموعا ۶۲ شهر و دو هزار و ۷۱۴ روستا تحت تاثیر قرار گرفته و با مشکلاتی از قبیل قطع آب و برق و تخریب راه‌ها مواجه شدند.
 • مجوز تولید به تراریخته‌ها داده نمی‌شود

  خبرگزاری فارس: معاون وزیر بهداشت گفت:هر اقدامی که منجر به تغییر بافت و ژنتیک محصولات کشاورزی شود از نظر وزارت بهداشت ممنوع است و این وزارتخانه اجازه نخواهد داد که این‌گونه محصولات در کشور تولید یا مصرف شود.
 • اصلاح نرخ پایه صادراتی محصولات نساجی و پوشاک

  ایرنا: مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت، اجرای طرح مبارزه با قاچاق برندهای پوشاک را مثبت ارزیابی کرد و گفت این طرح، افزایش تقاضا برای تولیدات داخلی را به دنبال داشته است.
 • رشد ۵۰ درصدی ظرفیت نیروی بادی تا ۵ سال آینده

  ایسنا: نتایج یک مطالعه صنعتی نشان داد ظرفیت نیروی بادی جهان تا پنج سال دیگر با کاهش هزینه‌های فناوری، ۵۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. شورای انرژی بادی جهانی در گزارش سالانه‌ای درباره صنعت انرژی بادی، اعلام کرد سال گذشته ۳/ ۵۱ گیگاوات تاسیسات بادی جدید در سراسر جهان اضافه شدند و مجموع ظرفیت نیروی بادی را به ۵۹۱ گیگاوات رساند. پیش‌بینی می‌شود بیش از ۳۰۰ گیگاوات ظرفیت بادی جدید تا سال ۲۰۲۳ اضافه شود که تحت تاثیر رشد ظرفیت نیروی بادی در بازارهای نوظهور در آفریقا، خاورمیانه، آمریکای لاتین، جنوب شرقی آسیا و همچنین رقابت‌پذیری فزاینده نیروی بادی فراساحلی خواهد بود.
 • ۷ رویکرد راهبردی برای سال رونق تولید

  دنیای اقتصاد: نام‌گذاری سال جاری به «سال رونق تولید» موجب شد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تحقق این دستورکار ۷ رویکرد راهبردی را در دستور کار قرار دهد. «تمرکز بر رونق تولید»، «نگاه ویژه به معادن»، «توجه به صنایع های‌تک و دانش‌بنیان»، «توسعه همکاری‌های بین‌المللی با رویکرد دیپلماسی اقتصادی»، «توسعه صادرات» «رفع موانع تولید»، «توجه به مسوولیت‌های اجتماعی صنعت و برنامه‌ ریزی ارتقای جایگاه این وزارتخانه» به‌عنوان پیشران توسعه اقتصادی و صنعتی کشور برخی از محورهایی است که در سال جدید، این وزارتخانه تحقق آنها را در دستور کار قرار داده است.
 • توجه به تولید راه عبور از مشکلات

  دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: جمع‌بندی تمامی علما و مشاوران اقتصادی این است که تنها راه نجات کشور از معضلات و مشکلات فعلی توجه به تولید است.
 • موافقت با تهاتر مطالبات شرکت‌های تابعه وزارت نیرو

  خبرگزاری فارس: براساس مصوبه هیات وزیران، ۷/ ۸۶۸ میلیارد تومان از مطالبات شرکت‌های تابعه وزارت نیرو از دولت بابت مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی و قیمت تمام‌شده فروش هر مترمکعب آب، با بدهی آنها به دولت بابت طرح‌های تملک دارایی‌ سرمایه‌ای تهاتر می‌شود.
 • رونمایی از تعرفه واردات ۹۸

  دنیای اقتصاد: سیاست تجاری در سال ۹۸ از تثبیت مجدد طبقات و سقف تعرفه‌های واردات حکایت دارد. براساس مصوبه هیات وزیران در سال‌جاری طبقات تعرفه‌ای همانند سال گذشته ۸ طبقه و حداقل و حداکثر تعرفه دریافتی برای واردات کالا نیز به ترتیب ۵ و ۵۵ درصد تعیین شده است. البته مقایسه تعداد ردیف‌های تعرفه‌‌ای در سال جدید با آنچه در کتاب مقررات صادرات و واردات سال گذشته درج شده، نشان می‌دهد که ردیف‌های تعرفه‌ای ۴۹۷ مورد کاهش یافته و از ۱۰۲۵ردیف تعرفه به ۵۲۸ ردیف تعرفه تقلیل یافته است.
 • انعکاس آماری روابط تجاری با شرکای عمده

  دنیای اقتصاد: سازمان توسعه تجارت آمارهای تکمیلی تجارت یازده ماه منتهی به بهمن سال ۹۷ را منتشر کرد. در این آمار به ۲۰ مقصد عمده کالاهای ایرانی و ۲۰ مبدا عمده واردات اشاره شده است. همچنین تجارت با ۱۳ کشور همسایه نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
 • ارزش تجارت با عراق در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: سرپرست سازمان توسعه صادرات، جزئیاتی از ارزش متوسط کالاهای صادراتی ایران به عراق در سال ۹۷ را تشریح کرد.
 • توسعه صادرات فرش از طریق تهاتر کالا

  دنیای اقتصاد: رئیس مرکز ملی فرش دستباف گفت: برنامه ما برای توسعه صادرات فرش دستباف بدون توجه به تحریم، تهاتر است. فرشته دست پاک در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه تحریم تاثیر بسیار زیادی بر صادرات فرش دستباف در سال ۹۷ داشت، گفت: در سال ۹۸ بدون توجه به تحریم به‌دنبال توسعه بازار‌های داخلی و خارجی هستیم. رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران با بیان اینکه سال ۹۸،‌ سال فرش دستباف ایرانی خواهد بود، افزود: امسال بحث تهاتر را برای توسعه صادرات فرش دستباف در دستور کار داریم.
 • صادرات سیب‌زمینی و پیاز ممنوع شد‌

  ایرنا: وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه‌ای به گمرکات کشور، صادرات سیب‌زمینی و پیاز را از ۱۵ فروردین ۹۸ تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام کرد. رضا رحمانی در نامه‌ای که دهم فروردین به گمرکات کشور فرستاد، صادرات سیب‌زمینی و پیاز را از ۱۵ فروردین تا اطلاع ثانوی با هدف مدیریت و تنظیم بازار داخلی ممنوع اعلام کرد. البته صادرات گوجه‌فرنگی براساس ضوابط بسته‌بندی ابلاغی در نامه ۲۶ اسفند سال ۹۷ سازمان توسعه تجارت ایران و با تایید وزارت جهاد کشاورزی و صادرات رب گوجه‌فرنگی و فرآورده‌های مرتبط با آن در بسته بندی مصرف‌کننده (کمتر از ۵ کیلوگرم) بلامانع است. قیمت برخی صیفی‌جات (به‌ویژه پیاز) در سال جدید به شکل ناگهانی افزایش یافت. البته در سال ۱۳۹۶ نیز قیمت پیاز در فاصله کوتاهی از مرز دو هزار تومان گذشت که کاهش سطح زیر کشت، سرمازدگی و خسارت‌های وارده به محصول پیاز در استان‌های تولید‌کننده از دلایل گران شدن این محصول دربازار عنوان شد.
 • تسهیل در واردات گوشت قرمز

  خبرگزاری مهر: رئیس سازمان دامپزشکی گفت: با باز کردن معبرهای مرزی، واردات نهاده‌های دامی و گوشت قرمز و انعقاد قرارداد با کشورهای برزیل، ترکیه و سایر کشورها نگرانی برای تامین ۱۰درصد گوشت مورد نیاز نداریم.
 • آغاز به‌کار دفتر همکاری‌های مشترک کیش و موسسه فرهنگی اکو

  گروه بنگاه‌ها: با افتتاح دفتر همکاری‌های مشترک کیش و موسسه فرهنگی اکو در معاونت فرهنگی سازمان منطقه آزاد کیش این دفتر کار خود را در جزیره کیش آغاز کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، این دفتر با حضور غلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، محمدمهدی مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اکو، احمد قربانف سفیر ترکمنستان، رفعت مسعود سفیر پاکستان، اسکات اورازبی سفیر قزاقستان در کشورمان، شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل سنت کیش و جمعی از معاونان، مدیران و مسوولان محلی افتتاح شد.

بیشتر