• در سایت‌های شهرستانی خودروسازان چه خبر است؟

  دنیای‌اقتصاد: دو خودروساز بزرگ کشور در حالی طی سال‌های گذشته به خصوص دهه ۸۰ اقدام به احداث سایت‌های تولیدی در شهرستان‌های کشور کردند که به اعتقاد برخی کارشناسان و حتی فعالان صنعت خودرو، ساخت تعدادی از این سایت‌ها صرفه اقتصادی نداشته و بیشتر سیاسی بوده است. ایران خودرو و سایپا شرکت‌هایی وابسته به دولت محسوب می‌شوند و در دوران پس از انقلاب همواره محل حضور افراد سیاسی از نهادهای دولتی و مجلس شورای اسلامی ‌بوده‌اند. این موضوع سبب شده مدیران دو خودروساز بزرگ کشور معمولا در مقابل انتظارات و خواسته‌های دولتی‌ها و مجلسی‌ها تمکین کنند و در راستای تامین نظر آنها، دست به اقداماتی گاه حتی غیر‌اقتصادی بزنند. به باور کارشناسان، نمونه بارز چنین اقداماتی، احداث سایت‌های تولیدی در شهرستان‌ها است که مرور زمان نشان داد ساخت برخی از آنها صرفه اقتصادی نداشته است. هرچند در بین سایت‌های شهرستانی خودروسازان می‌توان مواردی را یافت که رگه‌هایی از صرفه اقتصادی در آنها به چشم می‌آید، با این حال، مرور آمار و ارقام تولید نشان می‌دهد بیشتر این سایت‌ها اگر هم نبودند، خللی در تولید ایران خودرو و سایپا ایجاد نمی‌شد.
 • راهکاری برای قطع ریشه کلاهبرداری‌های رمزارزی

  فرناز حیدری: در جهان کنونی رمزارزها رشد بسیاری را تجربه کرده‌اند، اما آگاهی مردم ازاین حوزه افزایش چشمگیری نیافته و این موضوع احتمال کلاهبرداری‌های متنوع و گوناگون را بالا می‌برد. در این زمینه آگاهی‌بخشی به کاربران ارزهای دیجیتال می‌تواند گامی ‌مهم در راستای تسهیل کنترل بر مسائل حوزه رمزارزها باشد. در همین راستا مدیر فروش هلدینگ نیک‌اندیش عقیده دارد: از پیدایش رمزارز‌ها حدود ۱۲ سال می‌گذرد که در طول این سال‌ها کلاهبرداری‌های بسیاری به وقوع پیوسته که این مسائل غالبا پروژه‌های پانزی بوده‌اند. توکن bitconnect یکی از پروژه‌های بزرگی بود که می‌توان از آن به عنوان یک کلاهبرداری بزرگ یاد کرد. این پروژه که حدودا از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را آغاز کرد بر پایه یک پلت‌فرم بود که کاربران می‌توانستند بیت کوین را تبدیل به توکن بی ارزش bitconnect کنند. این سیستم از طریق مارکتینگ قوی، زیرمجموعه‌گیری و دادن وعده سود‌های نجومی‌ رشد زیادی کرد، اما پس از مدتی در یک روز ارزش آن به صفر رسید و مردمی ‌که در آن سرمایه‌گذاری کرده بودند متحمل ضرر سنگینی شدند.
 • زیان‌ دهی بانک‌ها؛ باری بر دوش اقتصاد

  حمید اسلامی‌‌منوچهری: هنوز خاطره تلخ موسسات اعتباری غیر مجاز که ماجرای آن از سال ۱۳۹۶ از پرده بیرون افتاد به فراموشی سپرده نشده است که اخبار زیان‌دهی برخی از بانک‌های کشور به گوش می‌رسد. به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی، نظام بانکی کشور در حال حاضر با زیان انباشته ۱۴۰هزار میلیارد تومانی مواجه است که بخش عمده آن ناشی از عملکرد ۷ بانک است و اقتصاد کشور باید تاوان این زیان انباشته را بپردازد. اگرچه شکل‌گیری موسسات مالی به چند دهه گذشته بازمی‌گردد، اما در سال ۹۶ ماجرای موسسات اعتباری غیرمجاز ابعاد بزرگی یافت و به دلیل اعتراضات مکرر مال‌باختگان به موضوعی اجتماعی و امنیتی تبدیل شد به طوری که دولت دوازدهم ناچار شد برای جبران آن در سال ۹۷ با پرداخت ارقام نجومی ‌که رقم آن تا ۳۵ هزار میلیارد تومان هم گفته شده به این غائله پایان دهد.
 • تصمیم‌گیری برای صنعت نساجی یکپارچه شود

  صنعت نساجی در ایران همواره و کم و بیش با کمبود مواد اولیه یعنی پنبه روبه‌‌‌رو بوده است. البته مهم‌‌‌تر از این مشکل در صنعت نساجی، موضوع آن است که در این صنعت قادر نشده‌‌‌ایم روی مزیت‌‌‌های خود سرمایه‌‌‌گذاری کنیم، مزیت‌‌‌هایی که ما را قادر می‌‌‌ساخت تا در سطح جهانی حرف‌‌‌های بسیاری برای گفتن داشته باشیم.
 • به‌دنبال اکتشاف در عمق خواهیم رفت

  دنیای‌اقتصاد: بخش معدن این روزها درگیر تامین ماده اولیه برای کارخانه‌های فرآوری است و کار موثر برای تحقق تامین مواد اولیه در گرو اکتشافات معدنی گسترده است. اغلب پهنه‌های اکتشافی در اختیار بخش دولتی است و تلاش بر این است تا راهی میانه برای همکاری بخش خصوصی و دولتی در زمینه گرفتن پهنه‌ها در نظر گرفته شود. در همین حال نقش استانداری‌های مناطق معدن‌خیز می‌تواند چاره‌ساز پدید آمدن راه میانه برای رفع گره‌های موجود در این مذاکرات باشد. استان اردبیل یکی از مناطق معدن‌خیز است که به‌تازگی استاندار آن با شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات برای انجام عملیات اکتشاف و مطالعات تفصیلی تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کرده است.
 • اولین پاک کن نانو آنتی‌باکتریال در ایران

  دنیای اقتصاد: کارخانه دانش‌بنیان زگال شمال برای نخستین بار در کشور موفق به اختراع اولین مورد پاک کن نانو آنتی باکتریال با همکاری ستاد نانو در ایران شده است. مدیر کارخانه زگال شمال، درگفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه از پنج سال پیش شرکت زگال شمال، اقدام به آزمایش‌های متعدد برای تولید پاک کن نانو آنتی باکتریال کرده که خوشبختانه اکنون به ثمر رسیده است،گفت: این شرکت سال ۱۳۹۹ به سمت ثبت اختراع به عنوان اولین مورد پاک کن نانو آنتی باکتریال پیش رفت که علاوه بر ثبت اختراع بین‌المللی با همکاری ستاد نانو در ایران، نسبت به تجاری‌سازی و آزمایش‌های متعدد بهداشتی و از بین بردن باکتری‌های مضر آن اقدام کرد. محمد علی حاجی‌زاده، افزود: این شرکت توانست علاوه بر ثبت اختراع بین‌المللی برای اولین بار در دنیا تایید ستاد نانو را هم برای تولید و مصرف در ایران کسب کند.
 • خیز شرکت‌های فناوری محور برای «مالکیت»

  کمال‌الدین غفوری: شرکت‌های خوشه‌ای یا «کنگلومرا»، به ترکیبی از دو یا چند شرکت درگیر در کسب و کار کاملا متفاوت می‌گویند که تحت یک ساختار سازمانی، معمولا مربوط به شرکت مادر و چند شعبه دیگر، فعالیت می‌کنند. کنگلومرا اغلب، یک شرکت چند‌صنعتی است که دارای تشکیلات بزرگ و چند‌ملیتی است. امروزه مشکلات کنگلومراها را به وضوح می‌توان مشاهده کرد، شرکت‌های غول‌پیکری که در ترکیبی از صنایع نامرتبط فعالیت می‌کنند. به‌رغم کاهش تعداد آنها در اواسط دهه ۲۰۰۰، جنرال الکتریک همچنان به عنوان یک شرکت اصلی خوشه‌ای باقی ماند. البته تا اوایل این ماه، زمانی که جنرال الکتریک اعلام کرد به سه شرکت مجزا تقسیم می‌شود که به طور مستقل بر حمل و نقل هوایی، مراقبت‌های بهداشتی و انرژی متمرکز خواهد بود. انتظار می‌رود شرکت‌های سهامی‌ خاص، لاشه این شرکت در حال مرگ را کنار بگذارند.
 • برندهای خارجی از خودروسازان کره‌ای عقب‌تر هستند

  دنیای‌اقتصاد: جنرال موتورز کره، سانگ یانگ و رنو سامسونگ فاقد تنوع در خط تولید خودروهای برقی هستند. واحدهای کره‌ای سه خودروساز بزرگ خارجی در کره، برندهای جنرال موتورز، سانگ یانگ موتور و رنو سامسونگ، پس از سرگردانی در رقابت موتورهای احتراقی، به نظر می‌رسد در رقابت برای انتقال به خودروهای الکتریکی (EV) نیز از خودروسازان داخلی این کشور عقب مانده‌اند. عملکرد ضعیف آنها برخلاف کارنامه دو خودروساز بزرگ کره، هیوندای موتور و کیا که ۹۲ درصد از بازار خودروهای برقی در سه ماه سوم سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص دادند، آنچنان درخشان نبود.
 • طرح توسعه ناوگان امدادی بهمن موتور کلید خورد

  دنیای اقتصاد: گروه بهمن جهت افزایش سطح رضایت مشتریان از توسعه ناوگان امدادرسانی بهمن موتور و به کارگیری چندین دستگاه خودرو شیلر با کاربری خودروبر تا پایان سال خبر داد.
 • «شرکت پروژه» ابزاری مناسب برای رشد غیر تورمی‌تولید

  سلمان خادم المله مدیرعامل تامین سرمایه امین
  وزیر اقتصاد اخیرا از برنامه دولت برای رونق غیر تورمی‌رونمایی کرد. راهبرد اول این بسته به برنامه‌های دولت برای کاهش هزینه‌های تولید از طریق مواردی چون، پیش‌بینی‌پذیر ساختن متغیرهای کلیدی اقتصاد، تسهیل اخذ مجوز کسب و کار، تامین مالی زنجیره تولید، اخذ مالیات از فعالیت‌های غیرتولیدی و سوداگرانه، و ایجاد سایر تسهیلات به منظور حمایت از تولید اشاره دارد. محور اصلی راهبرد دوم پیشنهادی وزارت اقتصاد برای رشد غیرتورمی ‌نیز به تمرکز بر ابرپروژه‌های پیشران تولید معطوف شده است. برای نیل به این هدف نیز از ابزارهایی نظیر شرکت پروژه و صندوق پروژه نام برده شده است.
 • راهبری ایمیدرو برای هدایت نقدینگی به سمت توسعه زیرساخت‌ها

  دنیای اقتصاد: امروزه با توجه به تجاربی که شرکت‌های بزرگ دارند، ایجاد کارخانه‌های جدید تولید محصولات معدنی اقدام پیچیده و دشواری نیست، بلکه فراهم کردن امکاناتی همچون انرژی برق، گاز و آب و همچنین توسعه جاده و خط ریلی اهمیت وافر دارد.
 • جذب سرمایه ۱۰ هزار میلیارد تومانی توسط ایمپاسکو

  دنیای اقتصاد: در بخش طرح‌های توسعه مورد پیش‌بینی در شرکت تهیه و تولید، در سال‌جاری ۷ طرح با برآورد سرمایه‌گذاری ۳۴ میلیون یورو و اشتغال مستقیم ۲۹۴ نفر افتتاح خواهد شد. مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در جلسه کارگروه کنترل مدیریت که با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو برگزار شد به بیان عملکرد ۷ ماه نخست سال ۱۴۰۰ در بخش‌های مختلف پرداخت. امیرعلی طاهرزاده با اشاره به انجام بیش از ۴۰ هزار متر عملیات حفاری اکتشافی در بخش‌های پلی متال، سنگ‌آهن و زغال سنگ، رشد ۷درصدی نسبت به برنامه را اعلام کرد.
 • رشد ۱۱۳درصدی درآمد فروش فولاد هرمزگان

  دنیای اقتصاد: درآمد حاصل از فروش شرکت فولاد هرمزگان جنوب از ابتدای سال جاری تا انتهای آبان ماه در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با افزایش ۱۱۳درصدی همراه است. عطاالله معروفخانی، مدیر عامل فولاد هرمزگان گفت: فولاد هرمزگان از ابتدای سال مالی تا انتهای آبان ماه موفق به فروش ۹۶۰ هزار و ۶۳۹ تن از محصولات خود در بازار داخل کشور شده که این مقدار در مقایسه با سال گذشته ۴درصد افزایش داشته است.
 • احیای عرصه‌های بیابانی از سوی چادرملو

  دنیای‌اقتصاد: شرکت چادرملو پیشران در مسوولیت اجتماعی حوزه احیای عرصه‌های بیابانی است. مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این مطلب اقدام شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برای احیای عرصه‌های بیابانی در شهرستان اردکان را الگویی برای سایر سرمایه گذاران و صنعتگران یزد و کشور دانست و اظهار کرد: طی سفر اخیر به استان یزد، فرصتی پیش آمد تا از فعالیت‌های اجرایی شرکت چادرملو در حوزه بیابان زدایی بازدید داشته باشیم.
 • همکاری بانک ملی و فولاد خوزستان افزایش می‌یابد

  دنیای اقتصاد: راه‌های توسعه و همکاری ‌‌شرکت فولاد خوزستان و بانک ملی ایران در نشستی بررسی شد. محمدرضا فرزین، مدیرعامل بانک ملی ایران در نشستی با امین ابراهیمی و جمعی از قائم مقامان، معاونان و مدیران شرکت فولاد خوزستان در سالن کنفرانس ساختمان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی دیدار کردند. فرزین، مدیرعامل بانک ملی ایران در این دیدار اظهار کرد: طرح‌های فولادی محور اقتصاد کشور هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر