• کارنامه صنعت غذا در آخر پاییز

  دنیای‌اقتصاد: ارزیابی فعالان صنعت غذا نشان می‌دهد وضعیت این صنعت در آذر امسال نسبت به ماه قبل از آن، اندکی بهبود یافته است، ‌هرچند بخش قابل‌توجهی از شاخص‌های مرتبط شرایط نامطلوبی را تجربه کرده‌اند؛ اتفاقی که سبب شده‌ است وضعیت کلی صنایع‌غذایی مانند آبان ماه، نامساعد ارزیابی شود. نتایج به‌دست آمده از شاخص مدیران خرید (شامخ) برای نهمین ماه سال حاکی از آن است که عدد این مقیاس برای صنایع‌غذایی در این دوره زمانی ۳/ ۴۶ ثبت شده است، این درحالی است که این عدد در آبان ۹۸ روی ۷/ ۴۴ واحد ایستاده بود؛ بر این اساس داده‌های موجود، بهبود نسبی شامخ این صنعت پیشران را در آذر ماه نسبت به ماه قبل از آن تایید می‌کند؛ البته با وجود این بهبود نسبی، عدد کل شامخ صنعت غذا کماکان پایین‌تر از ۵۰ (مرز نقطه مطلوب) قرار دارد، ضمن آنکه بررسی‌های نظرات فعالان نشان می‌دهد این صنعت در نیمی از زیرمولفه‌های اساسی، شرایط نامساعدی را پشت سر گذاشته است. از سوی دیگر، در میان ۱۲صنعت مورد بررسی در شاخص مدیران خرید، صنعت غذا از نگاه فعالان اقتصادی بدترین وضعیت را در آذر ۹۸ به خود اختصاص داده است.
 • برآورد خسارات سیل به زیربخش‌های کشاورزی

  دنیای اقتصاد: در پی وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان که باعث طغیان رودخانه‌های محلی و وقوع سیلاب شد، سرپرست وزارت جهادکشاورزی با دستور ویژه‌ای هیاتی را به سرپرستی معاون آب و خاک این وزارتخانه به سیستان اعزام کرد.
 • تنگناهای ماشین‌سازان ایرانی

  مجتبی نائلی/ رئیس انجمن ماشین‌سازان صنایع‌غذایی ایران
  صنعت ماشین‌سازی یکی از پایه‌های اصلی بسیاری از اقتصادهای قدرتمند در جهان به‌شمار می‌رود. این صنعت در ایران هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، اما چند سالی است به‌دلیل اعمال تحریم‌ها با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند. در نگاه نخست باید این موضوع را در نظر داشت که اتفاقا تحریم‌ها از جهاتی برای کل ماشین‌سازان ایران از جمله ماشین‌سازان صنایع‌غذایی به یک فرصت تبدیل شد. مطابق با بررسی‌ها می‌توان گفت بسیاری از واحدها چه به لحاظ درخواست‌های داخلی و چه به لحاظ درخواست‌های خارجی در وضعیت مطلوبی به‌سر می‌برند، این اقبال برای واحدهای صنعتی که با کیفیت بالایی ماشین‌آلات تولید می‌کنند، بیشتر است. اما در هر صورت باید پذیرفت که تحریم‌ها دست‌انداز هم ایجاد کرده‌اند.
 • نشان امین‌الضرب برای بنیان‌گذاران «دامداران»

  گروه بنگاه‌ها: در چهارمین دوره اهدای تندیس و نشان امین‌الضرب که ۲۳ دی ماه ۹۸ در تالار وحدت برگزار شد از آقایان نورالدین و شمس‌الدین نوربخش به پاس یک عمر تلاش در صنعت لبنیات به‌عنوان یکى از برترین و باکیفیت‌ترین برندهاى این صنعت، تقدیر و نشان امین‌الضرب به آنها اهدا شد. در این مراسم آقاى نورالدین نوربخش، رئیس هیات‌مدیره هلدینگ دامداران با اشاره به تحریم‌ها، شرایط سخت تولید و عدم حمایت دولت و دست‌اندرکاران اعلام کرد: با وجود مشکلات همچنان ادامه می‌دهیم و تولید می‌کنیم؛ زیرا پابرجایى اقتصاد تنها با تولید امکان‌پذیر است. اولین دوره نشان امین‌الضرب در سال ۱۳۹۵ از سوی اتاق بازرگانی تهران به کارآفرینان برجسته کشوری اهدا شد و از آن پس به‌صورت متوالی این نشان به افراد برگزیده اهدا می‌شود.
 • علت افزایش قیمت جوجه یک ‌روزه چیست؟

  دنیای‌اقتصاد: دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه علت افزایش قیمت آن ‌را افزایش تقاضای جوجه گوشتی برای تامین مرغ شب عید اعلام کرد. محمدرضا صدیق‌پور در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه طبق سنوات گذشته افزایش تقاضای جوجه گوشتی برای تامین مرغ شب عید از ۱۵ دی ماه تا ۲۰بهمن هر سال اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: امسال با پیش‌بینی تولید ۱۳۰ میلیون جوجه در دی ماه و ۱۴۰ میلیون در بهمن ماه نسبت به عدد ۱۲۱ میلیون جوجه در مدت مشابه سال گذشته، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد اضافه تولید جوجه داشته‌ایم و جای هیچ‌گونه نگرانی در تامین جوجه گوشتی مرغداران وجود ندارد و باید به افزایش تولید مرغ حاصل از این جوجه تولید شده توجه داشت.
 • سازوکار نشان «حلال» در صنعت غذا

  دنیای‌اقتصاد: گسترش و رشد بالای مصرف غذای حلال و توجه به این برند در سال‌های اخیر این فرصت را برای تولیدکنندگان مواد غذایی ایجاد کرده تا با تولید محصولاتی با نشان «حلال» بتوانند در بازارهای جهانی به جایگاه مناسب دست پیدا کنند. براساس داده‌های اعلام شده، گردش مالی این صنعت در دنیا ۲۵۰۰ میلیارد دلار است که ۷۰۰ میلیارد دلار آن به صنعت غذا باز می‌گردد رقمی که از اهمیت این صنعت در دنیا حکایت دارد. تمایل به غذای حلال در این بازار رو به رشد نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در بازارهای غربی نیز دیده می‌شود.
 • وقت‌کُشی با قوانین ساعتی

  امیرحسین شقاقی رئیس هیات‌مدیره شیرین نوین
  یکی از دلایلی که توجه به بازارهای خارجی را با اهمیت می‌کند، رسیدن به توسعه اقتصادی و جلوگیری از کاهش احتمالی میزان سهم بازار در آینده و کاستن از چالش‌های رقابت با رقبای خارجی است. با توجه به اینکه قیمت نفت در چند دهه اخیر با نوسانات قابل‌توجهی همراه بوده و در آن‌سو جریان تحریم‌ها علیه ایران دوباره به راه افتاده است، اقتصاد کشور با بحران‌های شدیدی مواجه شده است. لزوم گریز از صادرات تک محصولی و رهایی از مشکلات ناشی از آن، ایجاد تنوع در محصولات صادراتی و افزایش سهم در تجارت جهانی و بازارهای بین‌المللی، محدودیت منابع، ضرورت حفظ و استمرار عرضه کالاها و خدمات در بازارهای خارجی، کاهش فضای عدم اطمینان و افزایش سطح رقابت در بازارهای خارجی، توسعه بازارهای موجود صادراتی و ضرورت حضور در بازارهای پرریسک بین‌المللی و... از جمله عواملی هستند که پرداختن به صادرات غیرنفتی و رفع موانع و مشکلات موجود در فرآیند آن را به‌عنوان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر کرده است.
 • دو روی سکه ناکامی‌ صنایع

  پیمان فرشچی مشاور کسب‌وکار
  تولیدکنندگان هر روز در صنعت با معماهای جدیدی روبه‌رو می‌شوند؛ چراکه ذات تولید معما گونه و پیچیده است. صاحبان صنعت باید بدانند چرخ تولید به راحتی به چرخش نمی‌افتد و در این مسیر گلوگاه‌هایی وجود دارد. بخشی از دست‌اندازها به دست دولت و برخی دیگر با دست‌ صنعتگران پدید می‌آیند. واکاوی این مساله به تشریح چند نکته نیاز دارد.
 • رکوردشکنی قیمت‌ جهانی خواربار

  دنیای‌اقتصاد: فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد)، در گزارشی با اعلام اینکه قیمت‌های جهانی خواربار در ماه دسامبر ۲۰۱۹ و برای سومین ماه متوالی روندی صعودی را طی کرده است، افزود: شاخص قیمت خواربار فائو در این ماه به بیشترین میزان طی پنح سال گذشته رسیده است.
 • پیش‌بینی تولید ۵/ ۱ میلیون تن محصولات شیلاتی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان شیلات ایران از پیش‌بینی تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات شیلاتی، ۸۰۰ هزار تن آبزی‌پروری و ۷۰۰ هزار تن صید ماهیان به‌عنوان مهم‌ترین سیاست‌های سازمان شیلات تا سال ۱۴۰۰ خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان شیلات ایران، نبی‌الله خون‌میرزایی با اشاره به افزایش ۴۰ برابری تولیدات شیلات کشور در طول ۴۰ سال گذشته گفت: در سال ۵۷ از مجموع ۳۲ هزار تن تولیدات شیلاتی بیش از ۲۹ هزار تن صید و ۳ هزار تن آبزی‌پروری بوده که این میزان درحال‌حاضر از یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن تولید، حدود ۵۰۰ هزار تن تولیدات آبزی‌پروری است. ‎وی با تاکید بر اینکه باید آبزی‌پروری در شیلات بیشتر از میزان صید باشد، بر استفاده بیش از پیش ظرفیت‌های آبزی‌پروری به ویژه ظرفیت‌های پرورش ماهی در قفس در استان هرمزگان تاکید کرد. ‎خون‌میرزایی با بیان اینکه مجتمع پرورش ماهی در قفس نیکسا نگین این صنعت در کشور و منطقه است گفت: پرورش ماهی در دریا یک روش آبزی‌پروری نیازمند به دانش و تکنولوژی است که خوشبختانه این مهم در مجتمع پرورش ماهی در دریای نیکسا به‌خوبی محقق شده و می‌تواند الگویی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت باشد.
 • پهلوگیری محموله ۵۰ هزار تنی شکر در بندر امام

  دنیای اقتصاد: مدیرکل غله خوزستان از پهلوگیری کشتی حامل ۵۰ هزار تن شکرخام (زرد) در بندر امام(ره) خبر داد. به گزارش شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، خدارحم امیری‌زاده اظهار کرد: این محموله شکر، بخشی از واردات راهبردی کشور بوده که به منظور ذخیره‌سازی و تامین نیازهای داخلی کشور و با مدیریت شرکت بازرگانی دولتی ایران صورت می‌گیرد. وی گفت: این محموله شکر وارداتی به واحدهای کارخانه تصفیه شکر کشور انتقال می‌یابد.مدیرکل غله خوزستان افزود: امسال حدود ۴۰۰ هزار شکر خام از هندوستان و برزیل از طریق بندر امام وارد کشور شده است. امیری‌زاده با اشاره به اینکه روند واردات شکر و سایر کالاهای اساسی به کشور بدون مشکل خاصی ادامه دارد پیش‌بینی کرد تا پایان امسال حجم واردات و تخلیه شکر خام در بندر امام به ۸۰۰ هزار تُن برسد.بیش از ۹۰ درصد غلات، کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی و دامی به‌صورت فله از طریق بندر امام وارد کشور می‌شود و از طریق شبکه ریلی و جاده‌ای به اقصی نقاط کشور حمل می‌شود. امسال بیش از ۱۴ میلیون تُن کالای اساسی مورد نیاز کشور از طریق بندر امام وارد کشور شده است.
 • چالش سفره غذایی خانوارها

  دنیای‌اقتصاد: پژوهش‌های بین‌المللی و داخلی نشان می‌دهد که گوشت به‌عنوان یک کالای اساسی، یکی از مهم‌ترین منابع پروتئینی به‌شمار می‌رود و علاوه بر دارا بودن ارزش غذایی فراوان، تولید و فرآوری آن زمینه اشتغال و درآمدزایی را در بخش‌های تجاری و غیرتجاری فراهم می‌کند. این گزاره درحالی در مطالعات مختلف تایید شده است که مصرف گوشت در ایران نقش کلیدی در سبد مصرفی خانوار و حفظ سلامت افراد دارد، ولی با این وجود در مقایسه با استانداردهای جهانی بسیار کمتر مصرف می‌شود. از این منظر محصول گوشت، پرهزینه‌ترین بخش سبد غذایی را در هر جامعه‌ای تشکیل می‌دهد و مصرف آن در جوامع با سطح درآمد بالا و جوامع ضعیف تفاوت فراوانی با یکدیگر دارد.
 • اثر اولیه و ثانویه خشکسالی بر کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: ایران به علت واقع شدن در کمربند خشک جهان و نوسان قابل‌توجه بارش، در طول ادوار گذشته کم و بیش با پدیده خشکسالی‌های متناوب مواجه بوده است. ۷۳درصد ایران در آب و هوای خشک قرار گرفته و متوسط بارندگی سالانه آن بسیار کمتر از آسیا و جهان است؛ بنابراین یکی از مهم‌ترین چالش‌های توسعه ایران در دهه‌های آینده، کمیابی آب خواهد بود. ایران در بین ۱۱۶ کشور، از نظر بحران آبی در رده ۱۴ قرار دارد که نشان‌دهنده وضعیت نامناسب منابع آب است.
 • تمایل به تولید و مصرف شیرینی بدون قند

  عباس کلباسی مدیرعامل شرکت ژرف گستر بهار
  با توجه به اینکه شیرینی خوراکی مورد علاقه بسیاری از ایرانیان است، اما این خوراکی محبوب برای بسیاری از دوستدارانش به علت کالری بالا به‌واسطه قند گلوکزی که در آن نهفته است، مطلوب نیست. در این میان افراد دیابتی روی تلخ شیرینی را بیشتر از روی شیرینش دیده‌اند. این خوراکی به‌واسطه بالا بردن گلوکز خون این افراد، برای آنها مضر است. انگیزه اصلی برای تولید شیرینی‌های بدون قند، افراد دیابتی و کسانی بودند که تمایلی به چاق شدن نداشتند. مواد اولیه تولید شیرینی، شکر، روغن و آرد است. شکر استفاده شده در شیرینی‌های معمولی قند خون را بالا می‌برد اما ما با تولید شیرینی از شکری که قند خون را بالا نمی‌برد، توانسته‎ایم محصولی مناسب برای مصرف افراد مبتلا به دیابت تولید کنیم.
 • تایید کاهش سطح زیر کشت گندم

  دنیای اقتصاد: بنیاد ملی گندم‌کاران ایران در نامه‌ای جدید به سازمان بازرسی کل کشور، از کاهش ١٥ درصدی سطح زیرکشت گندم در کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، بنیاد ملی گندم‌کاران ایران در نامه‌ای به رئیس سازمان بازرسی کل کشور، از کاهش ١٠ تا ١٥ درصدی سطح زیر کشت گندم خبر داده و خواستار تجدیدنظر در نرخ خرید تضمینی این محصول اساسی شده است. در همین زمینه عطاالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران ایران با بیان اینکه این دومین نامه‌ای است که طی ماه‌های اخیر به سازمان بازرسی کل کشور نوشته‌ایم، گفت: با روندی که دولت در پیش گرفته سال آینده میزان خرید گندم از کشاورزان حداکثر ٥ میلیون تن خواهد بود. وی در پاسخ به این سوال که پیش از این عنوان کرده بودید کشت گندم در استان‌های گرمسیری کاهش سطح زیرکشت این محصول را در سال‌جاری جبران می‌کند، افزود: متاسفانه این اتفاق رخ نداد و حداقل ١٠ درصد سطح زیرکشت کاهش یافته است. هاشمی با اشاره به کاهش خرید بذر اصلاح شده توسط کشاورزان گفت: تولیدکنندگان، قدرت خرید بذر اصلاح‌شده را ندارند و مجبورند از بذور خودشان استفاده کنند که این مساله، موجب کاهش راندمان تولید می‌شود. اما در ماه‌های گذشته نیز بنیاد ملی گندم‌کاران ایران در نامه‌هایی جداگانه به سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری از تخلفات دولت در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی شکایت کرده بودند.

بیشتر