آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۷۶

 • آمادگی بانک توسعه صادرات برای عرضه سهام

  فاطمه بهادری: اگزیم بانک ایران ۱۹ سال است که در عرصه بانکداری کشور فعالیت می‌کند و اکنون مدیرعاملی «بورسی» دارد. علی صالح‌آبادی که پیش‌تر رئیس سازمان بورس و اوراق بوده اعلام کرد که قصد دارد سهام بانک را در شرکت تامین سرمایه تمدن و بانک مشترک ایران و ونزوئلا در بازار سرمایه عرضه کند.
 • رشد ۷۰ درصدی تولید اسلب تا پایان امسال

  زهرا مسافر: در حالی که سایه شدیدترین تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سایه افکنده، جهش تولید، به‌عنوان استراتژی اصلی پیش روی کشور قرار گرفته و بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی به‌خوبی به این نکته پی برده‌اند که نه‌تنها نباید متوقف شوند، بلکه باید مسیری رو به توسعه را طی کنند. در کنار این نباید این واقعیت را نیز از ذهن دور داشت که وضعیت کنونی با نقطه مطلوب فاصله دارد؛ چراکه ظرف سه سال گذشته، رشد بخش واقعی اقتصاد کشور منفی بوده و صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده این روند تا پایان سال ۹۹ در اقتصاد ایران ادامه یابد و رشد اقتصادی به منفی ۵ درصد برسد که به‌هرحال باید شرایط محیطی ناشی از شیوع ویروس کرونا را نیز لحاظ کرد.
 • دلایل استقبال از سکونت در شهرهای جدید

  دنیای‌اقتصاد: شهرهای جدید طی ۷ سال گذشته با رشد جمعیت ناشی از استقبال سکونتی دو دسته خانوار روبه‌رو شده است.
 • خرید ۶/ ۲میلیارد دلاری نستله

  دنیای اقتصاد: نستله موافقت کرد شرکت دارویی آیمییون را به مبلغ ۶/ ۲ میلیادر دلار خریداری کند و امیدوار است درمانی مناسب برای حساسیت به بادام زمینی را به محصولات این مجموعه (قهوه، تنقلات و آب) اضافه کند.
 • بهبود تراز تجاری با تجارت بدون ارز

  دکتر محسن محمدی معاون شرکت توسعه و مدیریت منطقه گل‌گهر
  یکی از راهکارهای بهبود وضعیت اقتصادی کشور، بهبود تراز تجاری است، یعنی ایجاد تفاوتی مثبت بین ارزش پولی صادرات در مقابل واردات کالا. در بین صادرات غیرنفتی کشور، زنجیره فولاد با توجه به مزیت‌های نسبی موجود، دارای نقشی تعیین کننده است. از موانع مهم قابل ذکر در بهبود تراز تجاری می‌توان به این موارد اشاره کرد: تولید در غیر کلاس جهانی یا هزینه‌های غیرمتعارف تولید، محدودیت‌های تجاری بنا به عواملی مانند تحریم، قواعد کنترلی متغیر، حاکم بر برگشت ارز به کشور، موانع تعرفه‌ای و موانع غیرتعرفه‌ای مانند استاندارد و کیفیت. یکی از محدودیت‌های تجاری، روش برگشت ارز یا «ماندِ ارز» در دیگر کشورهاست. نگارنده در این یادداشت به ارائه مدلی برای تجارت بدون ارز، برای کاهش حساسیت نسبت به ماند ارز می‌پردازد.
 • رشد مثبت تراز عملیاتی بانک کارآفرین

  دنیای اقتصاد: طی پنج ماه نخست سال‌جاری بانک کارآفرین توانست تراز عملیاتی مثبت ۲۸ میلیارد تومان را ثبت کند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» این در حالی است که بانک کارآفرین در دوره مشابه سال گذشته تراز منفی ۳۹ میلیارد تومان را ثبت کرده بود.
 • پیشتازی بانک ملی ایران در واگذاری املاک مازاد

  دنیای اقتصاد: بانک ملی ایران با هدف اجرای مفاد ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید در ۵ ماه ابتدای سال‌جاری ۲۶ هزار و ۱۳۲ میلیاردریال از حوزه سهام و اموال مازاد شرکت‌های تابعه خود را تعیین تکلیف کرد. واگذاری حوزه سهام و اموال مازاد شرکت‌های تابعه بانک ملی از ابتدای امسال تا پایان مرداد معادل ۳برابر فروش سال گذشته بوده است. بنابراین گزارش بانک ملی در سال گذشته بیش از ۱۱هزار میلیارد ریال از اموال مازاد خود را واگذار کرده و بر اساس گزارش وزارت اقتصاد در بین بانک‌های کشور، پیشتاز بوده است.
 • تمدید یک ساله اعتبار کارت‌های نقدی بانک اقتصادنوین

  دنیای اقتصاد: بانک اقتصادنوین با هدف کاهش مراجعات حضوری مشتریان خود به شعب بانک و برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، اعتبار تمام کارت‌های نقدی خود را که تاریخ انقضای آنها شهریور ۱۳۹۹ است به مدت یک سال تمدید کرد. این اقدام بانک اقتصادنوین پیرو ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا و لزوم تسهیل استفاده مشتریان از درگاه‌های غیرحضوری و کاهش مراجعه به شعب، بوده است. بنا بر این گزارش انجام تراکنش‌ها نیازمند به درج تاریخ انقضا؛ با وارد کردن تاریخ جدید امکان‌پذیر است. پیش ‌از این تمام کارت‌های نقدی بانک اقتصادنوین که تاریخ انقضای آنها از اسفندماه ۱۳۹۸ تا مرداد ۱۳۹۹ بود به مدت یک سال تمدید شده است.
 • توان بالای منطقه چالیدره برای جذب گردشگر خارجی

  ندا علیزاده: مشهد را با سالی بیش از ۲۵ میلیون مسافر داخلی و خارجی به‌عنوان شهری گردشگرپذیر در زمینه گردشگری مذهبی می‌شناسند. درحالی‌که مشهد در کنار پتانسیل مذهبی از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی متنوعی برخوردار است. یکی از جاذبه‌های طبیعی و تفریحی شناخته‌شده آن، مجموعه تفریحی گردشگری چالیدره در ییلاق طرقبه به‌شمار می‌رود. این مجموعه که از سال ۸۱ در وسعت ۱۷۰ هکتار با دریاچه‌ای ۱۲ هکتاری احداث شده، با پذیرش روزانه حدود ۲۰ هزار توریست ایرانی و خارجی در تقویت صنعت گردشگری مشهد و طرقبه، ایجاد فرصت‌های فراوان شغلی و جذب سرمایه‌گذاران نقش قابل توجهی داشته است.
 • گسترش سبد محصولات هوآوی در ایران

  دنیای‌اقتصاد: یکی از روش‌های سنجش قدرت یک برند، مقایسه تعداد برندشاپ‌های آن شرکت با رقیبان و همچنین تنوع سبد محصولات است. در حالی که به دلیل شرایط خاص موجود، حضور بسیاری از برندها در کشور کمرنگ شده، در سال‌جاری شاهد افزایش برندشاپ‌های هوآوی یا فروشگاه‌هایی که به طور ویژه محصولات هوآوی را عرضه می‌کنند، در شهرهای مختلف ایران بوده‌ایم.
 • چاپ سه‌بعدی با محصول ایرانی

  دنیای اقتصاد: صنعت «ساخت افزایشی» که بیشتر با چاپ سه‌بعدی شناخته می‌شود، فناوری جدیدی است که مفهوم تازه‌ای را در تولید قطعات پلیمری به وجود آورده و رویه‌های گذشته را در ساخت، طراحی، شبیه‌سازی و بسیاری از حوزه‌های دیگر دستخوش تحول کرده است.
 • ضربه «یک رابطه خارج از عرف»

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه رابطه مخفی یکی از مدیران یونیلیور با یکی از همکاران زن این شرکت افشا شد، وی مجبور شد استعفا کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از روزنامه دیلی‌میل، گری مکافی (رئیس امور مالی یک پروژه مشترک با پپسی) که ۱۵ سال سابقه کار در یونیلیور دارد، به دلیل رابطه پنهانی به رفتار «خارج از عرف» متهم شد. این ماجرا پس از آن شروع شد که آندره پیریه، یکی دیگر از مدیران شرکت یونیلیور، از این غول کالاهای مصرفی در دادگاه کارکنان شکایت و ادعا کرد که ارتقای درجه وی به شخص دیگری داده شده است.
 • تولیدکنندگان سرب و روی تامین «خاک» نمی‌شوند

  دنیای اقتصاد: از ۴۵۰ هزار تن ظرفیت نصب شده در صنعت سرب و روی کشور تنها ۲۰۰ هزار تن شمش تولید می‌شود که حدود ۵۰ هزار تن آن در داخل مصرف و مابقی آن صادر می‌شود.
 • فورد ۱۰ میلیون ماسک هدیه کرد

  دنیای اقتصاد: فورد موتور از توزیع مجانی ۱۰ میلیون ماسک در بین جمعیت پرخطر ایالات‌متحده که دسترسی محدودی به تجهیزات محافظت شخصی دارند برای مقابله با شیوع ویروس کرونا خبر داده و قرار است در ادامه سال‌جاری نیز ماسک‌های بیشتری را اهدا کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از گلف‌نیوز، شرکت خودروسازی فوردموتور اعلام کرد که در پروژه آپولو که در همکاری با صندوق این شرکت طراحی شده است در نظر دارد تعداد ۱۰ میلیون ماسک را به جوامع پرخطری که دسترسی محدودی به تجهیزات محافظت شخصی دارند، اهدا کند. عواید حاصل از این اعانه شامل سازمان‌های غیرانتفاعی در سراسر ایالات‌متحده، مدارس و دیگر جوامع در خطر قرار خواهد گرفت که هم‌اکنون با کمبود ماسک و دیگر تجهیزات محافظت شخصی مواجه هستند.
 • انبوه‌سازان سراغ بافت‌های فرسوده بروند

  دنیای‌اقتصاد: صنعت ساختمان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پیشران‌های اقتصادی کشور پس از نفت، نقش انکارناپذیری در ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تولید ثروت دارد. امروزه در کشور‌های در حال ‌توسعه بیش از ۳۵ درصد فرصت‌های شغلی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در حوزه صنعت ساختمان است و با توجه به ارتباط تنگاتنگ ساخت‌وساز با بخش‌های بالادست و پایین‌دست خود مانند فلزات اساسی و کانی‌های غیرفلزی و خدمات املاک و مستغلات می‌توان به اهمیت جایگاه این صنعت در اقتصاد کشور پی برد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند حضور موثر بخش خصوصی در صنعت ساختمان می‌تواند بر روند چرخه‌ اقتصادی کشور تاثیر بسیار مهمی داشته باشد.
 • دیواری برای تمام مناطق ایران

  سیدسجاد موسوی: صنعت ساختمان به دلیل ماهیت خصوصی فضایی رقابتی را در دنیا به وجود آورده و تولیدکنندگان کالاها و مصالح ساختمانی تلاش می‌کنند با رفع ایرادات گذشته و تولید محصولات جدید، سهم خود را از بازار افزایش دهند. در کشور ما صنعت ساختمان که از آن به عنوان موتور محرکه اقتصاد یاد می‌شود، توانسته تا حدودی نسبت به سایر صنایع رشد خوبی از نظر فناوری داشته باشد و به مدد دنیای اینترنت ارتباط نسبتا مطلوبی بین شرکت‌های داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان و مطرح صنعت ساختمان دنیا به‌ویژه در یک دهه اخیر شکل بگیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر