آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۷۷

 • طول آزادراه‌های کشور ۲۵ درصد افزایش می‌یابد

  رضا دهقان: یکی از نیازهای اصلی در توسعه ارتباط جاده‌ای کشور، توسعه شبکه آزادراهی به عنوان شاهراه‌ ارتباطی است. شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به عنوان بازوی حاکمیتی در توسعه آزادراه‌ها برای افزایش مشارکت بخش‌خصوصی نقش ایفا می‌کند. بنا بر اعلام مدیرعامل این شرکت، در حال حاضر تنها ۲۴۰۰ کیلومتر آزادراه در کل کشور داریم در حالی که نیاز کشور در این بخش ۱۰ هزار کیلومتر بوده و با وجود اینکه اقدامات خوبی در توسعه جاده‌های اصلی، بزرگراه‌ها و توسعه راه‌های روستایی انجام شده، ولی در خصوص شبکه آزادراهی عقب هستیم.برای آشنایی با اقدامات صورت گرفته در توسعه آزادراه‌ها و شبکه ریلی کشور و همچنین اطلاع از علل محقق نشدن نیاز کشور در این حوزه، با خیرالله خادمی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.
 • برنامه تولید پوشاک در نساجی بروجرد

  ندا علیزاده: صنعت کهن نساجی ایران باوجود ظرفیت‌های فراوان بالقوه و بالفعل خود در توسعه صنعت و رشد اقتصادی کشور نیازمند نوسازی است. ماشین‌آلات این صنعت پس از گذشت چندین دهه فرسوده شده‌ و نیازمند نوسازی و به‌روزرسانی هستند. تا زمانی که صنعت نساجی کشور درگیر فرسودگی و از کارافتادگی ماشین‌آلات خط تولید خود باشد، این صنعت به توسعه پایدار نخواهد رسید؛ چراکه ماشین‌آلات فرسوده نه‌تنها هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد و باعث افزایش قیمت نهایی محصول می‌شود بلکه قدرت رقابت را از نظر قیمت و تنوع محصولات از تولیدکنندگان ایرانی می‌گیرد. فعالان صنعت نساجی کشور به‌خوبی به این مساله اشراف دارند و باوجود مشکلات فراوان سعی می‌کنند ماشین‌آلات خود را توسعه داده و نوسازی کنند. شرکت کارخانه‌های نساجی بروجرد یکی از واحدهای تولیدی مطرح در این حوزه است که با وجود محدودیت‌ها و مشکلات فراوان تصمیم به توسعه و نوسازی ماشین‌آلات خود گرفته و وارد عمل شده است.
 • تلاش برای بازگرداندن هویت به شهرها

  دنیای اقتصاد: راه برون‌رفت از معماری آغشته به آهن و کامپوزیت و سنگ، بازگشت به معماری اصیل ایرانی است که تولیدکنندگان ایرانی می‌توانند با احترام گذاشتن به روش‌های پیشکسوتان این صنعت و الهام از روش‌های تولید آنها، با تلفیق هوشیارانه طرح‌های مدرن در تولید آجر، ساختار نوینی در تولید و احیای معماری آجری در ایران به وجود آورند.
 • یارانه برقی کردن چاه‌های کشاورزی

  دنیای اقتصاد: یکی از اقدامات شرکت سرمایه‌گذاری جهاد نصر، مشارکت در سرمایه‌گذاری برق‌دار کردن چاه آب کشاورزان سراسر کشور است. این حمایت مالی بلاعوض از کشاورزان به‌صورت یارانه‌ای است که پس از برق‌دار کردن چاه، به آنها پرداخت می‌شود. شورای اقتصاد در سال ۱۳۹۳ طرحی را به تصویب رساند که هدف آن کاهش مصرف گازوئیل در چاه‌های کشاورزی بود.
 • نقش بهره‌وری در بهره‌برداری از معدن

  سعید فیلسوفیان مشاور کسب‌وکار
  بهره‌وری همان اثربخشی به همراه کارآیی است یا به دیگر سخن، بهره‌وری عبارت است از به دست آوردن حداکثر سود ممکن با بهره‌گیری و استفاده بهینه از توان، استعداد و مهارت نیروی انسانی، ماشین‌آلات، پول، تجهیزات، زمان، مکان و… برای ارتقای رفاه جامعه. در واقع بهره‌وری به نسبت کار انجام‌‌شده به کاری که باید انجام می‌شده گفته می‌شود. بهره‌وری نشانگر سطح اوج عملکرد است که از کمترین میزان ورودی برای دستیابی به بالاترین مقدار خروجی استفاده می‌کند. بهره‌وری و کارآیی نیازمند کاهش تعداد منابع غیرضروری است که برای تولید یک خروجی معین ازجمله زمان و انرژی استفاده می‌شود. مقوله بهره‌وری کاملا قابل ‌اندازه‌گیری است و می‌توان آن را با استفاده از نسبت خروجی مفید به ورودی کل تعیین کرد. این باعث می‌شود که هنگام رسیدن به بازده مطلوب، هدر رفت منابع مانند مواد فیزیکی، انرژی و زمان به حداقل ممکن برسد. آژانس بهره‌وری اروپا، بهره‌وری را به‌عنوان درجه استفاده موثر از هر یک از عوامل تولید در صنعت می‌داند.
 • سفارش سنگین ۷۶ میلیون دوزی واکسن کرونا

  دنیای اقتصاد: شرکت آمریکایی سازنده واکسن «نووا وکس» روز دوشنبه اعلام کرد با کشور کانادا توافق کرده است ۷۶ میلیون دوز از واکسن ویروس کرونا را پس از پشت سر گذاشتن آزمایش‌ها برای این کشور تهیه کند.
 • موانع توسعه صادرات صنعت شیرینی

  سعیده نبی‌زاده: شرکت گرجی یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های فعال در صنایع آردی ایران است که در سال ۱۳۴۰ در رباط کریم توسط مرحوم گرجی پایه‌گذاری شد. آن زمان این منطقه جزو مناطق توسعه نیافته بود اما امروزه شهر حول این شرکت گسترده شده و توسعه یافته است.
 • افزایش کاربرد آنزیم‌ها در زندگی انسان

  بهنام عقیلی: تولید بسیاری از اقلام صنعتی به وجود آنزیم‌ها بستگی دارد و هر آنزیم می‌تواند در بخشی خاص به تولید محصول کمک کند. آنزیم‌های زیادی هستند که به تولید اقلام غذایی یا بهداشتی کمک می‌کنند و در طول روز با آنها سروکار داریم. درحال حاضر تولید در حوزه بهداشت یا حتی در صنعت غذا علمی‌تر از گذشته شده است و استفاده از آنزیم کمک بزرگی به تسریع در تولید می‌کند. البته در گذشته از این آنزیم‌ها به صورت تجربی استفاده می‌شد، اما امروزه تبدیل به علم شده و در صنعت کاربرد بسیاری دارد. شرکت «نوو نورد دارو» نماینده انحصاری شرکت نووزایمز در ایران است؛ نووزایمز یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آنزیم در جهان است. این شرکت در صنایع غذایی و نوشیدنی، دارویی، کشاورزی و حتی در حوزه پسماندهای فاضلاب به ارائه انواع مشاوره در نحوه استفاده از آنزیم‌ها می‌پردازد. الهه محققی، مدیر دپارتمان فروش و بازاریابی شرکت نوو نورد دارو در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» از لزوم استفاده از آنزیم در صنعت می‌گوید و مزایای آن را شرح می‌دهد.
 • مسیر ناهموار واردات مواد اولیه دیرگدازها

  سارا اصغری: صنعت نسوز در کشور جزو صنایعی است که تحریم‌ها این فرصت را برای آن به‌وجود آورد تا صنایعی که نیازمند این ماده استراتژیک هستند، از تامین خارجی به سمت تولیدکنندگان داخلی گرایش پیدا کرده و نیاز خود را در داخل تامین کنند. برخی شرکت‌های تولیدکننده نسوز نیز با تولید نسوزهای خاص درصدد هستند که تقاضای تمام صنایع بالادست خود را پاسخگو باشند تا به واردات دیرگداز به داخل کشور نیازمند نباشیم؛ هرچند خود این شرکت‌ها برای تامین برخی از مواد اولیه خود نیازمند به واردات هستند و در گیرودار مسائل واردات با چالش‌هایی روبه‌رو شده‌اند. شرکت فرآورده‌های مهرگداز در زمینه تولید نسوز فعالیت خود را از سال ۸۳ آغاز کرد. این شرکت در طرح اولیه خود ظرفیت ۲۰ هزار تنی را برنامه‌ریزی کرد، اما در طرح توسعه‌ای خود این میزان ظرفیت را به ۳۵ هزار تن در سال رسانید تا تقاضای نسوز صنایعی همچون سیمان، مس و فولاد را از طریق بازار داخل برطرف کند. این شرکت در پنج ماه نخست سال ۹۹ با وجود خالی ماندن بخشی از ظرفیت خود اما قادر شد که به اهداف پیش‌بینی خود برای نیمه نخست سال‌جاری دست پیدا کند.
 • تسهیلات ویژه بانک کارآفرین به درمان و پزشکی

  دنیای اقتصاد: بانک کارآفرین با هدف قدردانی از مدافعان سلامت کشور و پاسخگویی به نیازهای آنها و تسهیل شرایط دریافت تسهیلات برای این قشر، از طرحی با عنوان «ارزش سلامت» رونمایی کرد.
 • ارزش افزوده آلیاژ‌سازی در صنعت مس

  زمانی صنایع فلزی به مرحله تولید آلیاژی می‌رسند، که زنجیره ارزش‌افزوده خود را به درستی طی کرده و از صنایع بالادست یعنی معدن حرکت کرده و تا مرحله پایانی به پیش رفته‌اند. تولید آلیاژ مس از این قاعده مستثنا نیست. آلیاژ مس جزو محصولاتی است که در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد و تولید آن می‌تواند ارزش‌افزوده بالایی ایجاد کند. از این‌روست که کشورهای توسعه‌یافته اروپایی کاتد مس را خریداری کرده و با تولید مس آلیاژی به چند برابر نرخ به ما می‌فروشند. در ایران چند واحد انگشت‌شمار تولید آلیاژ مس انجام می‌دهند که در این میان شرکت صنایع مس ذوچن به دلیل تولید خاص خود در میان این شرکت‌ها سرآمد است.
 • حمایت بیمه سامان از تولید کالای ایرانی

  دنیای اقتصاد: شرکت بیمه سامان در راستای حمایت از تولید کالای ایرانی، با شرکت توسعه سرزمین پارس ماهو به عنوان اولین سازنده دستگاه هوشمند تصفیه هوای ژنیک همکاری کرده است.
 • یونایتد ایرلاینز همچنان در انتظار

  دنیای اقتصاد: صد روز از تصدی سمت مدیرعاملی شرکت یونایتد ایرلاینز توسط اسکات کربی می‌گذرد و هنوز هم ترمینال‌های فرودگاه‌ها به دلیل پاندمی کرونا خلوت هستند. او اما می‌گوید که به آینده امیدوار است و به محض تولید یک واکسن موثر برای کرونا، مسافران به فرودگاه‌ها بازخواهند گشت. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، به‌رغم کاهش هزینه‌های شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز ایالات‌متحده، هنوز هم تخمین زده می‌شود که این شرکت روزانه ۴۰ میلیون دلار ضرر می‌دهد. در حال حاضر ۴۰ درصد از ناوگان هواپیمایی این شرکت در حال خاک خوردن در باند فرودگاه‌ها هستند و اگر اوضاع به همین نحو پیش برود حتی ممکن است تا ۳۶ هزار نفر دیگر از کارکنان این شرکت نیز از اول اکتبر تعدیل شوند.
 • تلاش معدنی‌ها برای افزایش ظرفیت تولید سنگ‌آهن

  دنیای‌اقتصاد: ذخایر زمین‌شناسی سنگ‌آهن در ایران حدود ۵ میلیارد تن محاسبه و ذخیره قطعی آمارهای اعلام شده بین ۵/ ۲ تا ۳/ ۳ میلیارد تن متفاوت است؛ اگر ذخایر جدیدی کشف نشود تامین سنگ‌آهن صنایع فولاد پس از ۱۴۰۴ برای کمتر از دو دهه خواهد بود. براساس اطلاعات و آمارهای اعلام‌شده در طرح جامع فولاد برای تحقق ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ به حدود ۸۰ میلیون تن کنسانتره سنگ‌آهن نیاز است.
 • حرکت ملی مس به سمت صنایع «نانو» و «های‌تک»

  دنیای اقتصاد: شرکت ملی صنایع مس ایران با رکودهای تولید خود در پنج ماه نخست امسال قادر شده است اهداف خود را محقق کند. این شرکت قصد دارد برای ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر به سمت ایده‌های نو در صنایع نانو و های‌تک پیش برود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر