آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۷۹

 • ساخت‌وساز؛ درگیر فرآیند‌های زمانبر

  سید سجاد موسوی: صنعت ساختمان به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی کشور از چند جنبه اهمیت بالایی دارد. از یک طرف به واسطه ارزش افزوده‌ای که برای سازندگان ایجاد می‌کند، به عنوان محل سرمایه گذاری بسیار مورد توجه است و از سوی دیگر خانه‌دار شدن مهم‌ترین و اصلی‌ترین خواسته هر ایرانی است؛ بنابراین هم از جنبه سرمایه‌ای و هم از جنبه مصرفی نقش بی‌بدیلی در کشور دارد.
 • رقابت دولت با بخش خصوصی مانعی برای پویایی نمایشگاه‌ها

  پگاه آفرین‌زاد: «برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی» در شرایطی که اقتصاد کشور از یک سو با محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا و از سوی دیگر با تحریم‌های آمریکا مواجه است، یک ضرورت است و حفظ اشتغال و جلوگیری از بیکاری یکی از برنامه‌های مدیریتی کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود. نمایشگاه‌ها، برآیند به‌هم‌رسانی توانمندی‌ها و نیازمندی‌های جامعه است که می‌تواند بر رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص ملی تاثیرگذار باشد. در واقع نمایش توانمندی‌ها، تکنولوژی، نوآوری‌ها و کشف نیازمندی‌های بازار از طریق نمایشگاه موجب هدفمند شدن بیشتر تولید و تجارت می‌شود. از آنجا که نمایشگاه‌ها ویترین اقتصاد هرکشوری به شمار می‌روند و پویایی اقتصاد و صنایع مختلف کشور را به نمایش می‌گذارند، بنابراین وحدت مسوولان و مدیران اقتصادی تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار در حوزه نمایشگاهی یک ضرورت صرف محسوب می‌شود و رقابت دولت با بخش‌خصوصی در زمان کنونی که اقتصاد ملی با بحران روبه‌رو است، غیرمنطقی است و به صلاح کشور نیست. از این‌رو دست‌اندرکاران صنعت نمایشگاهی باید با مدیریت صحیح و اقناع مسوولان ارشد کشور به منظور تصمیم‌گیری‌های مناسب در این حوزه گام بردارند و با برنامه‌ریزی‌های همه جانبه برای برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی به عنوان ابزاری قدرتمند برای جهش تولید اقدام کنند. در این زمینه «دنیای‌اقتصاد» با محمد رئوف ‌قادری، مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب به گفت‌وگو نشسته است که می‌خوانید.
 • بیمه سایبری؛ نیاز مبرم کسب‌وکارها

  زهره محسنی شاد: در عصر دیجیتال و در دوره‌ای که کسب‌وکارها به سمت الکترونیکی شدن حرکت کرده‌اند، مساله حفاظت امنیت اطلاعات و داده‌ها امری حیاتی به شمار می‌آید که شاید این موضوع به شکل کامل توسط سیستم‌های امنیت شبکه و… پوشش داده نشود. کلاه‌برداری‌های اینترنتی و سرقت اطلاعات از کارت‌های بانکی و هک اینترنتی حساب‌ها، از دیگر مواردی هستند که در این فضا، مدتی است بخشی از اخبار حوادث را به خود اختصاص داده و ضررهای هنگفتی به دارندگان حساب‌های بانکی متحمل کرده است‌.
 • طراحی پارچه با الهام از کووید-۱۹

  دنیای اقتصاد: کشور غنا در زمینه نساجی، شهرت جهانی دارد. صنعت نساجی آنها مملو از رنگ‌های پرطراوت و مورد توجه با الگوهای تکرار شونده است، اما اگر به طور دقیق‌تری به الگوهای تولیدشده توسط شرکت چاپ نساجی غنا (GTP) بنگرید، متوجه موضوع غیرمعمولی در الگوها خواهید شد: قفل، کلید و هواپیما. این سری از طراحی پارچه توسط غنایی‌ها الهام گرفته از پاندمی کرونا است.
 • تحقق ۱۱۱درصدی تولید نفت ایرانول در سال جهش تولید

  دنیای اقتصاد: تولید و فروش نفت ایرانول در پنج ماه نخست امسال به ترتیب از ۱۱ و ۱۹ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بود. این شرکت که تولیدکننده انواع روغن موتور، روغن گیربکس و روانکار است روندی صعودی را در تولید و فروش و صادرات تجربه کرد.
 • عبور سرمایه بیمه کوثر از ۶ هزارمیلیارد ریال

  دنیای اقتصاد: سرمایه شرکت بیمه کوثر در سال ۹۹ به بیش از ۶ هزارمیلیارد ریال رسید و به زودی این سرمایه ثبت خواهد شد. مدیر اقتصادی و سرمایه‌گذاری بیمه کوثر اعلام کرد: این شرکت در سال‌جاری با شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری توانسته است بخش عمده‌ای از ارزش دارایی‌های خود را همسو با انتظار تورمی و تغییر نرخ ارز حفظ کند و با تعیین استراتژی‌هایی در قالب سرمایه‌گذاری‌های مختلف، حتی به سود بالاتر نیز دست یابد.
 • رشد حق بیمه تولیدی بیمه آسیا

  دنیای اقتصاد: بیمه آسیا از ابتدای سال تاکنون موفق شد ۲۹ هزار و ۳۰۷ میلیارد و ۱۸ میلیون ریال حق بیمه صادر کند که نسبت مدت مشابه سال قبل رشد ۲۷ درصدی را نشان می‌دهد.
 • مشکلات تامین ماده اولیه برای یک شرکت دارویی

  دنیای اقتصاد: شرکت دکستروز ایران از شرکت‌های قدیمی ‌فعال در حوزه تولید پودر دکستروز در ایران است. پودر دکستروز که در تولید محصولات مختلف دارویی از جمله سرم‌های تزریقی و محلول‌های همودیالیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنها توسط این شرکت در ایران تولید می‌شود. این شرکت در کنار پودر دکستروز دارویی،‌ گلوکز نیز تولید می‌کند.
 • کاهش نقدینگی چرخه تولید صنایع پایین‌دست آلومینیوم را کند کرده است

  سارا اصغری: امسال برخلاف سال‌های گذشته صنایع پایین‌دست آلومینیوم که همواره با کمبود مواد اولیه روبه‌رو بودند، با هیچ‌گونه کمبودی مواجه نبوده و میزان تولید و تقاضا در بازار برای آنها به حالت سر به سر رسیده است. این موضوع به این دلیل است که تولید صنایع بالادستی آلومینیوم در ۵ ماهه نخست سال‌جاری با رشد تولید حدود ۷۰درصدی همراه بوده‌اند؛ همچنین ورود محصولات آلومینیوم جنوب به بازار نیز این افزایش تولید را رقم زده است. با این حال واحدهای پایین‌دستی یکی از عمده‌ترین مشکلات خود را کمبود نقدینگی می‌دانند.
 • درخواست کشورهای منطقه برای ماشین‌آلات کشاورزی ایران

  دنیای‌اقتصاد: به گفته کارشناسان صنعت کشاورزی، در بخش کشاورزی تنها ۵ تا ۱۰ درصد نیاز تجهیزات و ماشین‌آلات کشور از طریق واردات تامین می‌شود که این واردات نیز مربوط به ماشین‌آلاتی است که فناوری بالایی دارند و جزو تولیدات جدید بخش به‌حساب می‌آیند. این عده معتقدند: ایران به لحاظ کیفیت محصولات تولیدی تفاوت چندانی با برندهای مطرح دنیا ندارد، اما قیمت محصولات ایرانی ۴۰ تا ۶۰ درصد کمتر از نمونه‌های خارجی خود است که این امر باعث شرایط مناسب برای صادرات این محصولات می‌شود.
 • افزایش سرمایه بیمه پارسیان

  دنیای اقتصاد: سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه شرکت بیمه پارسیان را از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی صادر کرد. براین اساس بیمه پارسیان برای ارتقا رتبه توانگری مالی و پوشش ریسک قانونی این شرکت از محل مطالبات سهامداران و آورده‌نقدی اقدام به افزایش ۲۵درصدی سرمایه خود خواهد کرد که به این ترتیب سرمایه بیمه پارسیان به مبلغ ۵هزار میلیارد ریال خواهد رسید. بیمه پارسیان با داشتن سطح یک توانگری مالی و همچنین تایید مجوز قبولی اتکایی از بیمه مرکزی، همچنان به ‌عنوان یکی از توانمند‌ترین شرکت‌های بیمه خصوصی کشور خد‌مات برتر خود‌ را ارائه می‌کند.
 • چابکی استارت‌آپ‌ها؛ قربانی مدل بی‌انعطاف «پرداخت‌یاری»

  دنیای اقتصاد: تنها ۲۰ روز دیگر به پایان مهلت ۴۵روزه شاپرک برای اجرای کامل مدل پرداخت‌یاری باقی مانده است. مدلی که طی ۲ سال گذشته، فقط ۱۳۰ شرکت را جذب کرده و سایر شرکت‌ها را در صف انتظار نگه داشته است. طبق آمار اعلام شده از همین تعداد به جز ۳۰ شرکت که تراکنش پرداخت‌یاری دارند، سایرین هیچ استفاده‌ای از این مدل نمی‌کنند. با این وجود شاپرک به عنوان یک نهاد نظارتی در حرکتی چکشی، ماه گذشته استفاده از مدل پرداخت‌یاری را به معنی ایجاد رابطه بین درگاه‌های واسط با شرکت‌ها پرداخت الکترونیک و دریافت تسویه الزامی کرد.
 • بانک صادرات در آستانه ۶۹سالگی

  حمید اسلامی‌منوچهری: پانزدهم شهریور ماه امسال مصادف بود با آغاز شصت و نهمین سال تاسیس بانک صادرات ایران، بانکی که در سال ۱۳۳۱ با سرمایه ۲۰ میلیون ریال تاسیس شد و در ۲۲ آبان ماه همان سال، اولین شعبه آن در بازار تهران آغاز به کار کرد. در حال حاضر این بانک با سرمایه‌ای معادل ۱۷‌هزار میلیارد تومان که احتمالا تا پایان سال به ۲۵ هزار میلیارد تومان خواهد رسید و۲۲۰۰ شعبه، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های تجاری کشور محسوب می‌شود که مجموع دارایی‌های آن به حدود ۳۰۰هزار میلیارد تومان رسیده است. بنیان‌گذار بانک صادرات ایران، مردی خودساخته به نام محمدعلی مفرح بود که از آغاز فعالیت این بانک تا سال ۱۳۵۶ به جز دوسال مدیریت بانک صادرات ایران را بر عهده داشت.
 • سهامداران بانک کارآفرین برای افزایش سرمایه به مجمع می‌روند

  دنیای اقتصاد: جلسه مجمع عمومی‌ فوق‌العاده بانک کارآفرین با دستور جلسه افزایش سرمایه برگزار می‌شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، جلسه مجمع عمومی ‌فوق‌العاده این بانک در ساعت ۱۷ روز چهارشنبه ۲۶ شهریور در محل سالن اجتماعات ساختمان اداری شماره ۲ بانک کارآفرین واقع در خیابان ولیعصر، روبه‌روی پارک ملت، کوچه کاج‌آبادی، پلاک ۷۵ برگزار می‌شود. به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به منظور حفظ سلامتی سهامداران، برگزاری مجامع عمومی‌شرکت‌ها تا اطلاع ثانوی صرفا با حضور حداکثر ۱۵ شخص حقیقی و حقوقی مقدور است و امکان مشاهده آنلاین جلسه از طریق وب‌سایت بانک کارآفرین فراهم خواهد شد.
 • توزیع شیرآلات تقلبی به عنوان برند آلمانی در بازار

  یکی از وسایلی که هر روز با آن سروکار داریم و جزئی جدانشدنی از ملزومات خانه ما را تشکیل می‌دهند، شیرآلات هستند که جریان آب سرد و گرم را از طریق سیستم لوله‌کشی عبور می‌دهند و در جاهای مختلفی مثل حمام، دستشویی و آشپزخانه کاربرد دارند. بعضی افراد که به طراحی دکوراسیون داخلی خانه خود اهمیت می‌دهند، بیشتر خرید شیرآلات لوکس را در نظر دارند و برای دسته‌ای دیگر فاکتور طراحی اهمیت زیادی ندارد و بیشتر دنبال شیرآلاتی بادوام و قیمت مناسب هستند. شیر روشویی و دیگر شیرآلات بهداشتی معمولا از آلیاژ برنج یا سرب ساخته می‌شوند و با استیل ضدخش، برنج، برنز، مس و PVD آبکاری می‌شوند. اگر جنس شیرآلاتی که خریداری می‌کنید از آلیاژ سرب باشد، علاوه بر احتمال آلوده شدن آب به ترکیبات سمی، امکان خرابی شیرآلات شما نیز نسبت به شیرآلاتی که از آلیاژ برنج ساخته شده‌اند، بیشتر است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر