آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۲۵

 • چرا «کرمان» قطب سوم خودروسازی نشد؟

  دنیای‌اقتصاد: اواخر دهه ۶۰ و دورانی که خودروسازی ایران روی کاکل شرکت‌های بزرگ دولتی می‌چرخید، مجموعه‌ای خصوصی سر برآورد تا ضمن تبدیل شدن به قطب سوم صنعت خودرو، در قامت رقیبی قابل احترام برای ایران‌خودرو و سایپا ظهور پیدا کند. صحبت از گروه خودروسازی کرمان خودرو است، شرکت بزرگ بخش‌خصوصی که سال‌هاست با چند زیرمجموعه در صنعت خودروی کشور فعالیت دارد. کرمان خودرو هرچند با هدف تبدیل شدن به قطب جدید خودروسازی ایران تشکیل شد و در مقاطعی نیز خوب پیش رفت، اما تا امروز نتوانسته به این هدف بزرگ خود دست پیدا کند. پیش از آنکه به حال و روز این روزهای کرمان خودرو بپردازیم، ابتدا تقویم ۳۰ ساله این شرکت را ورق می‌زنیم و مروری می‌کنیم آنچه را که بر کرمانی‌های صنعت خودرو در این سال‌ها گذشته است. گروه کرمان خودرو در زمستان ۱۳۶۹ و در دورانی که مسوولان کرمانی به فکر توسعه اقتصادی شهر خود افتاده بودند، تاسیس شد. سه سال قبل‌تر، موسسه‌ای با نام خیریه مولی‌الموحدین علی‌ابن ابیطالب در استان کرمان تاسیس شد، موسسه‌ای که بعدها سنگ بنای شرکت‌های مشهوری را در بخش اقتصادی و صنایع کشورگذاشت. هواپیمایی ماهان، شرکت قطارهای مسافربری جوپار و کرمان خودرو از جمله فرزندان موسسه مولی‌الموحدین کرمان به شمار می‌روند که حالا هر کدام برای خود سری در میان سرها دارند.
 • موانع توسعه صنعت شیشه ایران

  سعیده نبی‌زاده: ایران با دسترسی به مواد معدنی فراوان، نیروی کار مناسب و ارزان و بازار پرجمعیت در منطقه از ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای رشد صنعتی برخوردار است که می‌تواند ارزش افزوده بالایی برای کشور به ارمغان آورده و در توسعه اقتصادی کشور نقش مهمی ایفا کند.
 • تحریم؛ فرصتی برای بومی‌‌سازی صنعت پتروشیمی

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های پتروشیمی از ابتدای راه‌اندازی با تکنولوژی خارجی فعالیت خود را آغاز کردند و سال‌های طولانی به واردات کوچک‌ترین لوازم و تجهیزات وابسته بودند. اما با تشدید تحریم‌ها طی سال‌های گذشته صنایع راهی جز مهندسی معکوس و توسعه تکنولوژی در داخل نداشتند. می‌توان گفت لزوما تحریم‌ها تنها به تهدید خلاصه نشد و فرصت‌های خوبی را پیش روی سازندگان داخلی قرار داد. بر همین اساس تعمیق ساخت داخل از مهم‌ترین محور‌های برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت شد و بر ضرورت بومی‌سازی و استفاده از تجهیزات ساخت داخل تاکید شد. اکنون به گفته کارشناسان، حدود ۸۰درصد تجهیزات پتروشیمی در داخل قابل ساخت و تولید است و بسیاری از مجتمع‌های جدید پتروشیمی با تجهیزات داخلی تکمیل شده و بسیاری نیز قطعات و تجهیزات خود را از شرکت‌های داخلی تهیه می‌کنند.
 • فروشگاه‏های زنجیره‏ای زیرذره‌بین

  دنیای اقتصاد: اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای، پیرامون نشر اخبار خلاف واقع مربوط به توزیع اقلام اساسی با کارت ملی و اطمینان‌بخشی از وجود کالا در شعب تحت پوشش پیرو انتشار برخی اخبار با مضامینی همچون «کمبود روغن در بازار»، «فروش روغن با کارت ملی»، «پیش‌فروش روغن در بازار و تحویل در سال ۱۴۰۰» و... و بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و انجام تبلیغات منفی با موضوع «کمبود کالاهای اساسی» در کشور که موجب نگرانی مردم و بروز مشکلاتی در فرآیند خدمت‌رسانی برخی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای شده است، اطلاعیه‌ای را برای رفع شبهات و ابهامات منتشر کرد.
 • ورود شتاب‌دهنده‌ها به صنایع

  سارا اصغری: در چند سال اخیر، شتاب‌‌دهنده‌‌ها توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند و در این میان توانستند به‌تدریج جایگاه خود را در میان صنایع بیابند. شتاب‌‌دهنده‌ها با ساختاری منسجم و مشخص از کسب‌وکارهای نوپا حمایت به عمل می‌آورند و بیشتر به عنوان مسیری برای کوتاه کردن روند توسعه یک کسب‌وکار نوپا، شتاب دادن به استارت‌آپ در طی مسیر رشد و جذب سرمایه‌گذار شناخته می‌شوند. به عبارت دیگر، شتاب‌دهنده‌ها حامی استارت‌آپ‌ها هستند تا بتوانند مسیر پیش‌روی آنها را هموار کنند. با توجه به رشد استارت‌آپ‌ها در صنایع، لزوم شتاب‌دهنده‌ها نیز در این صنعت بیش از پیش احساس می‌شود، از این‌رو شتاب‌دهنده‌هایی در این عرصه متولد شده‌اند تا بتوانند کسب و کارهای نوین را به نحو مطلوبی حمایت کنند.
 • بازگشت برندهای خارجی؛ آری یا خیر؟

  عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم‏خانگی ایران
  بر اساس اهدافی که وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر دارد انتظار می‌رود تا سال ۱۴۰۴ کشور بتواند میزان تولید لوازم خانگی را به ۲۵ میلیون دستگاه برساند و این هدف با توجه به بازار بزرگ ۴۰۰ میلیونی کشورهای منطقه و گردش مالی ۲۷ میلیارد دلاری آنها در تامین لوازم خانگی در نظر گرفته شده است. با توجه به اینکه صنعت لوازم‌ خانگی در سال ۹۹ جهشی غیرقابل مقایسه با ۹ سال قبل را تجربه کرده است. مهم‌ترین دلایل این رشد، رو به توسعه بودن ظرفیت‌های نصب شده تولید و همچنین کسب سهم بیشتر از بازار داخلی با توجه به عدم حضور برندهای خارجی است. با رفع تحریم‌ها و ایجاد تعاملات جهانی، شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به بازگشت و حضور مجدد در بازار بزرگ ایران خواهند بود، اما این بار هوشمندانه و مشروط با آنها باید مذاکره کرد، به طوری که عمق همکاری‌ها افزایش یابد.
 • رشد بومی‌سازی صنایع فولاد با تحریم ها

  دنیای‌اقتصاد: به دلیل نیازهای داخلی و کشورهای همجوار و همچنین تقاضای رو به گسترش بازار چین، تحریم صنعت فولاد ایران در بخش فروش هیچ‌گونه مشکلی برای کشور نداشته و حتی در این دوره تولید فولاد افزایش یافته است.
 • جشنواره بیمه‌گذاران خوش حساب بیمه‌های زندگی پارسیان

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه پارسیان در راستای قدردانی از بیمه‌گذاران خوش حساب بیمه‌های زندگی و همچنین رعایت اصل مشتری مداری، جشنواره بیمه‌گذاران خوش‌حساب را با اهدای جوایز ویژه آغاز کرد. براساس این گزارش در این جشنواره به تمامی بیمه‌گذارانی که در بازه زمانی اول فروردین ۹۹ تا ۳۰ اسفند اقدام به پرداخت حق بیمه کرده‌اند و طی مدت طرح فاقد حق بیمه معوق باشند، براساس شرایط اعلام شده امتیاز تعلق خواهد گرفت و در پایان طرح به واجدان شرایط این جشنواره جوایز ارزشمندی اهدا خواهد شد. علاقه‌مندان برای اطلاع از شرایط طرح و نحوه کسب امتیاز در این جشنواره می‌توانند به شعب و نمایندگی‌های بیمه پارسیان و همچنین به سایت رسمی این شرکت مراجعه کنند.
 • روشن شدن کوره جدید «سرو»

  زهرا مجتهد: کوره جدید دمای بالای شرکت نفت و گاز سرو قبل از اتمام سال ۹۹ روشن می‌شود. این کوره به‌عنوان نسل جدیدی از کوره‌های تونلی و دمابالا خواهد بود و تنها کوره ساخت داخل است که تمام اجزای آن توسط متخصصان داخلی ساخته شده است. در ساخت کوره دمای بالا، سرو می‌تواند بر اساس واحد تولید کاتالیست، به ساخت این تجهیزات پیشرفته بپردازد و همچنین قابلیت ارائه خدمات این حوزه برای سایر صنایع را دارد. در صنایع مختلف کوره‌ها مصارف متعددی دارند اما در صنعت کاتالیست می‌توان گفت تنها کوره‌های دمای بالا ساخت داخل از سوی این شرکت طراحی، ساخت و اجرا شده است. محمد شعاعی‌راد، مدیر ساخت شرکت نفت و گاز سرو درباره مهندسی ساخت و آجر‌های نسوز به‌کار رفته در این کوره به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» گفت: به دلیل ساختار تخصصی کوره دمای بالا که در صنعت کاتالیست به‌کار می‌رود «سرو» حتی بر نحوه ساخت و ترکیبات نسوزها نیز نظارت مستقیم داشته و برای سفارش آنها دقت لازم شده است.
 • تجارت‌نو، مبدع شیوه نوین ارائه خدمات بیمه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: بیمه تجارت‌نو به تازگی میزبان رئیس کل و هیات عامل بیمه مرکزی بود و دراین مراسم بازدید، از منشور اخلاق حرفه‌ای بیمه تجارت‌نو توسط رئیس کل بیمه مرکزی رونمایی شد. غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی در بازدید از بخش‌های شرکت بیمه تجارت‌نو اقدامات صورت گرفته در ارائه خدمات نوین بیمه‌ای، سرعت پردازش و جبران خسارات بیمه‌شدگان در این شرکت را قابل توجه دانست و ابراز امیدواری کرد با تسری دیدگاه حاکم بر مدیریت شرکت بیمه تجارت‌نو، در بین دیگر شرکت‌های بیمه کشور، بتوان اثربخشی صنعت بیمه را در اقتصاد افزایش داد.
 • پرداخت خسارت زلزله‌زدگان سی‌سخت توسط بیمه سینا

  دنیای اقتصاد: خسارت بیمه‌شدگان شرکت بیمه سینا ناشی از زلزله در شهر سی‌سخت، به آنها پرداخت شد. رضا جعفری، مدیرعامل بیمه سینا در سفر به استان کهکیلویه و بویراحمد، به میان بیمه شدگان زلزله‌زده سی‌سخت رفت و چک خسارت تعدادی از آنها را در حضور فرماندار و مسوولان محلی تحویل داد.
 • رتبه برتر مجتمع فولاد صنعت بناب در عمل به مسوولیت‌های اجتماعی

  دنیای اقتصاد: مجتمع فولاد صنعت بناب عنوان برتر سومین اجلاس مسوولیت‌پذیری اجتماعی و فرهنگ سازمانی را کسب کرد. به گزارش روابط عمومی مجتمع فولاد صنعت بناب، این مجتمع در سال‌جاری در راستای عمل به مسوولیت‌های اجتماعی در قالب کمک‌های نقدی و غیرنقدی اقدامات فرهنگی، اجتماعی زیادی انجام داده از جمله این اقدامات می‌توان به ساخت استخر ورزشی در بناب، ایجاد بسترها و فضای مناسب برای ورزش و برنامه‌های فرهنگی در داخل مجتمع که در حال انجام است، اشاره کرد.
 • مارکت‌پلیس تور علی‌بابا رتبه یک بازار

  ندا علیزاده: بسیاری از آژانس‌های گردشگری که پیش از شیوع کرونا به صورت حضوری به مشتریان خود خدمات تور ارائه می‌دادند، با اوج‌گیری شیوع این ویروس، کاهش چشمگیر سفرها و عدم توانایی در تامین هزینه‌های زیرساخت و فضا و محیط آژانس، ناچار به تعطیلی و تعلیق فعالیت‌های خود ‌شدند، اما در این بحران، علی‌بابا در راستای حفظ رهبری خود در بازار آنلاین گردشگری، تصمیم به ایجاد بستری با عنوان مارکت پلیس (بازارگاه) تور برای احیای این بازار گرفت. در واقع مارکت‌پلیس‌ها در سراسر دنیا بستری برای ارائه خدمت توسط تامین‌کنندگان به جامعه بزرگی از متقاضیان سرویس هستند.
 • گذرواژه‌ها خطری بزرگ برای شرکت‌ها

  الهه شکرآبی: مایکروسافت می‌خواهد رمزهای عبور خود را از بین ببرد، چراکه آن را خطری بزرگ برای امنیت می‌داند. مایکروسافت شرکت فناورى است و به انتشار کتاب، تولید محصولات چندرسانه‌ای و ارائه خدمات پست الکترونیک می‌پردازد. این شرکت فناوری اعلام کرد که برای مشتریان تجاری خود امکانى جدید فراهم کرده به این شکل که اجازه می‌دهد رمزهای عبور بیومتریک را برای ایمن‌سازی حساب‌هایشان جدا کنند.
 • برگزاری مجمع «غدیر» قبل از عید

  دنیای‌اقتصاد: سرمایه‌گذاری غدیر روز ۲۵ اسفند ماه سال جاری به مجمع می‌رود. شرکت سرمایه‌گذاری غدیر برای بیست و ششمین بار از بدو پذیرش در تالار بورس اوراق بهادار، مجمع عمومی عادی سالانه منتهی به پایان آذرماه خود را با حضور سهامداران حقیقی و حقوقی قبل از فرارسیدن عید نوروز برگزار می‌کند.
 • پتروشیمی مارون تندیس زرین صنعت برگزیده سبز گرفت

  ‎دنیای اقتصاد: پتروشیمی مارون به عنوان صنعت برگزیده سبز کشور موفق به دریافت تندیس زرین، از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور در بیست و دومین همایش واحدهای صنعتی و خدماتی سبز شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر