آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۰۷۴

 • معضل گریز از پرداخت «عوارض آزادراهی»

  رضا دهقان: طرح الکترونیکی کردن پرداخت عوارض آزادراهی (ETC) مزایای متعددی ازجمله توسعه عدالت اجتماعی به همراه دارد و میزان شناسایی عوارض آزادراهی به این روش حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از شیوه سنتی اخذ عوارض است؛ اما اجرای این طرح با مشکل بزرگی به نام نرخ پایین وصول عوارض شناسایی‌ شده همراه شده که چرخه بازگشت سرمایه‌گذاری شرکت‌های مشارکت‌کننده در احداث آزادراه‌های کشور را دچار اختلال و آن را از حالت توجیه اقتصادی خارج می‌کند.
 • شرایط سخت صنعت سیمان با ضمانت‌نامه‌های «یک‌طرفه»

  سید سجاد موسوی: صنعت سیمان در سخت‌ترین شرایط تاریخ خود قرار دارد. قیمت هر تن سیمان فله‌ای کمتر از ۲۴۰ هزار تومان (با احتساب ارزش‌افزوده) از درب کارخانه در اختیار خریداران قرار می‌گیرد و بسیاری از کارخانه‌ها صرفا با امید به تغییر شرایط در آینده و بیکار نشدن کارگران تولید را سر پا نگه‌داشته‌اند.
 • «صفر» شدن پروازهای گردشگری

  ندا علیزاده: صنعت گردشگری ایران در یک سال گذشته آسیب‌های زیادی از کرونا دیده است. بسیاری از تاسیسات گردشگری کارشان به تعطیلی یا توقف فعالیت کشیده شده و زیان‌های زیادی را متحمل شده‌اند. با این ‌حال آنهایی که در این شرایط بحرانی در گردونه فعالیت باقی ‌مانده‌اند، نه‌تنها هنوز امید به ادامه حیات دارند، بلکه برای دوران پساکرونا نیز برنامه‌‌ریزی کرده‌اند.
 • غربت معدن در ایران

  رضا دستجردی عضو هیات‌مدیره شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
  ایران ۵ درصد منابع زیرزمینی جهان و یک درصد جمعیت جهان و یک درصد مساحت دنیا را دارد. ایران پنجمین کشور جهان از لحاظ تنوع مواد معدنی به شمار می‌آید، ضمن آنکه معدن باعث اشتغال پایدار متوازن و افراد بومی‌ می‌شود؛ همچنین متوسط ضریب اشتغال غیرمستقیم بخش معدن در جهان، ۷ نفر است و نسبت به بخش‌های کشاورزی، آموزش، گردشگری و بانکداری بیشترین اشتغال غیرمستقیم را ایجاد می‌کند.
 • سهم نخست بانک اقتصاد نوین در تولید قطعات خودرو

  دنیای اقتصاد: اعضای هیات‌مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در نشستی با مدیرعامل بانک اقتصاد نوین از خدمات این بانک به شرکت‌های فعال در این صنعت تقدیر کردند.
 • افزایش سرمایه ۴ هزار میلیاردی تامین سرمایه امین

  دنیای اقتصاد: سرمایه شرکت تامین سرمایه امین ۵۷ درصد افزایش می‌یابد. معاون مالی و توسعه سازمانی این شرکت با اعلام این خبر گفت: بر این اساس سرمایه شرکت به رقم ۱۱ هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد. ولی‌اله ولی‌نیا افزود: این افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی انجام می‌شود و سرمایه شرکت از ۷ هزار میلیارد ریال به ۱۱ هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.
 • تولید شمش آلومینیوم جاجرم افزایش یافت

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل مجتمع آلومینای جاجرم از بومی سازی دانش استفاده از سنگ کم عیار بوکسیت در این مجتمع خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، تورج زارع با اشاره به تولید بیش از ۲۳۳ هزار تن تولید آلومینا در سال ۹۸، اظهار داشت: این شرکت در سال گذشته، به رغم افت کیفیت سنگ بوکسیت ورودی به مجتمع (با مدول کمتر از ۷/ ۳)، توانست پایداری خط تولید آلومینا را حفظ کند. وی ادامه داد: طراحی مجتمع آلومینا براساس مدول ۶/ ۴ صورت گرفته است اما در سال گذشته با وجود دسترسی نداشتن این شرکت به معدن تاش، با تلاش کارکنان علاوه بر تولید آلومینا، دانش فنی استفاده از سنگ بوکسیت کم عیار نیز بومی شد. زارع درخصوص تولید آلومینیوم گفت: مجتمع آلومینای جاجرم از ابتدای فروردین تا پایان آذر امسال، ۱۷ هزار و ۸۱۳ تن شمش آلومینیوم تولید کرد که در مقایسه با تولید مدت مشابه سال گذشته (۵ هزار و ۶۰۳ تن)، ۲۱۸ درصد رشد یافت.
 • اتهام علیه بنیان‌گذار شرکت استخراج طلا

  دنیای اقتصاد: پاول ماسلوفسکی، بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق شرکت استخراج معادن طلای روسی «پتروپاولوفسک» که سهام آن در بورس لندن معامله می‌شود، به اتهام اختلاس بازداشت شد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از رویترز، خبرگزاری اینترفکس گزارش داد دادگاهی در مسکو اعلام کرد ماسلوفسکی تا زمان محاکمه در بازداشت خواهد بود.
 • آسیایی‌ها به دنبال گوشت‌های گیاهی کنسروی

  دنیای اقتصاد: گوشت‌های کنسروی که در اکثر کشورهای غربی طرفداران چندانی ندارند در آسیا به‌قدری محبوب هستند که اکنون قرار است نسخه گیاهی‌شان هم وارد بازار مصرف شود.
 • خبرهای خوش برای کشاورزان

  دنیای اقتصاد: بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی مصوب سال ۱۳۶۸ دولت مکلف است برای حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی و ایجاد تعادل در نظام تولید و جلوگیری از ضایعات این محصولات و ضرر و زیان کشاورزان همه‌ساله خرید محصولات اساسی کشاورزی (گندم، برنج، جو، ذرت، چغندر، پنبه وش، دانه‌های روغنی و...) را تضمین کند. براساس یکی از تبصره‌های این قانون وزارت کشاورزی موظف است همه‌ساله قیمت خرید تضمینی محصولات فوق‌ را با رعایت هزینه‌های واقعی تولید تعیین و حداکثر تا آخر تیرماه به هیات دولت تقدیم کند و دولت نیز موظف است قیمت‌های مصوب را قبل از آغاز هرسال زراعی (آخر شهریورماه) اعلام کند. همچنین در تبصره دیگر این قانون نیز ذکر شده است که قیمت تعیین‌شده باید به‌گونه‌ای باشد که میزان افزایش آن هیچ‌گاه از نرخ تورم اعلام ‌شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در همان سال کمتر نباشد.
 • برنامه‌ریزی برای از سرگیری نمایشگاه‌ها در شهرآفتاب

  دنیای‌اقتصاد: نشست هم‌اندیشی برنامه‌ها و راهبردهای نمایشگاه بین‌المللی شهرآفتاب با حضور محمدرئوف قادری، مدیرعامل، معاونان و مدیران این مجموعه به همراه مدیران شرکت‌های برگزارکننده نمایشگاهی در مجموعه شهرآفتاب برگزار شد.
 • هزینه ۱۲ میلیارد تومانی ذوب‌آهن برای عبور از بیماری کرونا

  سارا اصغری: شرکت ذوب‌آهن اصفهان بر اساس رای هیات‌داوران سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی و هفدهمین جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران از بین ۱۴۰ شرکت‌کننده موفق به دریافت نشان ویژه مسوولیت اجتماعی و لوح سپاس روابط عمومی برتر در رشته اطلاع‌رسانی کرونا شد و نشان ویژه مسوولیت اجتماعی و لوح سپاس روابط عمومی برتر در رشته اطلاع‌رسانی کرونا را دریافت کرد.
 • انعطاف «واله» برای دورکاری کارکنان

  دنیای‌اقتصاد: واله در راستای اولویت بخشیدن به‌سلامتی و ایمنی همیشگی کارکنانش در نظر دارد، یک مدل کاری جدید و منعطف را به کار گیرد که ترکیبی از دورکاری و استفاده از فضاهای مشارکتی است. شیوع ویروس کرونا هم‌اکنون باعث تغییرات سریع در مدل همکاری و فضای کاری فیزیکی این شرکت شده است که باید فکر تازه‌ای برای آن کرد. واله تاکنون عملکرد نسبتا خوبی در بازار داشته و ویروس کرونا تاثیر محدودی در تولید و فروش آن داشته است، اما زیست‌بوم تحت‌تاثیر محدودیت‌های اعمال ‌شده در مورد همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ به ناگزیر تاثیرگذار بوده است.
 • پرداخت پاداش کم‌مصرفی به زنجانی‌ها

  دنیای اقتصاد: با آغاز طرح برق امید ۱۷ هزار و ۹۰۰ صورتحساب برق در استان زنجان مشمول تخفیف ۱۰۰ درصدی شده که در حقیقت ۱۱ درصد از زنجانی‌ها پاداش کم‌مصرفی را دریافت کرده‌اند.
 • چشم‌انداز مثبت قیمت سنگ‌آهن

  دنیای اقتصاد: براساس آمارها چشم‌انداز قیمت‌های جهانی در سال جدید میلادی مثبت خواهد بود.
 • حمایت بی‌سابقه فنلاند از شرکت‌های تحقیق و توسعه

  کمال‌الدین غفوری: فنلاند به دنبال اعطای مشوق‌های بی‌سابقه‌ای برای حمایت و تقویت فعالیت‌های تحقیق و توسعه در این کشور است. از ابتدای ماه ژانویه قانون جدید مالیاتی به اجرا درخواهد آمد که هدف آن توسعه و حمایت از فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R&D) از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ است، شرکت‌هایی که فعالیت‌های R&D خود را در سازمان‌های تحقیقاتی پیشرفته انجام می‌دهند، مشمول این معافیت مالیاتی خواهند شد.
 • انتصاب اعضای جدید هیات عامل بانک دی

  دنیای اقتصاد: پنج عضو جدید هیات عامل بانک دی در مراسمی که با حضور اعضای هیات‌مدیره، معاونان و مدیران ارشد بانک دی برگزار شد، منصوب شدند.
 • پرداخت بیش از ۲۵ میلیارد ریال خسارت

  دنیای‌اقتصاد: شرکت بیمه سامان تاکنون بیش از ۲۵ میلیارد ریال خسارت از محل بیمه‌نامه کرونا به مشتریان پرداخت کرده است. صبا خلیلی، کارشناس مسوول نظارت خسارت بیمه‌های عمر گروهی و حوادث شرکت بیمه سامان با بیان اینکه پس از شیوع بیماری کرونا بسیاری از مردم کشورمان درگیر هزینه‌های درمانی قابل توجه این بیماری شده‌اند، افزود: بیمه کرونای شرکت بیمه سامان با هدف رفع دغدغه هزینه‌های این بیماری به بازار عرضه و در جبران هزینه‌های کرونا نقش داشته است. وی اظهار کرد: از ابتدای اردیبهشت سال‌جاری تاکنون ۱۳۳ مورد خسارت از محل این بیمه‌نامه به شرکت بیمه سامان ارائه ‌شده که پس از ارزیابی‌های کارشناسی و تطبیق مدارک، بیش از ۲۵ میلیارد ریال خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت‌ شده است.
 • تغییرات جدید ارسال پیامک‌های رمز دوم پویا

  دنیای اقصاد: پیرو دستورالعمل بانک مرکزی، متن پیامک‌های رمز دوم پویا در بانک‌های کشور از ساعت صفر بامداد دوشنبه ۸ دی ماه متناسب با تراکنش درخواستی مشتری خواهد بود. البته تفکیک خدمات در این پیامک‌ها از تاریخ دهم دی ماه اجرایی خواهد شد. بانک ایران‌زمین در راستای استانداردسازی الگو و یکسان‌سازی متن پیامک‌های رمز دوم پویا متناسب با تراکنش مربوطه در نظام بانکی، این طرح را از ساعت صفر بامداد دوشنبه ۸ دی ماه ۹۹ همزمان با سایر بانک‌ها به اجرا درآورد.
 • مجوز قبولی اتکایی بیمه سرمد در انتظار تایید بیمه مرکزی

  دنیای اقتصاد: بیمه سرمد درخواست مجوز قبولی اتکایی را به بیمه مرکزی ارسال کرد. مهدی مهدوی، مدیرعامل بیمه سرمد ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به افزایش سرمایه شرکت به مبلغ ۲۵۰۰ میلیارد ریال و کسب رتبه یک توانگری مالی با نسبت ۱۴۷ درصد، برای استفاده از ظرفیت‌های بازار بیمه‌های اتکایی درخواست مجوز قبولی اتکایی را به بیمه مرکزی ارائه کردیم. وی افزود: در هفت سال فعالیت بیمه‌گری، عملکرد خوبی از خود به‌جای گذاشتیم و در دو سال گذشته با رشد قابل‌توجه پرتفوی به باشگاه هزارمیلیاردی‌های صنعت بیمه وارد شدیم و با برنامه‌ریزی و تغییر در ساختار شرکت، خود را برای حضور در بازار اتکایی صنعت بیمه آماده کرده‌ایم و امیدواریم به‌زودی این مجوز را از بیمه مرکزی دریافت کنیم. بنابراین گزارش، مهدی مهدوی، در نامه‌ای به مصدق معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی با توجه به اینکه بیمه سرمد، حدنصاب‌های لازم را برای قبولی اتکایی دارد، درخواست مجوز قبولی اتکایی را به بیمه مرکزی ارائه کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر