آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۰۶

 • مواجهه صنعت با ۱۱ دست‌انداز

  دنیای اقتصاد: چه عواملی سرعت سرمایه‌گذاری در بخش صنعت را کند می‌کند؟ نهاد پژوهشی وزارت صنعت در گزارشی به این سوال پاسخ داده است. بررسی‌های صورت گرفته حکایت از آن دارد که ۱۱ مانع در کند شدن روند سرمایه‌گذاری صنعتی اثرگذار بوده‌اند. بررسی وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور بیانگر آن است که روند سرمایه‌گذاری در ایران بنا به دلایلی مانند وابستگی شدید به منابع عظیم نفت و به دنبال آن درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت خام، نوسان‌های زیادی را بر سیستم اقتصادی تحمیل کرده و از دو جهت محدودیت‌های وارداتی (مواد و کالاهای نیمه تمام مورد نیاز فرآیند تولید) به دلیل محدودیت‌های ارزی و دیگر محدودیت‌های منابع مالی لازم برای سرمایه‌گذاری، تولید را محدود کرده است.
 • آنالیز وضعیت صنعت و تولید

  دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه‌ وزیر صنعت، معدن و تجارت آخرین وضعیت بخش صنعت و تولید کشور را اعلام کرد. رضا رحمانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس آذربایجان، از تدوین استراتژی صنعت و معدن در آینده نزدیک خبر داد و توجه جدی به نوسازی و بازسازی صنایع را از مهم‌ترین رویکردهای وزارتخانه متبوعش عنوان کرد.
 • تاکید ورود بخش خصوصی به عرصه معادن کوچک و متوسط

  آزاده حسینی
  گروه بنگاه‌ها: نخستین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در سال ۹۷ با طرح دیدگاه‌های فعالان عرصه معدن و صنایع معدنی درخصوص چشم‌انداز معدنی کشور، چالش‌ها و مشکلات و بررسی تغییرات فرمول عرضه فلزات برگزار شد.
 • «تجارت جهانی» در تنگنای تاریخی

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه چین و ژاپن پس از ۸ سال نخستین گفت‌وگوهای اقتصادی خود را در توکیو برگزار کردند. این گفت‌وگوها با هدف مقابله با تهدیدات تجاری که از جانب دولت آمریکا مطرح است صورت گرفت. گرچه هیچ یک از طرفین، توافق‌های صورت گرفته را به سیاست‌های حمایت‌گرایانه دونالد ترامپ نسبت نداده‌اند، اما این گفت‌وگوها در زمان کنونی یادآور آن است که تا چه حد اقتصاد این دو کشور به بازار آمریکا وابسته است و همچنین این دو کشور آسیایی چقدر از یکدیگر مستقل شده‌اند.
 • تغییر رویه ثبت‌سفارش

  دنیای اقتصاد: سامانه «ثبتارش» مجددا آغاز به‌کار کرد. این سامانه از روز پنج‌شنبه هفته گذشته امکان ثبت‌سفارش را به تجار نمی‌داد. متولیان تجارت کشور نیز دلیل متوقف شدن ثبت‌سفارش را اجرایی شدن دستورالعمل جدید ارزی دولت به‌واسطه اتصال سامانه‌های مرتبط اعلام کردند.
 • تداوم چالش‌های مالیاتی فعالان اقتصادی

  دنیای اقتصاد: چهاردهمین نشست کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران به منظور بررسی آخرین وضعیت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده برگزار شد. قانون مالیات بر ارزش افزوده به منشا یکی از اصلی‌ترین چالش‌های فضای کسب‌وکار تبدیل شده است و اصلاح آن، با وجود جرح و تعدیل‌های مکرر، هنوز راه به جایی نبرده است.
 • مالیات ارزش افزوده برای تولیدات مناطق آزاد؛ بلی یا خیر؟

  اباذر آذربون کارشناس حقوقی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد
  در ایران همچون سایر کشورها برای فعالان اقتصادی که در محدوده مناطق آزاد مشغول به فعالیت هستند، معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه درحال حاضر دو نوع مالیات از سوی سازمان امور مالیاتی دریافت می‌شود که عبارتند از مالیات مستقیم و مالیات ارزش افزوده، لازم است در ابتدا اشاره کنم که از یک طرف معافیت از مالیات بر درآمد و دارایی موضوع مالیات‌های مستقیم براساس ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد، پیش‌بینی شده است و از طرف دیگر فعالان اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از پرداخت مالیات ارزش افزوده مستند به ماده ۵۲ این قانون، مستثنا شده‌اند.
 • سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی عراق

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: سرمایه‌گذاری برای توسعه صنعتی از طریق ایجاد شهرک‌های صنعتی یک برنامه استراتژیک محسوب می‌شود که اجرایی شدن آن در بازار عراق موجب برونگرایی توان و قدرت فنی محصولات ایرانی است.
 • افزایش ترانزیت خارجی کالا از مسیر ایران

  دنیای اقتصاد: گمرک ایران از افزایش ترانزیت خارجی کالا از مسیر ایران در سال ۹۶ خبر داد و اعلام کرد: ترانزیت خارجی کالا در سال ۹۶ با ۱۰ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۵۰۹ تن کالا ۲۴ درصد افزایش داشت.
 • سه اولویت برای توسعه صنعتی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی «نوسازی»، «بازسازی» و «تکنولوژی صنعتی» را از مهم‌ترین اولویت‌ها و نیازهای اصلی کشور برای توسعه صنعتی برشمرد. به‌گفته صادق نجفی، باید بتوان بخشی از هزینه‌های تولید را به کمک بهره‌وری کاهش داد.

بیشتر