آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۰۷

 • سبقت وام ارزان برای رونق

  دنیای اقتصاد: جزئیات پرداخت سه نوع وام تولید از سبقت پرداخت این تسهیلات برای رونق حکایت دارد. براساس طرح رونق سال ۹۶ پرداخت سه نوع وام «تامین سرمایه در گردش، بازسازی و نوسازی ۵ هزار واحد اقتصادی و شارژ مالی بنگاه‌ها» در دستور کار قرار گرفت که با توجه به آمارهای اعلام‌شده تاکنون جزئیات پرداخت تسهیلات پیش‌بینی‌شده برای تامین سرمایه در گردش اعلام نشده و روند پرداخت تسهیلات برای نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی نیز از کندی روند پرداخت تسهیلات برای این بخش حکایت دارد. اما جزئیات آخرین روند پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید بیانگر آن است که تاکنون ۷۵ درصد از تسهیلات پیش‌بینی شده به بنگاه‌های متقاضی پرداخت شده است.
 • نمره مردم به کالای ایرانی

  دنیای اقتصاد: نتایج یک نظرسنجی عمومی نشان می‌دهد بیش از ۶۳ درصد مردم در سال جدید آماده حمایت از کالای ایرانی هستند؛ اما این حمایت مشروط به کیفیت خوب و قیمت مناسب کالاها است. در عین حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۵ درصد مردم نیز در هر صورت کالای ایرانی را ترجیح می‌دهند. طبق یافته‌های نظرسنجی درخصوص میزان مصرف تولیدات ملی، بیشترین استقبال از مصرف کالای داخلی به مواد غذایی اختصاص داشته است؛ اما در مقابل مردم به کالاهایی که در گروه لوازم برقی و خانگی قرار می‌گیرند، نمره پایینی داده‌اند.
 • تجارت؛ بزرگ‌ترین ریسک اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد: با وجود آنکه رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۸ به احتمال زیاد بیش از پیش‌بینی‌های قبلی خواهد بود، اما تنش‌های جهانی در حوزه تجارت این تهدید را متوجه اقتصاد جهان می‌کند که ممکن است ماه‌ها رشد اقتصادی هماهنگ جهان را از مسیر خود خارج کند. موسسه اینترنشنال فایننس (IIF) که یک سندیکای جهانی در حوزه صنعت مالی است، اواخر روز دوشنبه ضمن اعلام این موضوع، پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهان را تا ۲/ ۰ درصد افزایش داد و آن را به ۵/ ۳ درصد رساند.
 • صادرات ۹ میلیارد دلاری محصولات معدن و صنایع معدنی

  زهرا مسافر
  گروه بنگاه‌ها: پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۷ حدود ۶ میلیارد دلار پروژه جدید در حوزه‌های مختلف معدن و صنایع معدنی داشته باشیم. از سوی دیگر آمار از صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی به میزان ۹ میلیارد دلار در سال گذشته حکایت دارد.
 • واردات حدود یک میلیارد دلار پوشاک قاچاق به کشور

  خبرگزاری فارس: رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به واردات حدود یک میلیارد دلار پوشاک قاچاق به کشور گفت: سال گذشته فقط ۵۹ میلیون دلار پوشاک به‌صورت رسمی به کشور وارد شد. مجتبی خسروتاج در مورد میزان واردات پوشاک به کشور گفت: براساس گزارش همکاران (گزارش‌های داخلی) میزان واردات رسمی پوشاک به کشور در سال گذشته حدود ۵۹ میلیون دلار بوده است، در حالی که براساس گزارش مرکز تجارت بین‌الملل صادرات پوشاک کشورهای مختلف جهان به ایران حدود یک میلیارد دلار بوده است.
 • آخرین وضعیت ذخایر آبی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، آخرین وضعیت میزان بارش‌ها و تاثیر آن بر میزان منابع آبی کشور را تشریح کرد. به‌گفته محمودرضا بختیاری میزان بارندگی‌های فعلی همچنان نسبت به درازمدت که ۲۲۴ میلی‌متر را نشان می‌دهد، ۳۱ درصد منفی است.
 • دو نگاه واردکنندگان به تصمیم ارزی

  دنیای اقتصاد: نزدیک به یک هفته از انتشار دستورالعمل‌های متعدد ارزی می‌گذرد و فدراسیون واردات در اولین نشست، تصمیم‌های ارزی اخیر را تحلیل کرد. در این‌باره دو نگاه وجود دارد؛ نخست انتقاد به مقررات تامین ارز برای ۳۳ اولویت بود؛ چراکه معلوم نیست ارزیابی‌ها را چه‌کسی انجام می‌دهد و تاییدیه‌ها برای گروه‌های دارای اولویت ازسوی چه کسانی صادر می‌شود. دومین نگاه، رضایت واردکنندگان از رویه فعلی را نشان می‌دهد.
 • تجارت غذا به روایت آمار

  دنیای اقتصاد: آمارهای قطعی از صادرات و واردات محصولات کشاورزی و غذایی در سال ۹۶ اعلام شد. بر اساس آمار منتشر شده از سوی کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، سهم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی از کل صادرات غیرنفتی کشور در سال ۹۶ معادل ۱۳ درصد است. سال گذشته صادرات این بخش حدود ۶ میلیون و ۱۳۰ هزار تن به ارزش ۵ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ درصد به لحاظ وزنی و ۴ درصد به لحاظ ارزشی افزایش داشته است. اقلام مهم صادراتی کشاورزی و غذایی کشور در سال گذشته شامل پسته، لبنیات، شیرینی و شکلات، زعفران، سیب، خرما و رب گوجه فرنگی است.
 • دوره راهکارهای انتخاب ورود به بازارهای صادراتی

  دنیای اقتصاد: دوره آموزشی با عنوان «راهکارهای انتخاب ورود به بازارهای صادراتی» در روز یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه، به مدت ۸ ساعت توسط روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای اقتصاد»، سال ۹۷ درحالی آغاز شد که بحث استفاده از کالای ایرانی در صدر اخبار داخلی قرار دارد.
 • نیاز کشور به گفتمان ارزی

  مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران
  نوسان اخیر در بازار ارز و به تبع آن افزایش قیمت دلار و حواشی سیاسی و اجتماعی که پس از آن رخ داد، باز هم ضرورت توجه به موضوع «تعیین تکلیف نرخ ارز» در اقتصاد ایران را مطرح کرد. متاسفانه طی سال‌های گذشته هیچ‌گاه گفتمان دقیق اقتصادی در مورد نرخ ارز صورت نپذیرفته ‌است و در اکثر مواقع این نرخ ارز بوده که سیاست‌های اقتصادی کشور را جهت داده است.
 • برگزاری نمایشگاه صنعت مواد شوینده آرایشی و بهداشتی در تهران

  گروه بنگاه‌ها: صدها شرکت بزرگ داخلی و خارجی از ۶ تا ۹ اردیبهشت ماه، با حضور در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، سلولزی و ماشین‌آلات وابسته (ایران بیوتی و کلین۹۷)، جدید‌ترین تولیدات، صنایع و خدمات خود را به نمایش می‌گذارند. به گزارش روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی و سلولزی، در این نمایشگاه که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، بیش از ۲۸۵ شرکت داخلی و ۱۳۵ شرکت خارجی حضور دارند.
 • حمایت «هاکوپیان» از ارکستر ملی

  گروه بنگاه‌ها: در مراسمی به میزبانی شرکت هاکوپیان، لباس‌های ارکسترهای بنیاد رودکی برای جام‌جهانی روسیه، رونمایی شد.

بیشتر