شماره روزنامه ۴۵۵۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۰۰

 • «نه» چینی به کالای آمریکایی

  دنیای اقتصاد: آمریکا و چین در ماه‌‌های اخیر درگیر یک «جنگ‌ تجاری» شده‌اند که در آن دولت آمریکا تعرفه کالاهای وارداتی از چین را افزایش داده و چین در مقابل با افزایش تعرفه میزان مشابهی از واردات آمریکایی، این اقدامات را تلافی کرده است.
 • توافق ارزی برای مناطق آزاد

  دنیای اقتصاد: شرایط و نحوه ثبت‌سفارش کالا و چگونگی تخصیص ارز در مناطق آزاد اعلام شد. شورای‌عالی مناطق آزاد اعلام کرده است، ضوابط جدید در این خصوص از سوی معاون اول رئیس‌جمهوری به وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، همچنین رئیس کل بانک مرکزی و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد ابلاغ شده است.
 • مکانیزم دریافت مابه‌التفاوت ارز

  دنیای اقتصاد: همایش روز ملی تشکل‌ها در حالی برگزار شد که مباحث ارزی، از محورهای اصلی در این همایش بود. وزیر کشور درباره مسائل اخیر ارزی گفت که نظارت دقیقی نسبت به کسانی که دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند، صورت نگرفت و برخی سوء استفاده کردند. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش ثبت‌سفارش کالا خبر داد و درخصوص شرایط جدید برای پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز توضیحاتی را ارائه داد. بر این اساس آن دسته از کالاهایی که با ۴۲۰۰ وارد شده‌اند و در حال حاضر مشمول بخشنامه پرداخت مابه‌التفاوت این نرخ و نرخ بازار هستند، می‌توانند به‌صورت اقساطی این مبلغ را پرداخت کنند.
 • دوره کاربردی اصول و فنون تنظیم قراردادهای تجاری

  دنیای اقتصاد: «دوره کاربردی اصول و فنون تنظیم قراردادهای تجاری» در روز چهارشنبه ۲۴ مرداد ماه، توسط روزنامه «دنیای‌‌اقتصاد» برگزار می‌شود.
 • موج سوم منع صادراتی

  دنیای اقتصاد: همزمان با سیاست‌ها و تصمیمات جدید ارزی دولت و تعیین الزامات جدید برای واردکنندگان و صادرکنندگان، متولیان تجارت کشور به انتشار لیست‌های مختلفی از ممنوعیت کالاهای ورودی و خروجی به کشور اقدام کرده‌اند. در جدیدترین اقدام، وزارت صنعت تصمیم گرفته از ابتدای شهریورماه با هدف تنظیم بازار داخلی، صادرات فهرست جدیدی از اقلام کالایی را ممنوع کند. این تصمیم موج سوم ممنوعیت‌های صادراتی است که به مدت نامعلوم اجرایی می‌شود. پیش از این، وزارت جهادکشاورزی ۱۸ قلم از کالاهای کشاورزی و گمرک ۱۵۹ قلم کالا را در لیست ممنوعیت‌های صادراتی قرار دادند.
 • شرط جدید خروج کالاهای غیراساسی از گمرک

  دنیای‌اقتصاد: براساس بخشنامه گمرک، ترخیص کالاهای غیراساسی وارد شده به کشور با رویه بانکی منوط به ارائه تاییدیه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان مبنی بر اخذ مابه‌التفاوت نرخ ارز شد.
 • سیاست‌های جدید ارزی تسهیل فعالیت بخش‌خصوصی

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران
  براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، بوروکراسی اداری ناکارآمد، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موانع کسب‌وکار در ایران، همواره هزینه‌های زیادی را به جامعه و اقتصاد کشور وارد آورده است.
 • سناریوهای اتصال شبکه برق ایران به اروپا

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو گفت: مذاکرات سه‌جانبه‌ای بین «ایران و ارمنستان» و «ایران و آذربایجان» برای صادرات برق به روسیه آغاز شده است که هر کدام زودتر به نتیجه برسد، صادرات برق از آن مسیر انجام خواهد شد. رضا اردکانیان در گفت‌وگو با «ایرنا» درمورد اتصال شبکه برق ایران به اروپا گفت: اتصال به شبکه اروپا را به‌طور جدی دنبال می‌کنیم و سناریوهای مختلفی برای این امر وجود دارد. وی اظهار کرد: یکی از آن سناریوها این است که از طریق همسایگان‌مان در شمال بتوانیم به شبکه برق اروپا وصل شویم. وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه «برنامه وزارت نیرو برای آینده مبادلات برق با کشورهای منطقه به ویژه عراق چیست؟» گفت: ما برنامه داریم همان‌طور که زیرساخت‌های آن را فراهم کرده‌ایم، با تمام کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه و عراق تبادل انرژی داشته باشیم.
 • تدوین سند راهبردی انقلاب صنعتی چهارم

  دنیای اقتصاد: در جلسه مشترک با معاونت پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایدرو موضوع تدوین سند راهبردی انقلاب صنعتی چهارم بررسی شد. به گزارش ایدرو نیوز، معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایدرو با اشاره به تحولات سریع فناوری‌های نو به ویژه در زمینه تولیدات صنعتی، ضرورت انعطاف و سرعت برای بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها را در حوزه‌های مختلف صنایع کشور حیاتی برشمرد. منصور معظمی با اشاره به اینکه ایدرو به‌عنوان سازمان توسعه‌ای با توجه به سابقه تاریخی خود در پیشرو بودن گسترش صنعت می‌تواند نقش محوری را در اجرای سیاست‌ها به‌عنوان مجری اصلی داشته باشد، آمادگی سازمان را برای مشارکت در تدوین نهایی سند راهبردی و نیز اجرای آن اعلام کرد.
 • انتشار جدول خاموشی‌های تهران تا نیمه شهریورماه

  دنیای اقتصاد: آخرین‌ خبرها از روند خاموشی‌ها در پایتخت حاکی از انتشار جدول خاموشی‌ها تا نیمه شهریورماه جاری است. این در حالی است که پیش از این سخنگوی صنعت برق کشور پیش‌بینی کرده بود که خاموشی‌ها تا ۲۰ مردادماه به صفر می‌رسد. حال مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران با گذشت حدود دو هفته از اعلام خاموشی‌ها تا ۲۰ مردادماه از تجدیدنظر درمورد اعمال خاموشی‌ها در تهران خبر داد.

بیشتر