• وعده‌های حمایت از تولید عملیاتی نمی‌شود

  سعیده‌نبی‌زاده: غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به همراه احمد پورفلاح، مشاور عالی رئیس اتاق ایران به مناسبت روز جهانی غذا مصادف با ۲۴ مهر از گروه صنایع غذایی سولیکو کاله به عنوان یکی از واحدهای نمونه تولیدی کشور در حوزه صنایع غذایی دیدن کرد.
 • مشکلات خرید نقدی و فروش نسیه

  دنیای‌اقتصاد: موضوع تامین مواد اولیه اعم از مواد واسطه‌ای و مواد اولیه بسته‌بندی در میان تولیدکنندگان ایرانی روز به روز به چالش جدی تبدیل شده که باعث بی‌اثری نقدینگی شده است.
 • گرانی روغن ناشی از افزایش قیمت جهانی است

  دنیای‌اقتصاد: افزایش قیمت روغن و کمبود نسبی آن در بازار از اواسط سال ۹۹ آغاز شد. در این میان، افت و خیز عرضه روغن و قیمت آن طی یک‌سال گذشته، مردم را در تهیه این ماده غذایی با مشکل همراه کرده و از جمله کالاهایی بوده که مدتی، مردم برای تامین آن صف می‌کشیدند.
 • مدیریت واصلاح الگوی مصرف غذایی برای مبارزه با کرونا

  وحید مفید عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه ایران
  چند سالی است شعارهایی که سازمان جهانی برای WHO و سازمان خوار بار و کشاورزی ملل متحد (FAO) در روز جهانی غذا اعلام می‌کند نگاهی آینده نگر دارد و به نظر می‌رسد یک یادآوری به کشورها برای نگاه به آینده باشد که در بخش صنایع لبنی، در دستور کار قرار گرفتن این تذکرات ضروری‌تر به نظر می‌رسد.
 • آغاز به کار صنایع غذایی شکرشکن مازندران

  دنیای اقتصاد: شرکت صنایع غذایی شکرشکن مازندران از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی خوتکا همزمان با میلاد رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) فاز آزمایشی تولید کیک، بیسکویت، ویفر و کاپ کیک خود را آغاز کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، شرکت صنایع غذایی شکرشکن مازندران با بهره‌‌گیری از به روز‌ترین دستگاه‌های تولیدی با استانداردهای بین‌المللی و با استفاده از کارشناسان متخصص و متعهد با حضور نمایندگان کمپانی‌های بزرگ کشور در عرصه صنایع غذایی وارد فاز تولید آزمایشی شد.
 • دلایل افت و خیز قیمت رب گوجه‌فرنگی در بازار

  سعیده‌نبی‌زاده: جهش قیمت رب گوجه فرنگی در نیمه دوم سال ۹۷ اتفاق افتاد و قیمت این کالا در بازار به طرز چشمگیری افزایش یافت؛ به طوری که قیمت هر قوطی ۹۰۰ گرمی رب در مقاطعی تا ۲۴ هزار تومان افزایش یافت.
 • موانع ورود سرمایه به صنعت غذا

  حمیدرضا موثقی فعال صنعت چای
  سرمایه‌گذاران در حال‌حاضر برای ورود به صنایع مختلف از جمله صنعت غذا مردد هستند، زیرا ورود سرمایه‌های جدید به این صنعت تا حد زیادی منوط به احیای برجام و روشن شدن آینده اقتصادی و سیاسی کشور است. در حال حاضر سرمایه‌گذاران در وضعیت کنونی روابط پر‌چالش ایران با سایر کشورها دید روشنی از آینده سرمایه‌گذاری خود ندارند این در حالی است که برنامه‌ریزی و تدوین هر نقشه راه نیازمند آینده روشن است.
 • کسب نشان عالی و ۵ ستاره مسوولیت اجتماعی توسط پگاه

  دنیای‌اقتصاد: شرکت صنایع شیر ایران(پگاه) در نخستین دوره «جشنواره روابط عمومی و مسوولیت اجتماعی» نشان عالی ۵ ستاره مسوولیت اجتماعی و لوح تقدیر این جشنواره را دریافت کرد. در مراسم پایانی این جشنواره که ۲۶ مهر ۱۴۰۰، در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، از برگزیدگان این جشنواره، تقدیر و این نشان به حمیدرضا طهماسبی‌پور، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل صنایع شیر ایران (پگاه)، اعطا شد.
 • ثبات قیمت گوشت گوسفندی در یک ماه گذشته

