• الگوی روسی تولید لبنیات

  دنیای‌اقتصاد: در ماه مه ‌۲۰۱۸، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه بخش کشاورزی را برای افزایش ارزش صادرات مواد غذایی به ۴۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۴ به چالش کشید.
 • گرایش به تولید گوشت مرغ به دلیل کمبود منابع آبی

  دنیای‌اقتصاد: وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد با توجه به کمبود منابع آبی با مشکل محدودیت تولید علوفه دامی روبه‌رو هستیم که همین امر امکان افزایش تولید گوشت گوسفندی را نمی‌دهد تا این محصول جایگزین گوشت مرغ شود. به گزارش «وزارت جهاد کشاورزی»، با اشاره به اینکه سالانه بیش از ۷/ ۲ ‌میلیون تن گوشت مرغ در ایران تولید و مصرف می‌شود و با توجه به ویژگی‌های اقتصادی این محصول، وضعیت منابع آب و خاک و اقبال مردم، امکان حذف گوشت مرغ و جایگزینی گوشت گوسفند فراهم نیست و با واردات بخشی از خوراک طیور سالانه ۹ میلیارد متر مکعب آب مجازی به کشور وارد می‌شود.
 • مانع‌زدایی از تولید روغن نباتی

  امير‌هوشنگ بيرشک دبير انجمن صنفي صنايع روغن نباتي ايران
  رهبر معظم انقلاب سال ۱۴۰۰ را سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری کردند. این برای چندمین سال متوالی است که موضوع تولید به عنوان شعار سال انتخاب شده و امید است تکرار این موضوع، ضرورت توجه و حمایت از تولید را به‌گونه‌ای بهتر از گذشته جلوه‌گر کند. نام‌گذاری سال‌ها از سال ۱۳۹۵ تاکنون شامل «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»، «اقتصاد مقاومتی تولید- اشتغال»، «حمایت از کالای ایرانی»، «رونق تولید» و «جهش تولید»، از جمله شعارهایی بوده که با محوریت اقتصاد، تولید و اشتغال توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان شعار سال انتخاب شده‌اند.
 • شورای قیمت‌گذاری نرخ جدید گندم را ابلاغ کرد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس شورای قیمت‌گذاری، قیمت جدید گندم را برای اجرا به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، کاظم خاوازی قیمت جدید گندم را برای اجرا به وزارتخانه‌های مربوطه ابلاغ کرد. شورای قیمت‌گذاری در جلسه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ تصویب کرد مبلغ ۱۰ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم گندم تحویلی به دولت به عنوان جایزه گندم پرداخت شود، بنابراین قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ برای گندم معمولی به ازای هر کیلوگرم ۵ هزار تومان و برای گندم دوروم ۵۲۰۰ تومان اصلاح شد.
 • تولید ۵/ ۵ میلیون تن سیب زمینی

  دنیای اقتصاد: یک مقام مسوول گفت: در سال زراعی ۹۹-۱۳۹۸ سطح زیر کشت سیب زمینی کشور بالغ بر ۱۴۹ هزار هکتار بوده که از این سطح بیش از ۵/ ۵ میلیون تن محصول تولید شده است. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، حسین اصغری گفت: در سال زراعی ۹۹-۱۳۹۸ سطح زیر کشت سیب زمینی کشور بالغ بر ۱۴۹ هزار هکتار بوده که از این سطح بیش از ۵/ ۵ میلیون تن محصول سیب زمینی برای مصارف تازه‌خوری، صنعتی و بازارهای صادراتی تولید شده است. مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی افزود: متوسط عملکرد سیب زمینی در هکتار با ۵۰۰ کیلوگرم افزایش از ۶/ ۳۶ تن در سال زراعی ۹۷-۹۸ به ۱/ ۳۷ تن در سال زراعی ۹۸-۹۹ رسیده است. وی با اشاره به اینکه میزان صادرات سیب زمینی به بازارهای هدف در سال ۹۹ جهش قابل ملاحظه‌ای داشته است، اظهار کرد: صادرات این محصول در سال ۹۹ معادل ۹۵۰ هزار تن بوده که نسبت به سال ۹۸ حدود ۸۳ درصد افزایش داشته است.
 • افزایش شاخص قیمت تولیدکننده مرغداری‌های صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: مرکز آمار گزارش داد که شاخص قیمت تولیدکننده بخش مرغداری‌های صنعتی در فصل زمستان سال ١٣٩٩ برابر با ۹/ ۳۸۸ بوده که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ۱/ ۵ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۷/ ۹۶ درصد افزایش یافته است. میانگین شاخص چهار فصل منتهی به فصل جاری نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل (نرخ تورم سالانه) ۱/ ۵۸ درصد افزایش یافته است.
 • افزایش ۱۳۷ درصدی قیمت برنج وارداتی

