آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۰۱

 • چهار ماموریت‌ برای سازگاری با کم‌آبی

  دنیای اقتصاد: ماموریت‌های کلان سازگاری با کم‌آبی در چهار محور«آمایش آب‌محور»، «تبدیل محدودیت آب به عنصری برای توسعه»، «اصلاحات اقتصادی در تعرفه‌گذاری آب» و «تغییر در نظام فعلی در بخش آب کشاورزی» از سوی وزیر نیرو تشریح شد. سازگاری با کم‌آبی اگرچه از اسفندماه ۹۶ در قالب تشکیل کارگروه ملی در هیات‌وزیران کلید زده شد، اما ارزیابی‌ها حاکی از آن است که فرآیند سازگاری با کم‌آبی البته به‌صورت کند در حال اجراست.
 • شروط جدید برای ثبت‌سفارش

  دنیای اقتصاد: آمار اعلام شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در چهارماه منتهی به تیر سال جاری در مجموع ۲۵۰میلیارد دلار ثبت سفارش برای واردات کالا صورت گرفته که این میزان ثبت سفارش نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۵/ ۳ برابری داشته است و واردات این حجم از ثبت سفارش قابل تصور نیست.
 • ۴۰ شهر و ۷۰۰ روستا با تنش کیفی آب مواجهند

  ایسنا: در حالی که ارتقا و حفظ کیفیت آب یکی از سیاست‌های اصلی وزارت نیرو تبیین شده، اما هنوز ۴۰ شهر و ۷۰۰ روستا با تنش کیفی آب مواجه هستند که برخی مربوط به مشکلات نیترات و فلزات سنگین می‌شود؛ موضوعی که باید زیر ذره‌بین دولت قرار گیرد.
 • بند ۵ بسته ارزی را لغو کنید

  روابط عمومی سندیکای صنعت برق: سندیکای صنعت برق ایران طی نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، خواستار لغو بند ۵ تصویب‌نامه هیات وزیران درخصوص مدیریت بازار ارز شد.
 • ثبت سفارش۳۳هزار تن کاغذ چاپ

  خبرگزاری مهر: رئیس ستاد ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ثبت سفارش بیش از ۲۲ هزار تن کاغذ روزنامه و ۱۱ هزار تن کاغذ چاپ و تحریر، از سوی واردکنندگان مورد تایید این وزارتخانه خبر داد.
 • احتکار کالا ازسوی برندهای معروف در تهران

  ایسنا: معاون استاندار تهران با تاکید بر لزوم نظارت همه جانبه بر عرضه کالا در بازار با توجه به نوسانات به وجود آمده، گفت: برخی برندهای معروف، کالاها را در انبارهای تهران احتکار کرده‌اند که باید با چنین اقداماتی برخوردهای قاطعی صورت گیرد.محمد امامی امین در جلسه کارگروه تنظیم بازار استان تهران که در محل استانداری تهران تشکیل شد به التهابات اخیر بازار اشاره کرد و افزود: متاسفانه با عدم اجرای صحیح مقررات مواجه هستیم و در موضوع گمرک نیز دستورالعمل‌هایی ابلاغ شده اما زیرساخت‌های آن مهیا نیست.
 • میانگین سنی مدیران صنعتی کشور بالاست

  ایسنا: مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی میانگین سنی مدیران صنعت کشور را بالا عنوان و تاکید کرد که تصمیم‌گیری در مورد خروج ۱۲۰۰ مدیر بازنشسته موضوعی نیست که بدون هماهنگی قوا مدنظر قرار گرفته باشد.
 • تخریب شکارگاه دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال اجرای سیاست جدید ارزی و تعمیق بازار دوم ارز، اظهارات متولیان تجارت کشور از تخریب شکارگاه دلار ۴۲۰۰ تومانی حکایت دارد که شاهد آن، کاهش قابل‌توجه در میزان ثبت‌سفارش‌ها است. به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت، «در حال حاضرمیزان ثبت‌سفارش‌ها تعدیل شده و به رقم مدت مشابه سال گذشته رسیده است.» تخصیص ارز ارزان‌قیمت برای تامین تمامی نیازهای وارداتی طی چهار ماه نخست امسال، ‌عطش ثبت‌سفارش را برای واردات افزایش داد؛ اما اکنون با تغییر ریل‌گذاری ارزی روند قبلی متوقف شده است.
 • سازوکارهای جدید فعال‌سازی بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: روز گذشته نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با حضور دبیر شورای‌عالی امنیت ملی برگزار شد.دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران با اشاره به جنگ اقتصادی که با میدان‌داری آمریکا درحال انجام است، گفت: بخش‌خصوصی می‌تواند خط‌شکن اصلی نبرد اقتصادی باشد.
 • آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم

  دنیای اقتصاد: مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی در مورد ‌آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم گفت: تا پایان وقت دوشنبه ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان سراسر کشور تحویل گرفته شده است و برداشت گندم در مناطق گرمسیر به پایان رسیده، در مناطق معتدل تا حدی پایان یافته، اما در مناطق سردسیر همچنان ادامه دارد.
 • ترخیص بدون معطلی دارو و تجهیزات پزشکی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران، در حاشیه سفر به گمرکات استان گیلان گفت: پیش‌اظهاری کالاهای سلامت محور فراهم شده و واردکنندگان می‌توانند این کالاها را قبل از ورود کالا به گمرکات اظهار و نسبت به انجام تشریفات گمرکی با اخذ مجوز از وزارت بهداشت اقدام کنند تا در زمان ورود بدون معطلی کالا را به انبار شرکت‌های خود انتقال دهند.
 • تعیین تکلیف تخصیص ارز به ایرلاین‌ها

  دنیای اقتصاد: رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام اینکه ایرلاین‌ها موظف به عرضه ریالی بلیت‌های خود هستند، گفت: با تخصیص ارز به ایرلاین‌ها از طریق سامانه نیما، قیمت بلیت کاهش خواهد یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر