آرشیو روزنامه شماره ۴۵۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۵۱

 • انتقاد از تعامل یک‌طرفه

  دنیای اقتصاد: نمایندگان تشکل‌ها و فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی در حوزه انرژی، آب و برق در صبحانه‌کاری با وزیر نیرو از دغدغه‌ها و مشکلات خود سخن گفتند. «توجه جدی سیاست‌گذاران نیرو به نظرات مشورتی تشکل‌های تخصصی»، «دعوت نمایندگان پارلمان اقتصاد در نشست‌های تصمیم‌گیری»، «ایجاد بازار شفاف و هدفمند آب»، «استفاده دقیق‌تر از توانمندی‌های بخش‌خصوصی در اجرای پروژه‌ها»، «تعریف پول مجازی در حوزه انرژی»، «استفاده از ظرفیت‌های موجود در بخش انرژی‌های پاک» و در نهایت «اصلاح الگوی مصرف و تعرفه‌ها» مهم‌ترین خواسته‌های بخش‌خصوصی بود که در این نشست به آنها اشاره شد.
 • راه بازگشت ارز حاصل از صادرات

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران
  حضور فعال کشورها در عرصه تجارت بین‌الملل نقش بسیار موثری در بهبود نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آنها دارد. به‌ویژه کشورهای در حال توسعه مانند ایران، به دلیل رویارویی با مشکلاتی همچون ضعف در دسترسی کافی به تکنولوژی و مواد اولیه، به منظور تولید و صادرات خود، نیاز مبرمی به واردات کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای دارند. درحالی که اغلب این کشورها به دلیل تراز تجاری منفی با مشکل تامین ارز جهت واردات خود مواجه هستند که در این بین اتخاذ سیاست‌های ارزی نامناسب توسط دولت‌ها می‌تواند بر چالش تامین ارزی در این کشورها دامن زند. بنابراین هنگامی که عرضه‌ ارز با کمبود مواجه شود، صنعت نیز دچار مشکل شده و تامین مواد اولیه با بحران روبه‌رو می‌شود، لذا در یک اقتصاد سالم به‌طور ذاتی صادرکننده و واردکننده برای تامین منافع چندجانبه خود، در تعامل مستقیم با یکدیگر هستند و اصولا نیازی به توجیه لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات در کشور و صدور اطلاعیه‌ها، اخطارها، تشویق‌ها و تنبیه‌ها وجود ندارد.
 • دستور مدیریت سیلاب‌های بزرگ

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهور دستور داد تا دستگاه‌های ذی‌ربط با محوریت وزارت نیرو تمهیدات لازم را برای مدیریت سیلاب‌های بزرگ بیندیشند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در جلسه شورای عالی آب با اشاره به وقوع سیلاب در استان خوزستان در اثر بارش‌های اخیر گفت: با توجه به گزارش‌های وزارت نیرو و سازمان هواشناسی مبنی بر احتمال وقوع مجدد سیلاب ضرورت دارد پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به استان خوزستان انجام شود.
 • ریز تجارت با ۲۵ مشتری عمده

  دنیای اقتصاد: سازمان توسعه تجارت ریز تجارت کشور با ۲۵مشتری عمده را منتشر کرد. این آمار که ۱۰ ماه ابتدای سال جاری را دربرمی‌گیرد، نشان از دست بالای ایران در تراز تجاری به لحاظ تعداد دارد. براساس این آمار، تراز تجاری ایران با ۱۴کشور خارجی مثبت است. اما این تراز با ۱۱ کشور دیگر منفی گزارش شده است. مرجع تجاری کشور ثبت بالاترین تراز مثبت را در تجارت با دو کشور همسایه عراق و افغانستان اعلام کرده است. در مقابل، ایران بالاترین تراز تجاری منفی را با کشور آلمان دارد. مطابق آمارها، ۹۰درصد از ارزش کل صادرات ایران در ۱۰ماه منتهی به دی امسال با ۲۵کشور خارجی است.
 • ظرفیت‌های جدید همکاری ایران و پرتغال

  دنیای اقتصاد: در نشست مشترک یک هیات تجاری پرتغال و فعالان بخش‌خصوصی ایران مهم‌ترین زمینه‌های همکاری و راهکاری توسعه مناسبات تجاری دو طرف مورد بررسی قرار گرفت. فعالان اقتصادی ایران در این نشست ضمن ابراز علاقه برای افزایش همکاری‌ها با بخش‌خصوصی پرتغال بر استفاده از ظرفیت «اینستکس» (instex) برای انجام مبادلات تجاری تاکید کردند.
 • مسیر رونق کسب‌وکارهای دانش‌بنیان

  دنیای اقتصاد: در نشست سازمان ملی کارآفرینی محورهای مختلفی از جمله «استفاده از روش سرمایه‌گذاری‌ جسورانه (VC)»، «بهره‌گیری از امکان فراصندوق‌ها»، «منع کسب‌وکارهای نوآورانه و دانش‌بنیان از دریافت وام‌های بانکی»‌ و همچنین «تامین مالی کسب‌وکارهای نو»‌ در کانون توجه فعالان اقتصادی قرار گرفت. در این نشست با توجه به شرایط فعلی اقتصادی پیش‌بینی شد که حوزه‌های اقتصاد سنتی از جمله صنعت، معدن و کشاورزی در سال آینده تحرک چندانی نخواهند داشت، بنابراین سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای نوین می‌تواند به‌عنوان عاملی راهگشا باعث ایجاد رشد و ارزش افزوده شود.
 • نقش اتاق‌های بازرگانی در اقتصاد

  محمود اسلامیان
  برای اولین بار در تاریخ ایران و در دوره ناصرالدین شاه قاجار با توصیه مرحوم امین‌الضرب تشکل تجار ایران شکل گرفت. در دوره پهلوی اول به دلایلی تشکل مذکور تعطیل شد. هدف از تشکیل اتاق‌های بازرگانی ارتباط با دولت، توسعه و بهینه‌سازی فضای کسب و کار و اتخاذ تصمیمات کارآمد است.
 • عرضه مرغ و گوشت تنظیم بازاری تا نوروز

  ایسنا: مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام از افزایش حدود ۲۵ درصدی واردات نهاده‌های تولید شامل ذرت، کنسانتره سویا و جو در سال جاری خبر داد و گفت: توزیع گوشت مرغ و گوشت قرمز تنظیم بازاری گرم و منجمد تا پایان تعطیلات نوروزی با نرخ مصوب ادامه خواهد داشت که در این میان، تنها گوشت منجمد گوساله در قالب محصول تنظیم بازاری در گروه‌های هدف توزیع می‌شود. حمید پورناصری درباره وضعیت تامین نهاده‌های تولید یا همان خوراک دام و طیور اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون، میزان واردات و تامین نهاده‌های تولید افزایش چشمگیر و قابل‌توجهی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته داشته است که در برخی موارد به بیش از ۲۵ درصد هم می‌رسد. این حجم واردات انجام شده به واسطه پیش‌بینی‌هایی بود که در پی تحریم‌ها صورت دادیم و توانستیم اثر آن را به حداقل ممکن برسانیم.
 • حمایت بخش قضا از صنعت و تولید

  گروه بنگاه‌ها: دادستان کل کشور آمادگی دستگاه قضا را برای حمایت از بخش تولید و صنعت اعلام کرد و گفت: اگر چه این جزو وظایف این دستگاه نیست، اما شرایط حکم می‌کند اکنون از صنعت، تولید و کارآفرینی حمایت شود. به گزارش «دنیای اقتصاد»، محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در شانزدهمین جشنواره تولید ملی - افتخار ملی افزود: در شرایط جنگ اقتصادی امروز، نباید اجازه دهیم هیچ واحد تولیدی به‌دلیل معوقات بانکی و مشکلات حقوقی و قضایی تعطیل شود.
 • آغاز دور جدید مذاکرات آمریکا-چین

  دنیای اقتصاد: دور جدید مذاکرات آمریکا و چین برای حل اختلافات تجاری از روز سه‌شنبه در واشنگتن آغاز شد. پیش از این و پس از آتش‌بس ۹۰ روزه‌ای که روسای‌جمهوری دو کشور اواخر سال ۲۰۱۸ در آرژانتین برقرار ساختند، مقامات تجاری دو کشور مذاکراتی را در پکن و واشنگتن برگزار کردند؛‌ مذاکراتی که البته بدون دستیابی به توافق برای پایان دادن به جنگ‌تجاری خاتمه یافت.
 • آلمان رکورددار مازاد تجاری جهان در ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: در سال ۲۰۱۸، آلمان با اختلاف زیادی، بالاترین مازاد حساب جاری جهان را به ثبت رساند. براساس آمارهایی که موسسه «آی‌اف‌او»، بزرگ‌ترین اتاق فکر اقتصادی این کشور، روز سه‌شنبه منتشر کرد، این اتفاق ناشی از صادرات قدرتمند آ‌لمانی‌ها در ۲۰۱۸ بود.
 • نتایج عمل به مسوولیت اجتماعی

  دنیای اقتصاد: افزایش سطح آگاهی عمومی، به منظور درک مسوولیت اجتماعی، اولین گام برای ترویج مفهوم مسوولیت اجتماعی به‌صورت استاندارد در جامعه است. در این رابطه رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف معتقد است: مطالبه عمل به مسوولیت اجتماعی سازمان‌ها، بدون افزایش آگاهی عمومی در این زمینه تاثیر چندانی بر ارتقای کیفیت زندگی افراد جامعه نخواهد گذاشت.

بیشتر