آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۳۸۳۳

 • مقصد جدید صادرات ایران - ۱۹ مرداد ۹۵

  دنیای اقتصاد: اطلس تجاری کشور در چهار ماه منتهی به تیرماه سال جاری از تغییر مقصد صادراتی حکایت دارد. براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان توسعه و تجارت، بیشترین کالاهای ایرانی در مدت زمان مذکور به کشورهای چین، امارات‌متحده عربی، ترکیه، عراق و کره جنوبی صادر شده‌اند. با این شرایط می‌توان گفت هند که فصل گذشته در لیست ۵ کشور اول صادراتی ایران قرار داشت، از این لیست حذف و ترکیه جایگزین آن شده است. این کشور توانسته رتبه سوم را به خود اختصاص دهد و به مقصد جدید برای صادرکنندگان تبدیل شود.

 • مثلث تحریک تقاضا در بازار سیمان

  تکمیل زنجیره ارزش معادن به منظور توقف خام‌فروشی
 • رشد ۵۸ درصدی امحای کالاهای قاچاق

  خبرگزاری تسنیم: سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اعلام خبر رشد ۵۸ درصدی امحای کالاهای قاچاق در ۴ ماه نخست امسال گفت: طبق قانون و براساس حمایت از تولید داخل، کالاهای قاچاق مکشوفه به هیچ‌وجه نباید وارد بازار شود و در این شرایط یا باید معدوم یا صادر شوند. قاسم خورشیدی با اشاره به سخنان رهبری درخصوص آتش‌زدن و امحای کالاهای قاچاق مکشوفه برای ضربه زدن به قاچاقچیان کالا اظهار کرد: مقام معظم رهبری پیش از این سخنانشان، به‌صورت خصوصی نیز در دیدار مسوولان با ایشان، بر ضرورت ضربه زدن به قاچاقچیان و امحای کالاهای قاچاق مکشوفه تاکیدات مکرری داشتند.

 • بررسی اصلاح اقتصاد آب و برق - ۱۹ مرداد ۹۵

  خبرگزاری تسنیم: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: رسیدن قیمت فروش آب و برق به قیمت تمام شده تامین آنها چیزی بود که در قانون هدفمندی یارانه‌ها دیده شده بود اما اجرایی نشد، البته برای اجرای این کار مسائل مختلف اقتصادی و اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد. علیرضا دائمی اظهار کرد: در حال حاضر متوسط قیمت تمام شده تامین آب حدود ۱۵۰۰‌تومان در هر مترمکعب است، در حالی که حدود ۴۰۰ تومان در هر مترمکعب از مردم دریافت می‌شود. وی افزود: این فاصله بین قیمت تمام شده تولید و قیمت فروش به مصرف‌کنندگان موجب شده اقتصاد آب همواره متکی به یارانه دولتی باشد.

 • توافق گمرکی جدید ایران و افغانستان

  گروه بازرگانی: روسای گمرک ایران و افغانستان برای ایجاد مسیر سبز گمرکی با محوریت ترانزیت به توافق اولیه رسیدند. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، این توافق در دیدار احمد رشاد پوپل رئیس‌کل گمرک افغانستان با مسعود کرباسیان رئیس‌کل گمرک ایران در تهران حاصل شد. با اجرایی شدن این توافق بندر چابهار به‌عنوان هاب کالاهای صادراتی و وارداتی افغانستان قلمداد خواهد شد و به تجار، فعالان اقتصادی و شرکت‌های حمل‌ونقل افغانستان اجازه خواهد داد در کمترین زمان ممکن و با تسهیلات ویژه‌ای کالاهای خود را از طریق بندر چابهار به داخل مرزهای سرزمینی و بالعکس ترانزیت کنند.

 • گره جدید بدهکاران ارزی

  گروه صنعت و معدن: مدیر عامل گروه صنعتی رازی در دیدار از «گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی با مشکل بازپرداخت تسهیلات دریافتی از صندوق ذخیره ارزی مواجه هستند، گفت: ۵ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی وجود دارد که درگیر چگونگی بازپرداخت تسهیلات دریافتی از صندوق ذخیره ارزی هستند. به گفته رضا گنجی، براساس مصوبه مجلس مقرر شد تا بدهکاران صندوق ذخیره ارزی در مدت زمانی مشخص ۲۵درصد از بدهی خود را پرداخت و مابقی بدهی خود را بر مبنای نرخ مرجع مصوب در تاریخ ۴/ ۷/ ۹۱ پرداخت کنند، اما با وجود مصوبه پیش‌بینی شده در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور پس از پرداخت ۲۵ درصد از بدهی از سوی بدهکاران ارزی، دولت اعلام کرد مابقی بدهی باید به نرخ روز حساب شود که این امر مشکلات بسیاری را برای تولیدکنندگان به وجود آورد.

 • پیشنهاد بازگشایی سفارت‌ ایرلند در تهران

  ایسنا: وزیر کشاورزی ایرلند گفت: بازگشایی سفارت کشورش در تهران برای بازارهای ایرلند خوب است. «مایکل گرید»، وزیر کشاورزی ایرلند بیان کرد: بازگشایی سفارت ایرلند در تهران تغییردهنده بازی در دوران پس از برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) خواهد بود و دسترسی ایرلند به بازار کشوری با جمعیت زیاد را ممکن خواهد کرد. وی افزود: اطلاع دارم که این موضوع در حال بررسی است، اما بازگشایی سفارت‌ ما در تهران نه تنها دسترسی به بازار ایران با ۸۰ میلیون را فراهم می‌کند، بلکه کریدوری برای دسترسی به جمعیتی بالغ بر یک چهارم میلیارد (۲۵۰ میلیون) نفراست.

 • راه‌اندازی «نهضت حمایت از تولید ملی»

  شاتا: مشاور وزیر و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به چشم‌انداز برنامه توسعه کشور گفت: «تحریک تقاضا»، «راه‌اندازی کمپین حمایت از تولید داخل» و «مبارزه با پدیده قاچاق کالا» ضروری است. منوچهر طاهایی یکی از مشکلات رسیدن به سند چشم‌انداز برنامه توسعه را پدیده قاچاق کالا ذکر کرد و با مقایسه آمار صادرات غیرنفتی در سال ۹۵ گفت: تا پایان سال ۹۵ باید ۱۰ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی اضافه شود. اما در چهار ماه اول سال میزان ۲۱ درصد محقق شد؛ یعنی در مدت مذکور، ۳/ ۱۶ میلیارد دلار صادرات و ۹/ ۱۲ میلیارد دلار واردات انجام شده است.

 • فیلترهای جدید برای صدور کارت بازرگانی

  گروه بازرگانی: نشستی با محوریت ساماندهی صدور کارت بازرگانی با حضور چند تن از روسای اتاق‌های هم‌مرز با عراق در اتاق ایران برگزار شد. به گزارش سایت اتاق بازرگانی ایران، مظفر علیخانی، معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران، در این نشست گفت: کارت بازرگانی مجوزی برای صادرات و واردات است و شناسنامه هویتی بازرگانان محسوب می‌شود و صدور و تمدید کارت بازرگانی یکی از وظایف و اختیارات اتاق است به‌طوری که کارت بازرگانی با نام اتاق بازرگانی عجین شده است. وی افزود: اما سوءاستفاده برخی افراد از کارت بازرگانی، اتاق را در این زمینه آسیب‌پذیر کرده است تا جایی که این امر به موضوع محوری بسیاری از جلسات منعقده در مراجع مختلف و نیز برنامه‌ها و گزارش‌های رسانه‌های گروهی و از جمله صداوسیما تبدیل شده است.

 • بهره برداری از بزرگ‌ترین کارخانه چادرمشکی کشور

  گروه بنگاه‌ها: تنها کارخانه عظیم تولیدکننده چادرمشکی حجاب در کشور به زودی با حضور مقامات ارشد دولتی کشور افتتاح می‌شود. عبدالرضا جدیدساز، معاون هماهنگی گروه هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا در گفت‌وگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: کارخانه نساجی حجاب شهرکرد که با سرمایه‌گذاری ۱۱۰ میلیارد تومانی آماده راه‌اندازی است، توان تولید ۷۰ میلیون متر چادر را در سال دارد. وی افزود: مقدمات تاسیس این کارخانه در سال ۶۹ از سوی بنیاد مستضعفان فراهم شده و این کارخانه ۱۴ درصد نیاز کشور به چادرمشکی را برآورده می‌کند.

بیشتر