آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۷۶

 • نقشه راه رونق در سال ۹۸

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل سال ۹۸ برمبنای رونق تولید تدوین شد و براین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این بخش برخی از تدابیر برای تحقق شعار سال را اعلام کرد. در این‌خصوص «افزایش کارآیی شهرک‌های صنعتی»، «احیای معادن کوچک» و «برنامه‌ریزی برای پرداخت تسهیلات جهت رونق تولید» در دستور کار سازمان‌های مرتبط با بخش تولید قرار گرفته و بر این اساس هریک از حوزه‌های درگیر با تولید مکلف به اجرای هدف‌گذاری‌های پیش‌بینی شده شدند.
 • منطقی‌ترین روش‌های مدیریت منابع آبی

  فارس: عضو شورای سیاست‌گذاری اندیشکده تدبیر آب ایران با بیان اینکه نمی‌توان با سیل مقابله کرد و منطقی‌ترین روش مدیریت منابع آب سازگاری با محیط است، گفت: رهاسازی آب با حضور و مشارکت نمایندگان ذی‌نفع باشد. انوش اسفندیاری در پاسخ به این سوال که منطقی‌ترین روش مدیریت منابع آب در ایران چیست، گفت: سدسازی یک جریان جدید در ایران نیست و ۵ تا ۶ دهه است که در ایران مطرح است و موضوعی که حساسیت ایجاد کرده، ساخت برخی از آنها بدون برنامه بوده است.
 • پروژه انتقال آب خزر در مرحله پایلوت

  دنیای اقتصاد: پروژه انتقال آب خزر به فلات مرکزی به مرحله اجرای پایلوت رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزیر نیرو در این رابطه گفت: در طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی، تهیه و اجرای یک پایلوت برای فرآیند نمک‌زدایی در دستور کار است که هنوز اجرای این پایلوت تکمیل نشده و طبیعتا باید اجرای این پایلوت را تکمیل کنیم تا براساس نتایج آن، تصمیم‌گیری شود.
 • سد‌های تهران برای احتیاط ظرفیت خالی دارند

  دنیای اقتصاد: سد‌های پنج‌گانه تهران ۲۷۰ تا ۲۸۰ میلیون مترمکعب ظرفیت خالی برای جمع‌آوری سیلاب‌های احتمالی دارند. احمدعلی قربانیان، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به اینکه رهاسازی آب سدهای سامانه غرب تهران از بهمن ماه شروع شده است، افزود: قبل از بارش‌های اخیر ۵۰ میلیون متر مکعب برای تغذیه مصنوعی دشت شهریار آب از سدهای سامانه غرب رها‌سازی شده است. وی افزود: با توجه به مدیریت مخزنی که در طول سال جاری انجام شد، قبل از سیلاب‌ها حدود ۳۵۰ تا ۳۶۰ میلیون متر مکعب ظرفیت خالی مخازن سدها برای مهار سیلاب‌ها ایجاد شد.
 • گشایش وارداتی بدون انتقال ارز

  دنیای اقتصاد: ضوابط ثبت‌‌سفارش مواد اولیه و ملزومات ضروری خطوط تولید تسهیل و امکان واردات این کالاها به‌صورت بدون انتقال ارز (خارج از سیستم بانکی) تا پایان سال ۹۸ فراهم شد. براساس ابلاغیه جدید گمرک ایران، پیش شرط ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز تا سقف معادل ۳۰۰ میلیون دلار برای تمامی بازرگانان است. این گشایش وارداتی در حالی است که در فروردین‌ماه سال گذشته و اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار به‌عنوان نرخ رسمی، واردات تنها در قالب ثبت‌سفارش بانکی امکان‌پذیر بود و ورود کالاهای بدون انتقال ارز به کشور ممنوع شد.
 • تغییر جهت در جغرافیای تجارت

  دنیای اقتصاد: تجارت خارجی ایران در سال ۹۸ با تمرکز بر کدام کشور‌ها به‌کار خود ادامه می‌دهد؟ اظهارات مقامات مسوول در این باره نشان می‌دهد برنامه تجارت خارجی کشور، توسعه روابط با ۱۳ کشور همسایه است.
 • توسعه مناسبات تجاری با اوراسیا

  دنیای اقتصاد: بررسی و ارزیابی اظهارات متولیان اقتصادی کشور در این روزها، بیانگر نوعی تغییر نگاه و جابه‌جایی ریل‌گذاری در عرصه تجارت خارجی کشور برای سال ۹۸ است. به‌نظر می‌رسد سیاست‌گذار در سال پیش رو افزایش تجارت با کشورهای آسیایی را به‌عنوان یکی از اولویت‌های خود تعریف کرده و قصد دارد با شتاب بیشتری به سمت بسط روابط اقتصادی با شرکای آسیایی حرکت کند.
 • قطعی موقت سامانه ثبت‌نام کارت بازرگانی

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از قطعی سامانه ثبت‌نام کارت بازرگانی تا اطلاع ثانوی خبر داد. سامانه هوشمند ثبت‌نام کارت بازرگانی و گواهی مبدا به‌دلیل اشکال فنی به طور موقت از امکان ارائه خدمات برخوردار نیست.
 • صادرات ۲/ ۸ میلیارد دلاری کالای معدنی و صنایع معدنی

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش صادرات محصولات معدنی طی ۱۱ماه سال۹۷ بیش از ۸ میلیارد و ۲۹۹ میلیون دلار اعلام شده است. این بخش سهم ۲۱ درصدی از ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده است. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه ۹۷، افزون بر ۵۱ میلیون و ۷۷۰ هزار تن انواع محصولات معدنی صادر شد که ارزش آن به ۸ میلیارد و ۲۹۹ میلیون و ۶۰ هزار دلار رسید. این در حالی است که میزان صادرات وزنی این محصولات، ۶ درصد کاهش یافت.
 • دلایل افزایش قیمت آب معدنی

  ایسنا: دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران اعلام کرد تا پایان فروردین ماه هیچ‌گونه افزایش قیمتی در بخش آب معدنی اتفاق نمی‌افتد تا وضعیت همه مولفه‌های تاثیرگذار در قیمت این محصول مشخص شود.

بیشتر