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران از ثبات قیمت گوشت قرمز در یک ماه گذشته در پی کاهش صادرات دام زنده خبرداد. علی‌اصغر ملکی، افزود: شقه بره ماده گوشت گوسفندی ۱۱۰هزار تومان به دست فروشنده می‌رسد و واحد صنفی با اعمال سود ۱۰درصدی گوشت بدون دنبه را در اختیار مشتری می‌گذارد. ملکی ادامه داد: گوسفند شیشک با وزن ۲۰ کیلوگرم حدود ۱۱۵ تا ۱۲۰هزار تومان به دست مغازه‌دار می‌رسد و واحد صنفی با اعمال سود ۱۰ تا ۱۲درصدی آن را عرضه می‌کند. وی در خصوص عرضه گوشت گوسفندی با قیمت ۱۶۰ هزار تومان در برخی واحدهای صنفی افزود: این نرخ ران گوسفند است و مشتری دیگر خواهان قلوه‌گاه نیست به همین دلیل قیمت آن بالاست. وقتی مشتری فقط ران گوسفند را بخواهد قلوه‌گاه روی دست مغازه‌دار می‌ماند از این رو مغازه دار مجبور است ران را با قیمت بالا و قلوه‌گاه را با نرخ کمتر عرضه کند. رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی با بیان اینکه دامدار در سال جاری به دلیل خشکسالی صحرا نداشت و علوفه گران شد، افزود: با وجود این شرایط، دام مورد نیاز کشور تا پایان سال تامین است.
 • ارتقای قدرت انجمن قهوه در چانه‌زنی با مسوولان دولتی

  سعیده نبی‌زاده: دومین مجمع عمومی سالانه انجمن قهوه ایران با حضور تعدادی از مسوولان اتاق بازرگانی، اعضای هیات‌مدیره این انجمن و فعالان صنعت قهوه ۲۶ مهر سال جاری برگزار شد.
 • تهدیدهای صنعت ماهی و آبزیان

  دنیای‌اقتصاد: افزایش شدید قیمت ارز از یکسو و کاهش قدرت خرید خانوارها از سوی دیگر در خلال سال‌های اخیر باعث شده است تا برخی محصولات غذایی مانند ماهی و آبزیان به‌عنوان مواد غذایی لوکس از سفره بسیاری از ایرانی‌ها حذف و به حاشیه رانده شوند. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که مصرف سرانه ماهی حدود ۵۰درصد کاهش یافته که دلیل آن رشد قیمت این ماده غذایی و کاهش توانایی خانوار برای خرید است.
 • صادرات زیرنظر ۳۵ نهاد متولی صورت‌می‌گیرد

  دنیای‌اقتصاد: در حال حاضر بیشتر صادرکنندگان برای صادرات محصولات غذایی با چالش‌های جدی روبه‌رو هستند. مدیرعامل صنایع غذایی «انسی» با بیان این مطلب و با انتقاد از وجود ۳۵نهاد متولی در حوزه صادرات، خواستار حمایت جدی دولت سیزدهم از تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع غذایی شد. سید یاسر میراحمدی افزود: در همین راستا ما نیز در گروه صنایع غذایی «انسی» در مقایسه با سال ۹۹ با افت حدود ۵۰درصدی صادرات مواجه بودیم که این مساله ناشی از وجود مشکل در تامین گندم، آرد مناسب و تعهدات پیمان ارزی بود.
 • ضرورت ثبت «روز ملی زعفران» در تقویم کشور

  دنیای‌اقتصاد: سازمان بین‌المللی OSEC به پاس گرامیداشت طلای سرخ ایران و همچنین نکوداشت تلاش تمامی فعالان زنجیره ارزش زعفران کشور، می‌کوشد تا با ثبت روز ملی زعفران در ۲۷مهرماه، ضمن صیانت از جایگاه زعفران ایرانی، از به حیطه درآوردن این محصول ملی و استراتژیک توسط سایر کشورها جلوگیری کند.
 • الگوی مصرف مواد غذایی در ایران در مقایسه با سایر کشورها

  مهدی کریمی‌تفرشی عضو هیات‌مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایی کشور
  یکی از مهم‌ترین عـوامـل شکل‌دهنده الگوی غذایی هر جامعه مجموعه عادات و فرهنگ غذایی آن جامعه است. ایرانیان مردمی‌خوش ذائقه و دارای تنوع غذایی بسیار بالا هستند، امــا در ایــن میان آنچه قابل تامل است، الگوی تغذیه‌ای ماست. سطح سلامت جامعه وابستگی زیادی به تغذیه مناسب و سالم دارد. الگوی تغذیه کشور ما دستخوش تغییرات زیادی شده است و به گفته کارشناسان، وضعیت تغذیه ایرانیان در حد مطلوبی نیست.
 • کاهش سهم تولید کنندگان کنسرو در بازار

  دنیای اقتصاد: افزایش قیمت گوجه فرنگی و صنایع ذی‌ربط پایین دستی از قبیل شیشه، درب ایزی اوپن، درب جار، کارتن، شیرینگ، نایلون و نیز سایر مواد اولیه (روغن، اسید سیتریک، شکر، زانتان گام، حبوبات و…) موجب افزایش قیمت کالای کنسروی شده است. در جلسه‌ای که ۲۵ مهرسال جاری با حضور سالک معاونت نظارت بر محصولات بهداشتی، غذایی و دارویی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ومحمدمیررضوی دبیر سندیکا برگزارشد در رابطه با افزایش قیمت گوجه فرنگی، تاثیرات آن بر کنسرو رب گوجه فرنگی و وضعیت سایر اقلام کنسروی مذاکراتی صورت گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر