آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۲۲

 • دیوار کوتاه «پرداخت یاران»

  نازنین افتخار: تقریبا روزی نیست که در حوزه پرداخت و شرکت‌های ارائه‌دهنده درگاه واسط، فریادی بلند نشود که حساب پرداخت‌یاری ما باز هم با شکایت مشتری یکی از پذیرندگان پشتیبانی‌شده، مسدود شد. این مسدودی‌ها که به یک پیشامد ناگوار اما روزمره برای این کسب‌وکارها بدل شده، غالبا در پی اولین مرحله رسیدگی به پرونده‌های قضایی حساب‌های پرداخت‌یاران رخ می‌دهد.
 • عرضه گسترده ماسک‌های استاندارد به بازار

  سعیده نبی‌زاده: با شیوع بیماری کرونا در کشور، نابسامانی و آشفتگی شدیدی در حوزه تولید محصولات بهداشتی و محافظتی از جمله در تولید ماسک ایجاد شد که همین موضوع باعث شد برخی به دنبال توسعه واحدهای تولید این محصول باشند. با این حال در حوزه تولید نیز آنچه در واقعیت اتفاق افتاد تولید ماسک‌های استاندارد و غیراستاندارد در سطح وسیع و توزیع در کشور بود که برخی از آنها هیچ تناسبی با استانداردهای تولید این محصول نداشت. در میان شرکت‌هایی که به دنبال تولید این محصول رفتند، برخی فعالان حوزه تجهیزات پزشکی با استفاده از تجربه و سابقه‌ای که در این حوزه داشتند، توانستند خدمات مناسب‌تری را ارائه کنند؛ با این حال برخی مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی و داخلی باعث شد شرکت‌هایی که تلاش می‌کردند با استانداردهای روز دنیا محصولات باکیفیت تولید و عرضه کنند با موانع عدیده‌ای روبه‌رو شوند.
 • ورود قطعات بی‌کیفیت خودرو به چرخه تولید

  دنیای اقتصاد: پایین آمدن کیفیت قطعات یدکی به عوامل متعددی ازجمله زیرپله‌ای بودن برخی قطعات و نبود نظارت توسط واحدهای مربوطه بستگی دارد. گفته می‌شود دیسک و صفحه کلاچ خودرو که انتظار می‌رود دست‌کم ۲ سال در یک خودرو کار کند، اکنون به علت کیفیت پایین لوازم موجود در بازار عمری به‌مراتب کوتاه‌تر دارد و از خدمات پس از فروش هم هیچ خبری نیست. بازسازی و رنگ کردن قطعات دست‌دوم و بسته‌بندی مجدد آنها و همچنین واردات قطعات بی‌کیفیت و کم‌کیفیت دیگر کشورها با آرم، لوگو و نشان تجاری شرکت‌های بزرگ سبب شده که بازار قطعات یدکی پر از نمونه‌های بی‌کیفیت و تقلبی باشد. عاملی که سبب افزایش مراجعه مجدد به تعمیرگاه‌های خودرو شده است. در این شرایط قطعه سازان داخلی مدعی هستند که در صورت مهیا شدن شرایط موردنظر آنها به‌خصوص فراهم آمدن نقدینگی لازم، قادر خواهند بود نیاز بازار را در زمینه لوازم‌یدکی و قطعات به‌جز قطعات High Tech تامین کنند.
 • حمل‌ونقل؛ پاشنه آشیل صنعت سیمان

  پای حرفشان که می‌نشینی، صحبت از اجحافی است که سال‌ها با قیمت‌گذاری دستوری این صنعت را از توسعه بازداشته است. بارها در جلسات خصوصی بر گلایه‌هایشان صحه گذاشته‌اند، اما در عمل باز هم اتفاق مثبتی نیفتاده و کماکان در بر همان پاشنه ارزان‌فروشی که با منافع ملی کشور هم در تضاد است، می‌چرخد. آنها دهه ۸۰ را یادآور می‌شوند که همچون صنعت برادر (فولاد) از ارج و قرب بالایی برخوردار بودند، اما رفته‌ رفته آن‌قدر دچار سرکوب قیمتی شدند که حالا قیمت ۵۰ کیلوگرم محصول خود را با یک کیلوگرم ماست مقایسه می‌کنند و جالب اینکه برای تولید این محصول انرژی بسیار هنگفتی باید مصرف شود. هرچند که بخش اعظم هزینه‌های انرژی را دولت می‌پردازد، اما مساله آنجاست که این یارانه به صنایع دیگر هم پرداخت می‌شود و البته دولت اجازه ورود به قیمت‌گذاری محصولات صنایع دیگر را ندارد.
 • آغاز عملیات نصب تجهیزات فاز نخست کارخانه سرب و روی مهدی‌آباد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: ساخت کل تجهیزات کارخانه فرآوری سرب و روی مهدی آباد انجام شده و عملیات نصب تجهیزات آغاز شد.
 • همکاری بیمه حافظ و تعاونی منطقه آزاد ارس

  دنیای‌اقتصاد: تفاهم‌نامه همکاری بیمه‌ای بین شرکت بیمه حافظ و تعاونی منطقه آزاد ارس با هدف ارتقای سطح همکاری‌های متقابل بیمه‌ای به امضا رسید. تفاهم‌نامه همکاری میان شرکت بیمه حافظ و تعاونی سازمان منطقه آزاد ارس درخصوص گسترش همکاری، بین مرتضی سجادی‌پور سرپرست شعبه ارس بیمه حافظ و محمدرضا ایوبی مدیرعامل تعاونی سازمان منطقه آزاد ارس به امضا رسید. سرپرست شعبه ارس، در مراسم امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: نقش تعاونی‌ها در یاری رساندن به منفعت جمعی بیش از گذشته ملموس است و تعاونی منطقه آزاد ارس در این زمینه به خوبی فعالیت می‌کند. سجادی‌پور درخصوص این تفاهم‌نامه همکاری اعلام کرد: طبق این تفاهم‌نامه، گسترش همکاری در تمامی رشته‌های بیمه‌ای بوده و تمامی کارکنان تعاونی منطقه آزاد ارس می‌توانند تحت پوشش بیمه حافظ قرار گیرند.
 • حذف تدریجی خودروهای ارزان از بازار آمریکا

  کمال‌الدین غفوری: هفته گذشته، گزارشی در نشریه بلومبرگ منتشر شد که در آن در یک بررسی نظری در مورد آینده جایگاه‌های سوخت آمریکا، هنگامی‌که وسایل نقلیه الکتریکی جاده‌های این کشور را زیر سلطه خود درآورند، بحث شد. درنتیجه این بررسی توقفگاه‌های بزرگ در بزرگراه‌ها احتمالا بدون تغییر به کار خود ادامه خواهند داد و جایگاه‌های سوخت‌گیری شهری نیز با مشکل قابل‌توجهی روبه‌رو نخواهند شد، اما این پمپ‌بنزین‌های حومه شهر هستند که ممکن است تغییر کاربری دهند. در این گزارش به چگونگی ورود خودروهای الکتریکی به جاده‌ها پرداخته است، یعنی اینکه چه کسانی آنها را خریداری می‌کند و چرا؟
 • «مالی رفتاری»، فرصت یا تهدید بازار سرمایه

  وحید شریفیانا / تحلیلگر ارشد بازار سرمایه
  در سال ۱۹۷۰ پژوهشگری به نام فاما، در مقاله‌ای تحت عنوان «بازارهای کارای سرمایه» (efficient market hypothesis) ادعا کرد دریک بازار کارآ، قیمت سهم، منعکس‌کننده تمامی‌اطلاعات موجود در آن بازار است. در این بازار، سرمایه گذار مطمئن است مبلغی که بابت سهم دریافت یا پرداخت می‌کند، عادلانه و به ارزش ذاتی آن نزدیک است. نظریه پرداز دیگری به نام شارپ نیز در مدل قیمت‌گذاری خود تحت عنوان CAPM نشان داد که تنها معیار ریسک بازار «بتا» است و سرمایه‌گذاران باید ما به ازای آن مبلغی را تحت عنوان صرف (Premium) سرمایه‌گذاری دریافت کنند. طی سال‌های زیادی، این نظریه‌ها دنیای علم مالی را تحت تاثیر خود قرار داده بود، به‌طوری‌که پایه فکری مدیران مالی و سرمایه‌گذاری را جهت سنجش پروژه‌های سرمایه‌گذاری تحت تاثیر قرار داده بود و به‌عنوان مرکز ثقل رد یا پذیرش بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها به‌حساب می‌آمد.
 • موفقیت مدیران شعب بانک گردشگری در دوران کرونا

  دنیای‌اقتصاد: روسای شش شعبه بانک گردشگری در یازدهمین گردهمایی روسای موفق شعب بانک‌های کشور با موضوع «مدیریت شعب در دوران اشاعه ویروس کرونا» به‌عنوان روسای برتر برگزیده شدند. به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری، در گردهمایی مذکور که توسط موسسه عالی آموزش بانکداری ایران به‌صورت آنلاین برگزار شد، روسای شعب سرو تهران، مرکزی تهران، قائم‌مقام فراهانی تهران، مرکزی کرمان، آفریقا تهران و شعبه خرم‌آباد به‌عنوان روسای برتر شناخته شدند.
 • رونمایی سامسونگ از «جعبه‌گشایی و اکتشاف»

  دنیای‌اقتصاد: سامسونگ الکترونیک نمایشگاه محصولات تلویزیونی خود را با عنوان «جعبه‌گشایی و اکتشاف» برگزار می‌کند. به گزارش بخش شرکت‌ها و به نقل از وب‌سایت سام موبایل، شرکت سامسونگ روز پنج‌شنبه گفت برای رویدادی که از دوم مارس (دیروز) آغاز می‌شود، دعوت‌نامه‌هایی را برای شرکای جهانی و رسانه‌ها ارسال کرده است.
 • ظرفیت تولید سالانه ۵ هزار دستگاه انواع تریلر

  ندا علیزاده: صنعت خودرو به دلیل ارتباط گسترده با زنجیره‌ای از صنایع قبل و بعد از خود، صنعتی کلیدی به‌شمار می‌رود. این صنعت دارای پتانسیل بالایی در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی است. صنعت خودرو در ایران پس از شکل‌گیری اولیه در دهه ۱۳۴۱، فراز و نشیب‌های متعددی را تجربه کرده است. رویکرد این صنعت تا اوایل دهه ۱۳۷۰ مبتنی بر تولید خودرو تحت لیسانس شرکت‌های خارجی بود. به‌مرور تحولاتی در راستای ایجاد زنجیره تولید آن روی داد و قطعه‌سازی خودرو در ایران شکل گرفت. جدای از مباحث کلانی که بر صنعت خودروی ایران حاکم است، بخشی از این صنعت که مربوط به ماشین‌های سنگین و ساخت تریلی است، روند رو به رشد و قابل ملاحظه‌ای را طی کرده است. شرکت تولیدی و صنعتی مارال صنعت جاوید یکی از شرکت‌های مطرح در حوزه ساخت تریلی محسوب می‌شود. این شرکت به نوبه خود سعی کرد تحولی در صنعت تریلرسازی در ایران ایجاد کند که نتیجه آن ارتقای کیفیت و استانداردسازی تریلرها و اشتغال‌زایی بوده است.
 • سرمایه‌گذاری ۱۱۰۰میلیارد تومانی «فولاد خراسان» در فاضلاب شهری

  دنیای‌اقتصاد: فولاد خراسان از نظر حاشیه سود بهترین شرایط را در سال ۹۹ داشت و در سال‌جاری معادل سود سه سال گذشته فولاد خراسان سود ایجاد کرده است.
 • کسب رتبه سوم جایزه ملی ۳۴۰۰۰ منابع انسانی توسط بیمه دی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بیمه دی با حضور در جایزه ملی ۳۴۰۰۰ مدیریت منابع انسانی با کسب ۹۵درصد امتیاز سطح C۲ موفق به کسب رتبه سوم شد. مدیریت منابع انسانی این شرکت با الگو قراردادن مدل تعالی منابع انسانی برای بهبود سطوح بلوغ فرآیندهای منابع انسانی تلاش کرده است که امسال نیز در پنجمین دوره‌ جایزه ملی منابع انسانی شرکت کرده و موفق به کسب نشان برنزین C۲ شد.
 • مقایسه بانک‌های بورسی از منظر نیروی انسانی و شعب

  حمید اسلامی‌منوچهری: تازه‌ترین آمارهای بانکی نشان می‌دهد در میان بانک‌های بورسی کشور، بانک ملت با تعداد ۲۷هزار و ۷۸نفر بیشترین تعداد کارکنان را به خود اختصاص داده و بانک خاورمیانه با تعداد ۵۲۱ نفر کمترین تعداد نیروی انسانی را در خود جای داده است. میانگین نیروی انسانی شاغل در بین ۱۷ بانک بورسی کشور رقم ۶هزار و ۱۳۸ نفر است. پس از بانک ملت، بانک صادرات ایران با ۲۵ هزار و ۵۲۱ نفر نیروی انسانی در جایگاه دوم قرار گرفته و بانک تجارت با ۱۵ هزار و ۹۷۵ نفر در سکوی سوم قرار دارد. پس از این سه بانک خصوصی شده که بیشترین تعداد نیروی انسانی را در نظام بانکی دارند بانک خصوصی سامان با ۴هزار و ۹۱۷ کارمند رده چهارم را در بین ۱۷ بانک از آن خود کرده است. پنجمین بانک در این زمینه بانک آینده است که ۴۵۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند.
 • منابع سپرده‌ای بانک توسعه تعاون به ۲۷۰ هزار میلیارد ریال رسید

  دنیای اقتصاد: منابع بانک توسعه تعاون در حال حاضر ۲۷۰ هزار میلیارد ریال است و با توجه به گستردگی فعالیت توسعه ای بانک ضروری است منابع دائما در حال افزایش باشد. حجت‌الله مهدیان مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: در مقطع کنونی منابع سپرده ای این بانک به میزان ۲۷۰ هزار میلیارد ریال رسیده است و راهبرد بانک بر این است با گستره کیفی خدمات در استان تهران و سایر شهرها شاهد رشد چشمگیرتر در تجهیز منابع بانک و به تبع آن فعالیت توسعه ای در سطح کشور باشیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر