آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۲۱

 • عیارسنج «ارز دیجیتال»

  دنیای‌اقتصاد: طی هفته گذشته، ایلان ماسک به دنبال کاهش سهام تسلا از جایگاه اولین مرد ثروتمند جهان یک پله پایین آمد و دوباره دوم شد. اندکی قبل از آن، پس از آنکه بانک مرکزی آمریکا از افزایش بی‌سابقه بیت‌کوین اظهار شگفتی کرد، بیل گیتس به افرادی که به اندازه ماسک ثروتمند نیستند هشدار داد که مراقب باشند و از سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال اجتناب کنند. این در حالی است که مدیران ارشد چند شرکت مطرح جهان به ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند و قصد دارند سرمایه‌گذاری‌هایشان در رمزارزها را کماکان ادامه دهند. هنوز یک ماه از قمار ماسک برسر ارز دیجیتال نگذشته که نتیجه آن به پایین کشیده‌شدن او از قله ثروت منجر شده است. مدیر ارشد شرکت تسلا با خرید میلیاردی بیت‌کوین، قصد داشت امکان خرید محصولات تسلا با ارز دیجیتال را نیز برای مشتریانش فراهم بیاورد که همین موضوع باعث ارزشمند شدن سهام این شرکت در هفته‌های اخیر شد، اما یک نوسان شدید کاهشی در این بازار، لرزه به سهام و ثروت تسلا و ماسک انداخت.
 • وزن‌کشی بانک‌های بورسی در مقیاس بازار

  حمید اسلامی‌منوچهری: بررسی ارزش بازار بانک‌های بورسی کشور در ۹ماهه سال جاری نشان می‌دهد در بین ۱۷بانکی که سهم آنها در بورس خرید و فروش می‌شود، بانک ملت با رقم ۸۴۴ هزار و ۷۳۵ میلیارد ریال بزرگ‌ترین بانک بورسی و بانک سرمایه با ۲۹ هزار و ۴۲۶ میلیارد ریال کوچک‌ترین بانک بورسی محسوب می‌شوند. مهم‌ترین علت افزایش ارزش بازار بانک ملت رشد قیمت سهام و دارایی‌های ارزی این بانک اعلام شده است.
 • ضربه ارزانی سیمان به تولید کننده

  سید سجاد موسوی: اواسط سال‌جاری افزایش ۲۰ درصدی قیمت سیمان در حالی تصویب و ابلاغ شد که آمارها حکایت از رشد چند برابری هزینه‌ها نسبت به سال گذشته دارد. هزینه‌هایی که در بسیاری موارد ارزی بوده و درآمد شرکت‌هایی که با اجبار دولت سیمان را هر کیلو حدود ۲۳۷ تومان از درب کارخانه می‌فروشند، برای تامین نیازهای کارخانه کفایت نمی‌کند. بنابراین تعمیرات بسیاری از دستگاه‌ها همواره به تعویق می‌افتد تا شاید وزارت صمت و سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده به این دور باطلی که صنعت را درگیر کرده، پایان دهد.
 • برنامه‌ بی‌نیازی کشور به واردات گوشت قرمز

  دنیای اقتصاد: امنیت غذایی که به مفهوم دسترسی به غذای کافی در حال حاضر و آینده است با رشد سریع جمعیت جوامع موجودیت خود را از دست ‌داده و در بخش‌هایی از کره زمین اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ویژه‌ای پدید آورده است که نه‌تنها سرنوشت سیاسی کشورهای نیازمند به‌وسیله کشورهای صنعتی رقم می‌خورد، بلکه زندگی روزمره آنها به تصمیمات کشورهای قوی‌تر بستگی یافته است؛ رهایی از این وابستگی و رسیدن به استقلال ملی و پیشرفت اجتماعی جز با توسعه پایدار میسر نیست و محور توسعه پایدار، توسعه کشاورزی و دامپروری است. توسعه کشاورزی نیز جز با بهره‌گیری از روش‌های علمی و دستاوردهای فناورانه امکان‌پذیر نیست.
 • ۲۳۰ میلیون دلار حواله در اختیار سرمایه‌گذاران نیروگاهی

  دنیای‌اقتصاد: تا پایان سال بیش از ۲۳۰ میلیون دلار حواله صرف بازپرداخت منابع سرمایه‌گذارانی می‌شود که واحدهای بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی را از طریق قراردادهای بیع‌متقابل احداث کرده‌اند. محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید برق حرارتی ضمن اعلام مطلب فوق به ۹ پروژه سازوکاری که از سوی شرکت برق حرارتی تدوین شده است، اشاره کرد و گفت: پیش از این پروژه سازوکاری «بازپرداخت سرمایه‌گذاری احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل‌‌ترکیبی» توسط وزیر نیرو رونمایی شده و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این مهم در بودجه سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.
 • افزایش صادرات ماهانه طلای سوئیس به هند

  دنیای اقتصاد: اطلاعات گمرک هند نشان داد صادرات طلای ماهانه سوئیس به هند در ژانویه به بالاترین میزان خود از مه ۲۰۱۹ رسیده است، اگرچه صادرات به چین و هنگ‌کنگ در پایین‌ترین سطح باقی‌ مانده است.
 • زیرساخت‌های ضعیف سایت‌های نمایشگاهی

  پگاه آفرین‌زاد: در یک سال گذشته برخورد سلیقه‌ای مدیران استانی باعث شده تا آسیب‌های ناشی از کرونا به سایت‌های نمایشگاهی بیشتر شود، زیرا برخی از استان‌ها حتی نتوانسته‌اند یک نمایشگاه هم برگزار کنند، در حالی که استان‌های مرزی ظرفیت مناسبی برای توصعه صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه از طریق برگزاری نمایشگاه دارند و حالا چشم امیدشان به فعال شدن فراکسیون نمایشگاهی در مجلس است. در حالی که به دلیل تحریم‌ها مسوولان کشور روی افزایش درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی تمرکز کرده بودند، اما تحقق این هدف هم به بسترهایی نیاز داشت که یکی از آنها نمایشگاه‌ها بود که در یک سال گذشته نه تنها اقدامی برای حمایت از آن نشد، بلکه با تصمیم‌های سلیقه‌ای کاملا از حوزه اقتصاد خارج شد.
 • اطلاع‌رسانی ویژه بانک دی درباره قانون جدید چک

  دنیای‌اقتصاد: بانک دی برای آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان و مشتریان خود با «قانون جدید چک»، صفحه ویژه‌ای را طراحی و با ابزارهای مختلف رسانه‌ای، اطلاعات مربوط به این قانون را اطلاع‌رسانی کرده است. در این صفحه اختصاصی به مواردی مانند جزئیات قانون جدید چک، اطلاعات مربوط به چک‌های صیادی، اطلاع از روش‌های استعلام چک، تفسیر وضعیت رنگ‌های اعتباری، نحوه وصول سریع چک ‌برگشتی، آثار صدور چک‌ بلامحل و ممنوعیت‌های ناشی از آن پرداخته ‌شده است. این پیام‌ها در قالب اینفوگرافیک، پیام متنی، فیلم و موشن‌گرافی طراحی‌شده و قابلیت درک ساده قانون جدید چک را فراهم کرده است. بر اساس اعلام بانک مرکزی، قانون جدید چک از آغاز سال آینده عملیاتی می‌شود. بر اساس این قانون، صدور چک با ثبت اطلاعات در سامانه صیاد ممکن است و همچنین مقرراتی پیشگیرانه برای صدور چک بی‌محل در آن دیده‌شده است.
 • سهم بالای سپرده‌های یک ساله در موسسه اعتباری ملل

  دنیای‌اقتصاد: مانده سپرده‌های سرمایه‌گذاری موسسه اعتباری ملل در پایان بهمن‌ماه گذشته به ۲۱۶ هزار میلیارد ریال رسیده است که سپرده‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت یک‌ساله بیشترین میزان را با ۹۱ هزار میلیارد ریال به خود اختصاص داده است. میزان سپرده‌های دریافتی در دوره بهمن‌ماه به میزان ۱۹۷ هزار میلیارد ریال بوده است. موسسه اعتباری ملل در ۱۱ ماهه منتهی به بهمن ۱۳۹۹ معادل ۳۴ هزار میلیارد ریال درآمد از محل تسهیلات جذب کرده و در مقابل ۲۲هزار و ۷۰۶ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده که نشان از تراز ۱۲ هزار و ۱۹۷ میلیارد ریالی دارد. بر اساس گزارش بهمن‌ماه موسسه ملل در سال ۹۹ با جهش چشمگیری رقم سپرده بلندمدت سالانه به رقم ۸۵ هزار و ۶۵۸ میلیارد ریال برای سپرده دوساله رسیده است. بر اساس گزارش موسسه ملل، در بهمن ۹۸ میزان سپرده جذب ‌شده در سرفصل قرض‌الحسنه حدود ۵ هزار میلیارد ریال بود، اما در بهمن ۹۹ به مبلغ ۱۳ هزار و ۴۱۶ میلیارد ریال رسید.
 • افتتاح فروشگاه دوم اپل در سئول

  دنیای اقتصاد: اپل در اقدامی برای گسترش حضور خود در سرزمین سامسونگ، دومین فروشگاه خود را در کره جنوبی افتتاح کرد. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت خبری بریتیش آسیا، دومین فروشگاه این شرکت Apple Yeouido نام دارد که در طبقه اول مرکز خرید IFC در یوئیدو، در غرب سئول افتتاح‌ شده است که مرکز امور مالی سیاسی و رادیو تلویزیون است. این فروشگاه تقریبا به بزرگی اولین فروشگاه این شرکت در Garosugil در جنوب سئول است که ژانویه ۲۰۱۸ افتتاح شد و به مکان بازدید علاقه‌مندان به محصولات اپل تبدیل ‌شده است. لوگوی فروشگاه یوئیدو توسط یک شرکت بومی طراحی ‌شده است که در طراحی آن از آسمان‌خراش‌های یوئیدو الهام گرفته‌ شده است. اپل کره حدود ۱۱۷ کارمند برای اداره فروشگاه و پاسخگویی به مشتریان خود استخدام کرده است.
 • اختلاف هیوندایی و ال‌جی بر سر باتری‌های خودروهای برقی

  دنیای‌اقتصاد: در میان افزایش انتقادات درباره علت آتش‌سوزی خودروهای الکتریکی Kona، نخست‌وزیر کره جنوبی چونگ سای کیون، رئیس گروه هیوندای موتور چونگ یوسون و کیم جونگ هیون رئیس شرکت LG Energy Solution ، روز پنج‌شنبه در مرکز تحقیق و توسعه هیوندای در نامیانگ و در استان گیونگی برای بحث در مورد مدل تجاری بازیافت باتری‌های منقضی شده گرد هم آمدند. به گزارش بخش ترجمه شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت Korea Herald ، در این گردهمایی، روسای مربوطه وزارت تجارت، صنعت و انرژی، هیوندای موتور، هیوندای گلوویس، LG Energy Solution و KST Mobility توافق‌نامه‌ای را امضا کردند تا امکان‌پذیری اقتصادی استفاده از ذخیره انرژی برای تاکسی‌های الکتریکی را آزمایش کنند. این طرح خدمات اجاره باتری را برای تاکسی‌های برقی پیش‌بینی می‌کند که خودروها بتوانند باتری‌های خود را با استفاده از راه‌حل سیستم‌های الکتریکی (ESS) ایجاد شده از باتری‌های منقضی شده خودروهای کونا شارژ کنند.
 • تصویب افزایش سرمایه بیمه کارآفرین

  دنیای‌اقتصاد: مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه «کارآفرین» با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی، به منظور افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها برگزار شد. بر اساس این گزارش، در این مجمع که با حضور عزیزاله مصلحی مصلح آبادی رئیس هیات مدیره به عنوان رئیس مجمع، محمد حیدری مدیرعامل منشی جلسه ، فرشاد محمدپور و هادی عمادی انور به عنوان ناظران و همچنین نماینده بازرس قانونی و بیمه مرکزی ج.ا.ا به صورت حضوری و سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت برخط برگزار شد، افزایش سرمایه شرکت بیمه «کارآفرین» از مبلغ یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال به ۹ هزار و ۵۰۴ میلیارد ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها مورد تصویب قرار گرفت.
 • نقش و جایگاه بیمه در رفع فقر و محرومیت

  دنیای اقتصاد: گسترش بیمه علاوه بر آثار مستقیمی که بر رشد و توسعه اقتصادی جوامع دارد، با کاهش فقر و نابرابری و افزایش امنیت اجتماعی و در نتیجه افزایش نظم و انسجام اجتماعی به طور غیر مستقیم نیز نقش مهمی در مسیر دستیابی به توسعه اقتصادی ایفا می‌کند.
 • بیمه رازی «تقدیرنامه ۴ ستاره» دریافت کرد

  دنیای اقتصاد: هجدهمین همایش تعالی سازمانی، با حضور سازمان‌های سرآمد ایرانی در مرکز همایش‌های سازمان مدیریت صنعتی برگزار و از برندهای متعالی تجلیل شد. بیمه رازی با هدف تعمیق مفاهیم مدل تعالی در سازمان برای دومین بار به منظور کسب بالاترین سطح تقدیرنامه جایزه ملی تعالی سازمانی در این رویداد ملی شرکت کرد و موفق به دریافت تقدیرنامه در سطح چهارستاره شد. از مهمترین اهداف شرکت بیمه رازی برای شرکت در این رویداد می توان به ایجاد فرهنگ انجام کار تیمی در سطح سازمان، مشخص شدن جایگاه شرکت نسبت به مفاهیم مدل تعالی و تعریف پروژه ها و برنامه های بهبود در چارچوب این مدل اشاره کرد.
 • نقش موسیقی در تبلیغات و برندینگ

  پویا میلانی / آهنگساز و مدرس موسیقی
  موسیقی یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی امروزی ما است. البته ناگفته نماند که موسیقی در تمامی ادوار برای تمام اقشار مردم مهم و محترم شمرده می‌شده است. موسیقی می‌تواند تاثیر شگفتی بر روحیات انسان بگذارد به‌طوری‌که می‌تواند همزمان احساساتی چون شادی، غم، علاقه، خشم و ... را در افراد بیدار کند. البته بیشتر دانشمندان امروزه دریافته‌اند که موسیقی می‌تواند بر تمامی جانداران و حتی گیاهان نیز تاثیرگذار باشد و آزمایش‌های متعددی را نیز در این زمینه انجام داده‌اند. حال که به اهمیت موسیقی پی برده‌ایم می‌دانیم که نمی‌شود از تاثیر موسیقی در موضوعات مهمی چون تبلیغات و برندینگ به‌آسانی گذر کرد. تبلیغات و برندینگ از مهم‌ترین اصول کسب‌وکار به شمار می‌روند تا جایی که سال‌هاست موسساتی فقط در زمینه برندسازی و معرفی کسب‌وکارها فعالیت می‌کنند و درآمد قابل‌توجهی از این حرفه کسب می‌کنند؛ بنابراین اهمیت این موضوع که موسیقی به‌جز مقوله‌ تفریحاتی می‌تواند تا چه اندازه برای معاش امروزه‌ ما مهم و حیاتی شمرده شود بر کسی پوشیده نیست.
 • رفع مشکل کمبود آب شرب استان اصفهان در پیک مصرف سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: سامانه دوم آب‌رسانی اصفهان شامل خط انتقال آب و تصفیه‌خانه‌ای به ظرفیت حدود ۶/ ۹ مترمکعب بر ثانیه است که مشکلات کمبود آب شرب استان اصفهان در پیک مصرف را مرتفع می‌سازد.
 • توزیع نسل جدید اسکناس ۱۰ هزار تومانی در بانک صادرات

  دنیای‌اقتصاد: اسکناس ١٠ هزار تومانی و ایران‌چک ١٠٠ هزار تومانی جدید در شعب بانک صادرات ایران در حال توزیع است. اسکناس‌های جدید ١٠٠ هزار ریالی و ایران چک‌های جدید یک میلیون ریالی برای افزایش انضباط مالی و کاهش قابل‌توجه امکان جعل، توسط بانک مرکزی منتشر شد که بهره‌گیری از فناوری‌های نوین چاپ اسناد امنیتی با استفاده از نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ، واتر مارک، طراحی خطی، چاپ برجسته و... از مهم‌ترین ویژگی‌های امنیتی آنها است و در شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور در حال توزیع است. بنابر این گزارش طراحی تمامی نقوش ایران‌چک جدید یک میلیون ریالی به صورت خطی و با استفاده از نرم‌افزار‌های امنیتی انجام شده و هر خط حامل اطلاعات مربوط به رنگ خود است.
 • احراز هویت غیر حضوری مشتریان جدید در بانک پارسیان

  دنیای‌اقتصاد: احراز هویت مشتریان جدید بانک پارسیان برای افتتاح حساب بانکی و همچنین احراز هویت ثبت‌نام‌شدگان در سامانه سجام به صورت غیرحضوری انجام می شود. با توجه به نگرانی‌ها نسبت به شیوع موج چهارم کرونا، بانک پارسیان بعد از اقداماتی همچون افزایش سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت، تمدید تاریخ انقضا کارت‌های بانکی بدون حضور مشتری و...، عملیات احراز هویت غیرحضوری متقاضیان سجام، افتتاح حساب و صدور کارت بدون حضور در شعبه را اجرایی کرده است. براین اساس این بانک امکان ثبت تقاضای احرازهویت برای متقاضیان براساس انطباق الکترونیک چهره متقاضی با تصویر ثبت احوال را به صورت جامع و کامل در بستر همراه بانک مهیا کرده است و دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای احراز هویت نیست.
 • جزئیات اعطای تسهیلات در قالب طرح «نسخ الکترونیک پزشکان»

  دنیای اقتصاد: بانک رفاه کارگران به پزشکان ۴۰ میلیون تومان وام می‌دهد. مجید فتح اسفنگره، رئیس اداره بانکداری شرکتی بانک رفاه کارگران جزئیات اعطای تسهیلات در قالب طرح «نسخ الکترونیک پزشکان» را تشریح کرد وگفت: این تفاهم‌نامه پنج جانبه فی مابین مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین مراجع حوزه سلامت کشور شامل سازمان‌های تامین اجتماعی، بیمه سلامت، نظام پزشکی، تامین اجتماعی نیروهای مسلح و بانک رفاه کارگران امضا شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر