• رکوردزنی صادرات پسته ایران

  دنیای اقتصاد: صادرات پسته ایران در ۵ ماه اول سال محصولی جاری رکورد زده است. حامد رمضانی، رئیس کمیته بازرگانی انجمن پسته ایران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درمورد دلیل رکوردزنی صادرات پسته اعتقاد دارد که اعداد و ارقام صادرات پسته، در ۵ماه نخست سال محصولی جاری، حاصل عرضه پسته ایرانی در قیمت مناسب و تجاری آن نسبت به رقبا در عرصه جهانی است.
 • تداوم رشد قیمت‌ها در بازارجهانی

  دنیای اقتصاد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد، قیمت جهانی مواد غذایی در ماه میلادی گذشته، تحت‌تاثیر رشد قیمت اقلامی نظیر «شکر» و «روغن‌های گیاهی»، برای نهمین ماه متوالی افزایش پیدا کرده است. فائو همچنین پیش‌بینی خود از ذخایر جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۹میلیون تن بالا برد و به میزان ۸۱۱ میلیون تن برآورد کرد که به معنای کاهش سالانه ۹/ ۰ درصدی است.
 • چالش‌های هزینه‌ای در شرکت‌های پخش

  سیدعلی موسوی مدیرعامل شرکت بازرگانی خجسته
  عملا شرکت‌های پخش در ایران از دهه ۸۰ ساختار جدی و به روزی پیدا کردند به نحوی که امروزه کالا و خدمات توزیع در کمترین زمان ممکن در اختیار مشتریان و مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد و این همان رسالتی است که شرکت‌های پخش دارند. در گستره این توزیع، شرکت‌های پخش همواره تلاش می‌کنند این کیفیت خدمات را با برنامه ریزی وایجاد نظم به مشتریان خود یاد آوری کرده و چه بسا همین مزیت است که رقابت را در این صنعت جذاب و به روز نگه داشته و عواید مثبت آن را در نهایت نصیب مصرف‌کنندگان می‌کند. با اینحال این بخش با مسائلی دست به گریبان است:
 • تندیس حمایت از حقوق مصرف‌کننده به «زرماکارون» و «آرد زر» رسید

  گروه شرکت‌ها: با حضور معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و تولید‌کننده شرکت‌های «زرماکارون» و «آرد زر» تندیس حمایت از حقوق مصرف‌کننده را دریافت کردند. به گزارش روابط عمومی گروه صنعتی زر، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین اهدای تندیس نقره و برنز به شرکت‌های زر ماکارون و آرد زر اعلام کرد که واحدهای تولیدی و صنعتی کشور که ۱۰ تندیس طلایی دریافت کنند، افزون بر تندیس بلورین، ناظر افتخاری شورای سیاست‌گذاری حمایت از حقوق مصرف‌کننده خواهند شد. علیرضا تابش افزود: دریافت ۱۰تندیس طلایی باید به‌صورت مستمر بوده تا این‌گونه واحدها موفق به دریافت تندیس بلورین و حق نظارت افتخاری شوند.
 • دو بال پرواز مرغ و روغن

  دنیای اقتصاد: شواهد نشان می‌دهد بازار برخی کالاهای اساسی به دلیل «قیمت‌گذاری دستوری» و «تخصیص دلار ۴۲۰۰» بی‌ثبات است. از یکسو نرخ مرغ در آستانه شب عید بال درآورده و به کیلویی ۳۲ هزار تومان رسیده، از سوی دیگر کمبود روغن مایع و جامد در بسیاری از شهرها گزارش می‌شود. سوال اینجاست چرا بازار برخی از کالاهای اساسی متلاطم است؟ متولیان وزارت صمت «افزایش قیمت جهانی روغن»، «احتکار خانگی» و «زمزمه‌های حذف ارز ۴۲۰۰ برای واردات روغن» را مهم‌ترین دلایل کمبود روغن در فروشگاه‌ها و افزایش قیمت آن در بازار می‌دانند. از سوی دیگرکانون انجمن صنفی مرغداران اعلام کرده است قیمت مرغ واقعی نیست و نرخ مصوب فروش آن با قیمت تمام‌شده تفاوت دارد و همین موضوع باعث ایجاد نوسانات در تولید این محصول شده است.
 • آغاز خرید توافقی سه محصول کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از خرید توافقی سه محصول پیاز، گوجه فرنگی و سیب‌زمینی از استان‌های جنوب کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان تعاون روستایی کشور، محمدعلی طهماسبی با اعلام این خبر گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به منظور حمایت از کشاورزان تولید‌کننده و جلوگیری از ضرر و زیان وارده به کشاورزان و ایجاد تعادل در بازار اقدام به خرید توافقی این سه محصول کرده است.
 • کارنامه سال ۹۹ دامداری‌ها

  دنیای اقتصاد: آمار نشان می‌دهد تعداد ۳/ ۱میلیون بهره‌بردار دارای دام در سطح کشور وجود دارد. به گزارش مرکز آمار ایران، گزیده نتایج آمارگیری از دامداری‌های کشور ١٣٩٩ منتشر شد. مطابق نتایج این طرح، بیشترین تعداد «گوسفند و بره» به ترتیب در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی؛ بیشترین تعداد «بز و بزغاله» در استان‌های فارس، کرمان و سیستان و بلوچستان؛ و بیشترین تعداد «گاو و گوساله» در دامداری‌های استان‌های آذربایجان شرقی، مازندران و آذربایجان غربی نگهداری شده است. نتایج این طرح آمارگیری که در پاییز سال‌جاری در سطح کشور به مرحله اجرا در آمد نشان می‌دهد که تعداد ۳/ ۱ میلیون بهره‌برداری دارای دام در سطح کشور وجود دارد که در پاییز سال‌جاری، به پرورش و نگهداری از ۶/ ۴۶ میلیون رأس «گوسفند و بره،» ۷/ ۱۶ میلیون رأس «بز و بزغاله» و ۳/ ۵ میلیون رأس «گاو و گوساله» می‌پرداختند. بر اساس نتایج این طرح، طی ٣٦٥ روز منتهی به آبان سال‌جاری، ۲/ ۸ میلیون تن شیر در دامداری‌های کشور تولید شده است که به‌ترتیب استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و تهران بیشترین سهم را در تولید شیر دام در کشور دارند. در همین مدت تعداد ۲/ ۱۶ میلیون رأس انواع دام برای تولید گوشت قرمز توسط بهره‌برداری‌های پرورش‌دهنده دام در کشور عرضه شده است که شامل ۵/ ۱۱ میلیون رأس «گوسفند و بره»، ۶/ ۳ میلیون رأس «بز و بزغاله» و ۱/ ۱ میلیون رأس «گاو و گوساله» بوده است.
 • محافظان «امنیت غذایی جهان» در ۲۰۲۵

  دنیای‌اقتصاد: تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از روبات‌های هوشمند کشاورزی، راهکار تامین امنیت غذایی جهان در سال ۲۰۵۰ است. طبق ارزیابی‌ها زمانی که جمعیت جهان به ۱۰ میلیارد نفر افزایش می‌یابد، این تکنولوژی هوشمند است که می‌تواند تولید غذا را تا ۳۰ د رصد بیشتر کند.
 • چالش‌های سه‌گانه سیستم‌های غذایی

  دنیای‌اقتصاد: آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد سیستم‌های غذایی با چالش‌های سه‌گانه «تامین امنیت غذایی و تغذیه برای جمعیت در حال رشد جهان»، «معیشت کشاورزان و سایر افرادی که در زنجیره‌های تامین غذایی در سراسر جهان شاغل هستند» و «بهبود پایداری زیست‌محیطی» روبه‌رو هستند.
 • رعایت استانداردهای سلامت شرط تامین کالاهای اساسی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل عملیات بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: کالاهای اساسی این شرکت با اعمال سخت‌گیرانه‌ترین استانداردها وارد کشور می‌شوند و پس از دریافت گواهی‌های سلامت ملی و بین‌المللی به مصرف می‌رسند. به گزارش روابط‌عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، سیدمسعود آزادگان اظهار کرد: کالاهای اساسی با استانداردهای ملی که توسط سازمان ملی استاندارد و با همکاری سازمان غذا و دارو تدوین و تعریف شده‌اند، به کشور وارد و علاوه بر آن گواهی بازرسی بین‌المللی ورود کالا را نیز دریافت می‌کنند.
 • «روستا بازار» برای حذف واسطه‌ها راه‌اندازی می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل سازمان تعاونی روستایی گفت: با اجرای طرح «روستا بازار»، امکان عرضه محصولات کشاورزی، صنایع روستایی و دستی با حذف واسطه‌ها فراهم می‌شود. محمدعلی طهماسبی اظهار کرد: یکی از بندهای اساسنامه سازمان تعاون روستایی ایران، کوتاه‌کردن فاصله‌ها بین تولید و مصرف است که بر همین مبنا، در قالب طرح روستا بازار، شرایطی فراهم شده که تولیدات روستایی به‌صورت نمایشگاه و فروشگاه‌های ثابت از طریق امکانات فروشگاهی سازمان تعاونی روستایی عرضه شود.‌
 • چقدر تسهیلات به چایکاران پرداخت شد؟

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان چای کشور با اشاره به پرداخت ۴۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات به‌زراعی از ابتدای امسال تاکنون، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال چهار میلیارد تومان دیگر نیز پرداخت شود. به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب جهانسوز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به پرداخت تسهیلات به‌زراعی به چایکاران و کارخانه‌های چای سازی، اظهار کرد: تاکنون ۴۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات به چایکاران و صاحبان کارخانه‌های چای‌سازی پرداخت شده است. وی با بیان اینکه این میزان در مقایسه با سال گذشته رشد ۳۵ درصدی داشته است، افزود: از این مبلغ ۳۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات جاری پرداخت شده است.
 • هزینه‌های اقتصادی نقض یک قانون

  سعیده نبی‌زاده: ماده ۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم می‌گوید درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی‌، دامپروری‌، دامداری‌، پرورش ماهی و زنبور عسل، پرورش طیور، صیادی و ماهی‌گیری‌، نوغان‌داری‌، احیای مراتع و جنگل‌ها، باغات ‌اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف هستند.
 • نگاهی به قیمت برنج شکر و گوشت در دی‌ماه

  دنیای‌اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد از بین انواع برنج، ‌گوشت و شکر که وضعیت قیمت آنها در دی‌ امسال منتشر شده، قیمت تمام کالاها بین ۲۷ تا ۱۲۹ درصد نسبت به دی سال قبل افزایش داشته، اما قیمت گوشت مرغ طی یک ماه با افت ۱۶ درصدی مواجه بوده و بالاخره به قیمت مصوب رسیده است.
 • ظرفیت‌های اشتغال‌زایی و صادراتی «زرکام»

  دنیای‌اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان البرز و در بازدید از کارخانجات گروه صنعتی و پژوهشی زر گفت: طرح «زرکام» بزرگ‌ترین واحد صنایع تبدیلی است که با راه‌اندازی آن ۴۰۰ نوع محصول تولید و برای ۵ هزار نفر اشتغال‌زایی صورت می‌گیرد. دسترسی به خطوط ریلی و ظرفیت نگهداری ۶۰۰ هزار تن غلات از مهم‌ترین ویژگی‌های این واحد تولیدی است. به گفته کاظم خاوازی در حال حاضر پروژه عظیم شیرینی و شکلات زرکام با مشکلاتی در بخش سرمایه‌گذاری مواجه شده که در تلاشیم با همکاری استانداری البرز، مسوولان کشوری و سران سه قوه هر چه سریع‌تر مشکلات آن را حل کنیم. بر اساس پیش‌بینی مدیران گروه صنعتی زر در صورت تکمیل پروژه زرکام در زمان مقرر، صادرات یک میلیارد دلاری محصولات این کارخانه تا آذرماه محقق و اشتغال پایدار برای ۵هزار نفر نیز ایجاد می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر