• تصویر تجاری موادغذایی در اول پاییز

  دنیای اقتصاد: مقاصد صادراتی محصولات کشاورزی و موادغذایی در ابتدای پاییز اعلام شد. براساس داده‌های اعلام شده از سوی وزارت جهادکشاورزی، بالاترین حجم صادرات محصولات کشاورزی و موادغذایی ایران به کشورهای عراق، افغانستان، امارات‌متحده‌عربی، ‌پاکستان،‌ فدراسیون روسیه، ‌هند، ‌ترکیه، ویتنام، ترکمنستان و آلمان در هفت ماه منتهی به مهر سال‌جاری ثبت شده است. مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران در بخش کشاورزی و موادغذایی، شیر و محصولات لبنی، پسته، محصولات جالیزی، گوجه‌فرنگی، پیاز و موسیر، زعفران، سیب‌زمینی، خرما، سیب، انگور، تخم مرغ، گوشت مرغ و گندم اعلام شده است.
 • پیش‌نیازهای توسعه صادرات خرما

  خورشید گزدرازی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر
  کشور ما با تولید سالانه حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار تن خرما، دومین تولیدکننده این محصول پس از مصر است و استان بوشهر با دارا بودن تقریبی ۶میلیون اصله نخل و تولید سالانه حدود ۱۵۰هزار تن خرما در سطح کشور، دومین استان تولیدکننده این محصول است که تقریبا حدود ۲۰درصد آن به خارج از کشور صادر می‌شود و عمده‌ترین بازارهای هدف خرمای استان، کشورهای حوزه خلیج‌فارس، اوراسیا و جنوب شرقی آسیا است.مشکل عمده‌ای که دامنگیر این محصول با ارزش غذایی بالاشده، عدم تقاضای کافی در داخل نسبت به میزان تولید آن است و این موضوع ضرورت صادرات را نمایان‌تر می‌کند، صادراتی که اقتصاد نخل به آن وابسته است. مشکلات عمده‌ای این محصول استراتژیک، صادرات‌گرا و پراهمیت استان را تهدید می‌کند و انجام بهینه این ماموریت را با سختی‌هایی مواجه کرده است.
 • ۷۹ درصد سموم مصرفی کشور کم‌خطر است

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزارتن انواع سموم در کشور به مصرف بخش کشاورزی می‌رسد که از این میزان ۷۹ درصد سموم کم‌خطر و متوسط خطر هستند.محمدرضا درگاهی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: از این میزان سم مصرفی درکشور حدود ۲۱ درصد سموم پرخطر هستند؛ زیرا برای مبارزه با برخی آفات و جلوگیری از طغیان آنها همچون موش مصرف این گروه از سموم امری اجتناب‌ناپذیر است.
 • چرا گوجه‌فرنگی گران شد؟

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه بارش تگرگ خسارت شدیدی به تولید گوجه در مناطق جنوب وارد کرده است، از مردم خواست در مصرف این کالا صرفه‌جویی و کمتر اقدام به خرید آن کنند.سیدرضا نورانی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه قیمت گوجه‌فرنگی نسبت به دو هفته قبل کاهش یافته است، گفت: دو هفته قبل قیمت این محصول حدود ۱۴ تا ۱۵ هزارتومان بود؛ اما درحال‌حاضر نرخ آن بین ۸ تا ۱۰ هزارتومان متغیر است. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شد قیمت گوجه‌فرنگی طی یک تا دو هفته آینده به تعادل برسد. اما اواخر هفته جاری بارش تگرگ در مناطق بوشهر، کنگان و... به تولید گوجه‌فرنگی، فلفل و برخی دیگر از صیفی‌جات خسارت شدیدی وارد کرده است.وی اضافه کرد: مردم نیز باید به تعادل بازار کمک کنند، وقتی که فصل محصولی تمام شده و عرضه آن کم است مردم هم میزان مصرف و خرید خود را کاهش دهند.رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی کشور ادامه داد: گوجه‌فرنگی محصولی نیست که مردم نتوانند از مصرف آن چشم‌پوشی کنند؛ باید صبر کرد تا قیمت‌ها منطقی شود.نورانی با بیان اینکه عرضه گوجه‌فرنگی نسبت به روزهای گذشته بیشتر شده است، گفت: گوجه گلخانه مثل گوجه بوته‌ای نیست که یک‌روزه تولید و عرضه آن زیاد شود و این مساله بستگی به تاریخ کشت دارد.
 • پیشتازی صنعت غذا در جذب پول

  دنیای اقتصاد: صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها همچنان برای سرمایه‌گذاران جذاب است، که هم شامل سرمایه‌گذاران داخلی می‌شود و هم سرمایه‌گذاران خارجی. در دو فصل ابتدایی سال‌جاری عنوان جذاب‌ترین رشته صنعتی برای سرمایه‌گذاران به این گروه اختصاص یافته و گروه صنایع‌غذایی و آشامیدنی‌ها توانسته بالاترین سهم از جوازهای تاسیس،‌ پروانه بهره‌برداری و مصوبات هیات سرمایه‌گذاری خارجی را به لحاظ تعداد به خود اختصاص دهد. جذاب بودن «گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها» برای سرمایه‌گذاران موجب شده تا از میان ۳۵ پروانه مهم راه‌اندازی‌شده به تفکیک نوع بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌ای) در دو فصل اول سال‌جاری، ۹ طرح به این گروه اختصاص یابد.
 • ضریب نفوذ غذاهای آماده در سبد خانوارها

  گروه بنگاه‌ها: سرعت زیاد، مشغله‌های اجتماعی و تراکم زمانی مردم باعث شده تا بازار غذاهای آماده و نیمه آماده رونق داشته باشد. امروز الگوی مصرف غذا در جهان رو به تغییر است و تمایل به مصرف غذاهایی که به سرعت آماده می‌شوند اهمیت یافته است. با توجه به خصوصیاتی نظیر کامل بودن این غذاها از نظر مواد مغذی، بهداشتی بودن، در دسترس بودن و آماده شدن سریع، اهمیت استفاده از این محصولات آشکار می‌شود. حافظ کبریتچی، مدیرعامل شرکت تهیه و بسته‌بندی موادغذایی ‌هانی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد»، از فرصت‌ها و تهدیدهای این صنعت مهم کشور سخن گفته است. کبریتچی تجربه خانوادگی را کلیدی‌ترین عامل موفقیت این شرکت بیان می‌کند. وی همچنین نوسانات ارزی، مشکلات واردات مواد اولیه و وجود واسطه‌ها را چالش‌های اصلی صنعت غذا دانست.
 • دست‌اندازهای صنایع شیرینی و شکلات

  حیدر توکلی شانجانی / مدیرعامل شرکت صنایع‌غذایی آی‌سودا
  صنعت شیرینی و شکلات طی دهه‌های اخیر فراز و نشیب‌های بسیاری را تجربه کرده است. این صنعت رشد خوبی را از دهه هشتاد تجربه کرده است. از نظر کیفیت می‌توان محصولات کارخانه‌های شیرینی و شکلات ایران را با صنایع شکلات‌سازی اروپا قیاس کرد. صنعت شیرینی و شکلات کشور طی ده‌ها سال به پیشرفت‌های خوبی رسیده و می‌توان گفت به لحاظ کیفیت جایگاه قابل‌توجهی را به خود اختصاص داده است. این صنعت بیشترین میزان ارزآوری را در میان صنایع‌غذایی دارد و به‌عنوان اولین صادرکننده در این صنایع محسوب می‌شود.
 • واکاوی استانداردهای کیفی در صنعت غذا

  دکترشهریار دبیریان /عضو هیات‌مدیره انجمن مدیریت کیفیت ایران
  همواره در صنعت غذا و موادغذایی کیفیت و استاندارد از اهمیت بسیاری بالایی برخوردار است. در همین راستا لازم است همزمان با تشویق مردم به مصرف کالاهای ایرانی، تولید کالای باکیفیت نیز مدنظر قرار داده شود. درحال‌حاضر، کشورهای توسعه یافته دنیا در بحث کیفیت بسیار پیشرفته هستند، چراکه مدیریت کیفیت، مبنا و پایه توسعه اصلی به‌شمار می‌رود.
 • نمره صنعت غذا در ۱۲ شاخص

  دنیای اقتصاد: نتایج آخرین نظرسنجی از فعالان صنعت غذا از تداوم انقباض تقاضا در این صنعت در مهرماه حکایت دارد. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته، عدد شامخ (شاخص مدیران خرید) برای گروه صنایع‌غذایی در مهرماه سال‌جاری رقم ۸/ ۵۲ را ثبت کرده است. در جریان استخراج این شاخص، اگر عدد شامخ بیش از ۵۰ واحد باشد، نشان می‌دهد که اقتصاد درحال‌ توسعه است، درحالی‌که هر رقمی زیر۵۰ واحد، از قرار داشتن اقتصاد در شرف انقباض و رکود حکایت دارد. مطابق با ارزیابی‌ها، رقم شاخص مدیران خرید PMI شهریورماه ۲/ ۵۵ ثبت شده بود. همچنین صاحبان کسب‌وکار در گروه صنایع‌غذایی انتظارات تولید در ماه آینده را ۱/ ۵۸ پیش‌بینی کرده‌اند؛ رقمی که به‌گفته برخی تحلیلگران در شرایط کنونی کمی بلندپروازانه است و باید با نگاهی واقع‌بینانه‌تر، انتظارات تولید در ماه آبان پیش‌بینی می‌شد. با این حال مدیران خرید برای انتظارات تولید آبان‌ماه گروه صنایع‌غذایی عدد ۱/ ۵۸ را ثبت کرده‌اند که این امر نشان‌دهنده تداوم خوش‌بینی‌ها است.
 • سه چالش صنعت ماکارونی

  گروه بنگاه‌ها: مشکلات و دست‌اندازهای صنعت ماکارونی در چند بخش جانمایی شده است؟ رسول مژده شفق، معاون بازرگانی شرکت موادغذایی خوشنام معتقد است صنعت ماکارونی این ‌روزها با چالش‌هایی همچون «افزایش قیمت گندم»، «عدم استفاده از گندم باکیفیت» و «ورود دلال‌ها به بخش صادرات ماکارونی» روبه‌رو است که بخشی از آنها ناشی از اعمال تحریم‌ها است و بخش‌ دیگر ریشه در سیاست‌گذاری‌های نادرست سیاست‌گذار در بخش تجاری و ارزی دارد؛ اما برای خروج از این محدودیت‌ها و در مقابل توسعه و رشد صنعت ماکارونی باید چه اقداماتی در دستور کار متولیان و تصمیم‌سازان قرار گیرد؟ معاون بازرگانی شرکت مواد غذایی خوشنام، در مصاحبه‌ای با «دنیای اقتصاد» به تفصیل چالش‌های موجود در این صنعت را تشریح کرده و راهکارهای خروج از این بن‌بست‌ها را مورد واکاوی قرار داده است.
 • عقب‌ماندگی در توسعه گیاهان دارویی

  گروه بنگاه‌ها: در ایران بالاترین تنوع گیاهان دارویی وجود دارد و حدود ۸هزار گونه گیاهی شناسایی و در Pharmacopoeia British ثبت شده است. محمدعلی رضایی رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد»، گفت: درحال‌حاضر، پروانه دو هزار نوع داروی گیاهی در کشور صادر شده که بیش از ۱۰۰۰ نوع آن در کشور موجود است. اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی جزو اولین اتحادیه‌های ایران بوده که در سال ۱۳۴۵ به ثبت رسیده است.
 • قیمت خوراک دام و طیور کاهش یافت

  دبیر اتحادیه وارد‌کنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: به‌دلیل وفور و عرضه بیش از نیازخوراک دام و طیور در بازار قیمت برخی از نهاده‌های دام و طیور در روزهای اخیر کاهش یافته است. کورش سیامک، دبیر اتحادیه وارد‌کنندگان نهاده‌های دام و طیور در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: فراوانی نهاده‌های دام و طیور در اقصی نقاط کشور وجود دارد و شاهد انباشتگی بیش از حد ذخایر شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی و وفور عرضه این محصول هستیم. وی افزود: به‌دلیل وفور و عرضه بیش از نیاز بازار حتی قیمت برخی از نهاده‌های دام و طیور در روزهای اخیر کاهش یافته است.دبیر اتحادیه وارد‌کنندگان نهاده‌های دام و طیور ادامه داد: با توجه به اهتمام جدی بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین ارز موردنیاز وارد‌کنندگان، این امر موجب آزاد‌سازی حجم قابل‌توجه دیگری از نهاده‌های دام و طیور از گمرک و توزیع در بازار می‌شود.وی تصریح کرد: قیمت نهاد‌ه‌های دام و طیور بعد از افزایش قیمت بنزین نه‌تنها افزایش نخواهد داشت، بلکه با ادامه روند تامین این محصول پیش‌بینی می‌شود قیمت این محصولات دوباره در بازار کاهش یابد.
 • جای خالی یک نهاد منسجم

  سیدمحمد موسوی/ رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی
  اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، تشکل‌ها و به‌طور کلی بخش‌ خصوصی در مسیر تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در کدام ایستگاه ایستاده‌اند؟ واکاوی‌ها نشان می‌دهد در طول ۴۰سال گذشته، دولت‌ها تا زمان دولت هشتم توجه ویژه‌ای به بازوهای مشورتی در بخش‌خصوصی داشتند. در این بین تشکل‌ها و صاحبان صنعت غذا از جمله تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی هم دائما با سیاست‌گذاران جلسات مشورتی و هم‌اندیشی داشتند.
 • هزارتوی پرونده ذرت‌ها

  دنیای‌اقتصاد: حدود یک ماه است که ماجرای ذرت‌های آلوده سروصدا به پا کرده است؛ برخی از متولیان دولتی موکدا از عدم ترخیص ذرت‌های آلوده خبر می‌دهند و برخی دیگر نیز بر تعیین تکلیف سریع آن اصرار دارند. اما در این میان این سوال مطرح می‌شود که اصل موضوع از کجا آغاز شد و چرا این مساله بعد از گذشت ۶ سال مجددا سر باز کرده است.
 • رنج تولید و زنجیره چالش‌ها

  طالب اسلامی / مدیرعامل درین پودر (کالین)
  به‌عنوان اولین شرکت تولیدکننده کره حیوانی در ایران، توانستیم در زمینه تولید این محصول با شرکت‌های مطرح همکاری داشته باشیم علاوه بر این خط تولید پنیرخامه‌ای و پنیر صبحانه را پس از کره حیوانی راه‌اندازی کردیم و درحال‌حاضر حدود پنج سال است که از تولید پنیر پیتزا در شرکت ما می‌گذرد، اما طی یکی دو سال اخیر هر روز که به کارخانه وارد می‌شوم، مشکلات بسیاری از راه می‌رسند و سر راه تولید می‌ایستند.

بیشتر