  دنیای‌اقتصاد: قیمت برنج وارداتی در ابتدای سال جاری نسبت به سال گذشته بالغ بر۱۳۷ درصد افزایش داشته و بیش از ۳۰ هزار تومان هم فروش رفته است. به گزارش «ایسنا» در کنار برنج ایرانی و تولید داخل بخشی از تامین این کالا از طریق واردات صورت می‌گیرد که اکنون بیش از یک‌سال است ارز ترجیحی واردات آن حذف و با نرخ سامانه نیما تامین می‌شود که در این مدت قیمت این کالا نیز افزایش داشته است.
 • افزایش ۵۰ درصدی تحویل تراکتور به کشاورزان

  دنیای اقتصاد: رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: ۲۷ هزار دستگاه تراکتور در سال ۹۹ در بخش کشاورزی توزیع شد که نسبت به سال قبل آن بیش از ۵۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی افزود: با حمایت دولت و همراهی بانک کشاورزی و کارخانه تراکتورسازی ایران توانستیم سال گذشته به رکورد عرضه تراکتور در بخش کشاورزی دست یابیم.
 • موانع تجارت جهانی پسته ایران

  دنیای اقتصاد: صنعت پسته ایران با چه دست‌اندازهایی روبه‌روست؟ محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران در دوره هشتم و از تاجران معروف پسته ایران و حسین رضایی، دبیر کل انجمن پسته ایران در کلاب هاوس «حجره کسبه ایرانی» به بررسی زیر و بم اقتصاد پسته در ایران پرداختند. به اعتقاد جلال‌پور محیط نامساعد کسب‌وکار در ایران و وضع سیاست‌هایی مانند دلار ۴۲۰۰ که دامنه رانت را در کسب‌وکارها گسترده‌ کرده، قدرت رقابت پسته ایران را در بازارهای جهانی کاهش داده است. جلال‌پور همچنین مسبب کاهش قیمت پسته ایرانی در بازارهای خارجی را رقابت نابرابر صادرکنندگان بی‌شناسنامه با فعالان سالم و صادرکنندگانی که به تعهدات قانونی خود پایبند بوده‌اند می‌داند.
 • تفکرات ضد توسعه‌ای دولت‌ها در ایران

  علیرضا نبی / مدیر گروه کارخانجات زیتون آرشیا-موسس بنیاد نیکوکاری نبی
  چالش‌های روزافزون در حوزه تولید در دهه‌های گذشته باعث شده امروز نیاز به یک کلینیک تولید که از صنایع بیمار حمایت و تیمار کند کاملا محسوس باشد.
 • چند توصیه دلسوزانه به رئیس جمهور

  ابوالحسن خلیلی / فعال بخش خصوصی
  در نشستی که اخیرا با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد به موضوعاتی اشاره کردیم که برای برنامه راهبردی صدروزه پایانی دوره فعالیت دولت دوازدهم ضروری بود، با این حال باید گفت این موضوعات، نه برای یک دولت خاص یا دوره خاص بلکه برای همه دوره‌ها و دولت‌ها می‌تواند راهگشا و منشأ خیر باشد. در این دیدار به انتقاد از این موضوع پرداخته شد که به‌ویژه در سه سال گذشته و دوره تحریم، رابطه دولت با بخش خصوصی می‌توانست با روش‌های کارآمدتر و کم‌هزینه‌تری برای تضمین امنیت جریان تامین کالاها مورد بهره‌برداری قرار گیرد که تصمیماتی همچون توجه بیشتر به ظرفیت‌های قانونی نظیر قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار در الزام به اخذ نظرات مشورتی از تشکل‌های تخصصی، استفاده بیشتر از ظرفیت‌های تجاری و اعتباری شرکت‌های غیردولتی، تصمیماتی بودند که می‌توانستند در این شرایط کمک بسیاری به دولت کنند.
 • ریشه‌ توسعه‌نیافتگی صنعت نان

  دنیای اقتصاد: توسعه صنایع نانوایی به چه پارامترهایی بستگی دارد؟ «بازوی پژوهشی وزارت صمت» در گزارشی تحلیلی ۱۴ پیشنهاد برای رشد این صنعت ارائه داده است. براساس نتایج به دست آمده، چالش‌های این صنعت عموما در «تبعیض در اعطای یارانه میان نان صنعتی و سنتی»، «توان رقابتی پایین‌تر نان صنعتی در قیاس با نان سنتی»، «کوچک بودن اندازه بازار داخل در نتیجه عدم ایجاد تقاضای موثر برای نان صنعتی»، «عدم جذابیت برای سرمایه‌گذاران به‌دلیل نرخ پایین بازده صنعت و نرخ بالای بازگشت سرمایه»، «عدم دسترسی به مواد اولیه باکیفیت»، «عدم توجه به بازارهای صادراتی» و «فقدان زیرساخت‌های آزمایشگاهی و تست در حوزه آرد و نان» ریشه دارد.
 • لیست مشکلات تولیدات کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران تاکید کرد: دخالت‌های دولت در بازار مانع اصلی تولید است، وزارتخانه حامی تولید هم نداریم و فشار زیادی از سوی واردکنندگان وجود دارد، سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی هم کاملا اشتباه است. ناصر نبی‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه مهم‌ترین مشکلات تولیدات کشاورزی چیست، گفت: مهم‌ترین مشکل ما در تولید، دخالت‌های بی‌جای دولت است. آنها در همه زمینه‌ها دخالت می‌کنند و دست‌انداز بزرگی جلوی تولید درست کرده‌اند.
 • عامل اصلی انباشت میوه

  دنیای‌اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد حدود ۲۰۰ هزار تن سیب و پرتقال در سطح سردخانه و انبارهای کشور ذخیره شده‌اند که با نصف قیمت ۲ ماه قبل هم در سطح بازار خریداری ندارد و در آستانه فاسد شدن است. در همین رابطه نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: چندگانگی تصمیم در رابطه با صادرات و واردات میوه عامل اصلی انباشت میوه در سردخانه‌ها است. جلال محمودزاده در گفت‌و‌گو با «ایرنا» اظهار کرد: تغییر متولیان تنظیم بازار کشور از جهاد کشاورزی به سازمان صمت توسط سران سه قوه باعث چندگانگی تصمیم‌گیری در امر صادرات محصولات کشاورزی و از دست دادن زمان صادرات میوه شد. وی ادامه داد: وقفه ۲ ماهه در صادرات میوه تنظیم بازار از جمله سیب و پرتقال و هم‌زمان با آمدن محصولات جدید متناسب با فصل بهار باعث کاهش تقاضا، انباشت این میوه‌ها و کاهش قیمت آنها شده است.
 • ۳۴۵ تن برگ سبز چای خرید تضمینی شد

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان چای از خرید ۳۴۵ تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از چای‌کاران ۱۱ شهرستان استان‌های گیلان و مازندران خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، حبیب جهان‌ساز گفت: برداشت نوبرانه برگ سبز چای از ابتدای اردیبهشت و برداشت رسمی از دو روز گذشته آغاز شده است. وی با بیان اینکه تمامی برگ سبز چای خریداری شده درجه یک است گفت: ۷۵ درصد بهای برگ سبز خریداری شده مربوط به کارخانه‌ها و ۲۵ درصد سهم دولت است. رئیس سازمان چای افزود: چای مشمول قیمت‌گذاری دولتی نیست و تابع سازوکار عرضه و تقاضا و عوامل تولید است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر