• حال و روز طلای سرخ ایران در دوران کرونا

  دنیای اقتصاد- سعیده نبی‌زاده: ایران یکی از تولید‌کنندگان انحصاری زعفران در جهان به شمار می‌رود و آمارها نشان می‌دهد بیش از ۹۰ درصد از کل زعفران جهان در ایران تولید می‌شود. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تولید زعفران ایران در سال جاری به حدود ۵۰۰ تن برسد.
 • تحول زنجیره تامین با ایجاد دیسکانتر

  مرتضی مصطفی‌خواه /مدیرعامل زرین پخش نوین جهان
  فرآیند بازار در سال‌های اخیر دچار تغییرات بسیاری مرتبط با نیاز مصرف‌کنندگان و بالطبع شیوه و هزینه‌های زنجیره تامین شده که این روند ابتدا به کشورهای صنعتی و سپس به تدریج و با توجه به فرهنگ به کشور‌های در حال توسعه تسری پیدا کرده است.
 • افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گندم

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در آیین افتتاح دو طرح صنعتی سیلوی اقلید و داراب از طرح‌های ملی در استان فارس که با دستور ویدئوکنفرانس رئیس‌جمهوری صورت گرفت، اظهار کرد: استان فارس به‌عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور، نقش عمده‌ای در تولید محصولات کشاورزی و اساسی کشور دارد، به‌طوری که از ابتدای امسال تاکنون، حدود ۹۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان این استان تحویل گرفته شد.
 • چین، بزرگ‌ترین وارد‌کننده گوشت از روسیه

  خبرگزاری تسنیم: بر اساس آمار بانک کشاورزی روسیه، صادرات گوشت این کشور طی ۶ ماه نخست سال جاری میلادی به بیش از ۲ برابر افزایش یافت و اوکراین بعد از چین بزرگ‌ترین خریداران گوشت از روسیه بوده‌اند. به گزارش راشاتودی، سرزمین اصلی چین ۴۵ درصد از صادرات کالاهای گوشتی روسیه را از نظر وزنی به خود اختصاص داد درحالی‌که هنگ‌کنگ ۵۴ درصد از این منابع را در اختیار گرفت. به گفته تحلیلگران، صادرات روسیه عمدتا به‌دلیل افزایش عرضه گوشت مرغ افزایش یافته است. چین اقدام به خرید مرغ و همچنین گوشت گاو کرده است. بر اساس این گزارش، شرکت تولیدکننده گوشت روسی چرکیزووا به دنبال گسترش حضور خود در بازار چین است. این شرکت در حال مذاکره در مورد عرضه گوشت خوک به چین است که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده گوشت خوک در جهان است. داده‌های گمرک همچنین نشان می‌دهد صادرات مواد غذایی و محصولات کشاورزی روسیه به چین از ژانویه تا ماه مه ۲۵ درصد افزایش یافته و بالغ بر ۸/ ۱ میلیارد دلار بوده است.
 • چرایی اجرایی نشدن طرح خودکفایی دانه‌های روغنی

  دنیای اقتصاد: بررسی مطالعات و تجربیات کشورهای موفق در کشت دانه‌های روغنی نشان می‌دهد که ایران با توجه به اقلیم‌های گوناگون و نیروی انسانی مستعد می‌تواند ضریب وابستگی به واردات روغن نباتی و کنجاله و دانه‌های روغنی را کاهش بدهد و به حداقل برساند. در گذشته نه چندان دور تولید دانه‌های روغنی بیشتر متکی بر تولید سویا، آفتابگردان و پنبه‌دانه بود که بیشتر در استان‌های گلستان و مازندران کشت می‌شد، اما در سال‌های اخیر کشت کلزا بین انواع دانه‌های روغنی با توجه به شرایط اقلیمی، کشت پاییزه و نیاز کم به آب در اولویت قرار گرفته است. از سوی دیگر تولید دانه‌های روغنی، نقش بسزایی در صرفه‌جویی ارزی، تسریع روند توسعه اقتصادی، امنیت و استقلال غذایی کشور ایفا می‌کند، به همین منظور طرح خوداتکایی دانه‌های روغنی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در دستورکار قرار گرفته تا زمینه برای کاهش وابستگی به دانه‌های روغنی در کشور فراهم شود، اما ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که هرچند اجرای طرح خوداتکایی دانه‌های روغنی منجر به بهبود ١٠ درصدی ضریب خوداتکایی به این بخش می‌شود، اما با این وجود طرح مذکور دچار عقب‌ماندگی جدی است.
 • مدل آسیایی ذخیره‌سازی کالا

  دنیای اقتصاد: سیاست وجود ذخایر محصولات کشاورزی راهبردی به‌عنوان یکی از محورهای مدیریت ریسک در امنیت غذایی از قرن‌ها پیش توسط حکومت‌ها دنبال می‌شد. با این حال نااطمینانی‌های ناشی از جنگ‌های جهانی اول و دوم و جنگ سرد و بروز کمبودهای گسترده مواد غذایی در قرن گذشته، موجب شد این سیاست بیش از پیش مورد توجه دولت‌ها قرار گیرد.
 • ضرورت حرکت در کانال عقلانیت

  مسعود توتونچیان مدیرعامل شرکت صنایع غذایی سحر
  بحث ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان و لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات، شاید داغ‌ترین بحث اقتصادی روز کشور باشد. بانک مرکزی در بخشنامه اخیر خود تا تاریخ ۱۵ تیر امسال به صادرکنندگان (بازرگانان) و تا پایان همین به تولیدکنندگان فرصت داد تا ۷۰درصد از تعهدات ارزی حاصل از صادرات خود را در سال ۹۸ از طریق ثبت در سامانه نیما به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند. در این بخشنامه به صادرکنندگان و تولیدکنندگان وعده داده شده که در صورت ایفای تعهدات ارزی به ایشان مشوق‌های صادراتی اختصاص می‌یابد و در غیر این‌صورت کارت بازرگانی آنها ابطال می‌شود.
 • طرح دغدغه‌های صنایع خوراک دام ایران

  دنیای‌اقتصاد: جلسه اختصاصی هیات مدیره انجمن صنایع خوراک دام ایران با دکتر خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی سی‌ام تیر ماه برگزار شد. در این جلسه رضایی، معاونت امور تولیدات دامی و گیلان‌پور معاونت بازرگانی و کسب و کار وزارت جهاد نیز حضور داشتند.
 • خرید گندم از ۶ میلیون تن گذشت

  دنیای اقتصاد: خرید تضمینی گندم در کشور تا ۳۰ تیرماه به ۶ میلیون و ۷۵ هزار تن و ارزش آن به ۱۵ هزار میلیارد تومان رسید.
 • صادرات ۱۵۴ میلیون دلار پسته ایران در سه ماه بهار

  خبرگزاری تسنیم: سخنگوی گمرک گفت: در سه ماه اول سال ۹۹ میزان ۲۱ هزار و ۷۲۰ تن پسته ازطریق گمرکات کشور صادر شده است که این میزان برابر با ۱۵۴ میلیون و ۱۲۸ هزارو ۹۰۱ دلار است. روح‌الله لطیفی، دبیر شورای اطلاع‌رسانی گمرک گفت: در این مدت زمانی کشورمان به بیش از ۵۴ کشور جهان صادرات پسته داشته است که در این میان اصلی‌ترین مقاصد پسته ایرانی، کشور‌های چین با ۵ هزارو ۵۴۷ تن و با ارزش ۳۵ میلیون و ۴۰۹ هزارو ۷۱۰ دلار، آلمان با ۲ هزار و ۹۸۲ تن، عراق با یک هزار و ۸۶۶ تن، روسیه با یک هزار و ۴۵۵ تن و قزاقستان با یک هزار و ۱۲۹ تن هستند.
 • جست و جوی هزینه‌های پنهان غذا در محیط‌زیست

  دنیای‌اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» گزارش سالانه «وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان» را برای سال ۲۰۲۰ منتشر کرد. براساس این گزارش که با همکاری پنج نهاد بین‌المللی تهیه شده، گرسنگی در جهان از سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ شمسی) روند افزایشی داشته است. برآوردها حاکی از آن است که در حال حاضر نزدیک به ۶۹۰ میلیون نفر معادل ۹/ ۸ درصد از جمعیت جهان گرسنه هستند.
 • هفت خوان دولت برای بخش خصوصی

  مجید کلانتری داریان/ مدیر عامل شرکت فرآورده‌های غذایی سمیه
  در سال‌های اخیر با وجود مباحث مربوط به ضرورت حمایت از تولید که از ارکان اصلی حرکت چرخ‌های اقتصادی هر کشور بوده، نه تنها از مشکلات تولید‌کنندگان کاسته نشده است، بلکه برخی قوانین و مصوبات باعث سنگ اندازی بیشتر در مسیر تولید و ایجاد بی انگیزگی در تولید‌کنندگان شده است. در راستای صادرات مواد غذایی برخی مقررات مانع تسهیل این روند و حتی موجب ایجاد مشکلات زیادی در این زمینه شده که مهم‌ترین آن لزوم بازگشت ارز دریافتی حاصل از فروش کالاهای صادراتی است.
 • تداوم چالش‌ها در واردات نهاده‌های دامی

  خبرگزاری مهر: دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با بیان اینکه ۵/ ۱ میلیون تن جو و ذرت رسوبی در بنادر وجود دارد از تغییر رویه وزارت صمت و کارگروه ارزی خبر داد و گفت: با این‌حال اقدامات بانک مرکزی شرایط را نابسامان‌تر کرده است. عباس حاجی‌زاده در واکنش به متوقف شدن ترخیص امانی نهاده‌های دامی به دلیل ابلاغیه بانک مرکزی به گمرکات گفت: بانک مرکزی در شرایط جاری نه تنها از تخصیص ارز خودداری می‌کند، بلکه با صدور بخشنامه به بانک‌ها مبنی بر عدم صدور تاییدیه ثبت سفارش کالاهای در صف تامین و تخصیص ارز، برای خروج درصدی نهاده‌های دامی از گمرکات نیز ممانعت ایجاد کرده است.
 • دو الزام رشد تولید در بخش کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: جهش تولید در بخش کشاورزی نیازمند چه الزاماتی است؟ تغییر الگو‌های تولید و هدایت نظام‌های بهره‌برداری به سمت مدیریت دانش‌بنیان و استفاده از دانش و فناوری‌های روز از جمله اقداماتی است که به اعتقاد فعالان این بخش در نخستین گام باید در دستور کار قرار گیرد تا زمینه جهش تولید در بخش کشاورزی فراهم شود. در گام دوم نیز برای افزایش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نیز لازم است دولت از طریق سیاست‌های حمایتی، نظیر اعطای تسهیلات با نرخ‌های ترجیحی، تقویت نظام بیمه‌ای، تقویت بازار و کاهش حاشیه بازاریابی، مخاطرات طبیعی و اقتصادی موجود در این بخش را مدیریت کند. توسعه معاملات کالاهای کشاورزی در بورس و یکپارچه‌سازی سامانه‌های هوشمند کسب مجوزها برای فعالیت‌های مختلف کشاورزی نیز می‌تواند مقدمات بهبود محیط کسب و کار در این بخش را فراهم کند.
 • رشد فروش غذاهای خاص در دوران کرونا

  دنیای‌اقتصاد: کل فروش سال ۲۰۱۹ بازار مواد غذایی خاص در آمریکا ۴/ ۱۵۸ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۷ میلادی رشد ۷/ ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. فروشگاه‌های فیزیکی - در مقابل فروشگاه‌های مجازی - ۷۵ درصد (۱۱۸ میلیارد دلار) از این فروش را به خود اختصاص دادند. با این وجود، طی چند سال گذشته فروشگاه‌های مجازی و کانال‌های دیگر - خدمات غذایی و کانال تخصصی آنلاین - باعث افزایش فروش محصولات غذایی خاص شده‌اند. محصولات غذایی خاص به آن دسته از مواد غذایی گفته می‌شود که نسبت به مواد غذایی معمولی از کیفیت بالاتری برخوردارند و گر چه حجم آنها کمتر است، اما قیمت‌های بالاتری دارند. از جمله این محصولات می‌توان به پنیرهای خاص، نان‌های نیمه آماده پیتزا و محصولاتی همچون خاویار اشاره کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر