آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۱۵

 • هدایت صندوق به بازار سرمایه

  زهره محسنی‌شاد: برخورداری‏ از تامین‏ اجتماعی‏ از نظر بازنشستگی، بیکاری‏، پیری، ازکارافتادگی، بی‏سرپرستی‏، در راه‏ ماندگی‏، حوادث‏ و سوانح‌‏، نیاز به‏ خدمات‏ بهداشتی‏ و درمانی‏ و مراقبت‌های‏ پزشکی‏ به‏ صورت‏ بیمه‏ و...، حقی‏ است‏ همگانی‏. دولت‏ موظف‏ است‏ طبق‏ قوانین‏ از محل‏ درآمدهای‏ عمومی‌و درآمدهای‏ حاصل‏ از مشارکت‏ مردم، این خدمات‏ و حمایت‌های‏ مالی ‏ را برای‏ ‏افراد کشور تامین‏ کند. براساس این اصل هم صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال ۱۳۸۴ با مصوبه هیات دولت و به منظور حمایت از روستاییان و عشایر و کشاورزان در ایران تاسیس شد تا این اقشار نیز زیرپوشش حمایت‌های اجتماعی قرار گیرند. این صندوق یکی از صندوق‌های چهارگانه و زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و رویکرد آن ارائه خدمات بیمه اجتماعی به کشاورزان، روستاییان و عشایر در بخش‌های مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت است. این صندوق از جوانترین صندوق‌های بیمه‌گر اجتماعی کشور است که توانسته در طول ۱۵ سال فعالیت نزدیک به دو میلیون خانوار روستایی و عشایری را تحت پوشش خود قراردهد و خدمات بیمه‌ای لازم را برای این تعداد از خانوارها برقرار کند که به گفته مدیرعامل این صندوق، افزایش تعداد بیمه‌شدگان، از برنامه‌های مهم و جدی صندوق در سال جاری است.
 • ورشکستگی سرمایه‌دار جوان

  دنیای اقتصاد: متیو اوونز که در سنین جوانی تجربه‌های زیادی کسب کرده است در سال ۲۰۱۲ تنها با ۲۶ سال سن به همراه مارک اریکسون، رئیس سابقش در شرکت انرژی گسکو و یک شرکت خصوصی سرمایه‌گذاری به نام یورک تاون پارتنرز، شرکت نفت و گاز اکسترکشن را تاسیس کردند. این شرکت در زمینه استخراج نفت و گاز فعالیت می‌کند.
 • تولد یک ایده

  دنیای اقتصاد: ایده پرو رایگان کت ‌و شلوار در محل، راهی بود که در سال ۱۳۹۷ به‌صورت آزمایشی و البته با همکاری یک برند معتبر داخلی در حوزه البسه مردانه آغاز شد. این شیوه فروش در گروه فروش مجازی قابل‌طبقه‌بندی است و مختص افرادی است که مشغله کاری و شغلی فراوانی دارند و فرصتی برای رفتن به مراکز خرید را ندارند. در این شیوه فروش، ابتدا مشتری ثبت سفارش خود را انجام داده و اطلاعات مربوط به قد، وزن، سن، رنگ موردعلاقه و ... را به اپراتور فروش می‌دهد، سپس انباردار با توجه به تجربه‌ای که دارد بیش از ۶۰ مدل کت‌وشلوار، پیراهن، کفش، اکسسوری (دکمه‌سردست) و ... جمع‌آوری کرده و با همراهی کارشناس مد باسابقه به محل انتخابی مشتری ارسال می‌شود.
 • صنعت فرش چرمی دست‌دوز، نوپا و کلاسیک

  ندا علیزاده: ایران یکی از کشورهای دارای بیشترین تعدد و تنوع در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی است که چرم‌دوزی یکی از این شاخه‌ها به‌شمار می‌رود. از آنجا‌که چرم ویژگی شکل‌ و فرم‌پذیری زیادی دارد، محصولی کاربردی در صنایع مختلفی همچون لباس، کیف، کفش، فرش و... به‌شمار می‌رود. یکی از کاربردهای چرم و پوست طبیعی در صنعت فرش دست‌باف است. در این صنعت، تکه‌های پوست و چرم طبیعی طی فرآیندی مشخص در ابعاد و اشکال مختلف با دست به‌هم دوخته می‌شوند. فرش‌های چرم و پوست دست‌دوز رنگ‌های متنوعی دارند و با دکوراسیون‌های سنتی و مدرن همخوانی دارند و می‌توان آنها را روی زمین، دیوار، مبلمان و... استفاده کرد. بااین‌حال صنعت‌کاران این صنعت در مهجوریت به‌سر می‌برند و آن‌گونه که باید به این هنر اصیل دست هنرمندان ایرانی توجه نشده است و تعداد کمی از آنها به‌صورت نسبتا گسترده فعالیت دارند.
 • بحران در آدیداس

  دنیای اقتصاد: گروهی از کارمندان آدیداس در سراسر جهان از این شرکت درخواست کردند عملکرد مدیرکل منابع انسانی این شرکت در مورد مسائل نژادپرستی را بررسی کند.
 • زیان سنگین یک عرضه‌کننده گوشت

  دنیای اقتصاد: با شیوع ویروس کرونا، مردم به‌خاطر ترس از کمبود مواد غذایی، مقادیر زیادی گوشت چرخ‌کرده در یخچال‌های خود جای دادند. حالا شرکتی در نیوجرسی ایالات‌متحده به خاطر نگرانی از آلودگی هفت‌قلم از محصولات گوشت چرخ‌کرده خود به باکتری «ایی‌کولای»، برای جمع‌آوری آنها فراخوان صادر کرده است. باکتری «اشریشیا کولای» که معمولا با نام مخفف «ایی‌کولای» شناخته می‌شود، باکتری میله‌ای شکل است که به‌طور شایع در بخش تحتانی روده حیوانات خونگرم یافت می‌شود. اغلب گونه‌های ایی‌کولای بی‌ضرر هستند؛ اما برخی از انواع آن باعث مسمومیت شدید غذایی در انسان‌ می‌شوند.
 • استراتژی‌های محوری بیمه کوثر

  مدیرعامل بیمه کوثر، سرآمدی در عملیات و ارتقای بهره‌وری و همچنین پاسخگویی سریع و صریح به درخواست‌های مشتریان را از استراتژی‌های محوری شرکت بیمه کوثر عنوان کرد. مجید مشعلچی فیروزآبادی در دیدار چهره به چهره با بیمه‌گذاران بزرگ استان اصفهان، بر استراتژی‌های محوری شرکت تاکید کرد و گفت: اجرای صحیح اصل مشتری‌مداری حمایت از ارزش‌های والای انسانی را به دنبال دارد. وی در عین‌حال این دیدارها را یکی از عوامل شناسایی و رفع دغدغه بیمه‌گذاران دانست و تصریح کرد: این دیدارها می‌تواند مدیران شرکت را برای برنامه‌ریزی‌های بهتر یاری دهد. مشعلچی فیروزآبادی افزود: اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی و برقراری ارتباطی دوسویه با مشتریان شرکت، ارائه خدمات ویژه به بیمه‌گذاران بزرگ، افزایش رضایت بیمه‌گذاران ویژه با شناسایی نیازهای آنان و ارائه خدمات مطلوب ازجمله مهم‌ترین اولویت‌های بیمه کوثر است. مدیرعامل بیمه کوثر خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی کشور، با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی، دیدار چهره به چهره با بیمه‌گذاران می‌تواند به شناسایی مستقیم نیازهای آنها منجر شود.
 • تنگناهای تولید ماشین‌آلات کشاورزی

  دنیای اقتصاد: انجمن تولیدکنندگان تراکتور، کمباین، ادوات و تجهیزات کشاورزی با نام اختصاری «اتماک» با عضویت حدود ۷۰ واحد صنعتی بزرگ و اصلی تولید ادوات کشاورزی در سراسر کشور، بار تامین ۹۵ درصد از تجهیزات موردنیاز کشاورزان کشور را بر عهده دارد. ماموریت اصلی انجمن «اتماک»، پیگیری حقوق و امور صنفی اعضا و کمک و حمایت به‌منظور ارتقای کیفی و کمی تولیدات، ایجاد بسترهای لازم برای صادرات و حضور درصحنه رقابت‌های بین‌المللی برای اعضا، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با انجمن‌های جهانی متناظر، به‌منظور سهولت در انتقال فناوری و تولیدات صنعتی مشترک اعضا با شرکت‌های خارجی است. تولیدات اعضای انجمن دارای استانداردهای کامل داخلی و بعضا خارجی است.
 • چه کسانی از جهش قیمت مسکن سود می‌برند؟

  دنیای اقتصاد: صنعت ساختمان در شرایط کنونی نمونه بارز رکود تورمی است. از یکسو ظرف دو سال اخیر قیمت‌ها تا چند برابر افزایش ‌یافته و از سوی دیگر به خاطر فاصله گرفتن باقدرت خرید مردم، میزان معاملات به کمترین حد چند دهه اخیر رسیده است.
 • راهکارهای چینی‌ها برای افزایش فروش

  دنیای اقتصاد: صادرکنندگان چینی، سال‌ها درگیر تبلیغ در فیس‌بوک، اینستاگرام و دیگر پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی معروف بوده‌اند تا بتوانند به مشتریانی در سراسر دنیا دست پیدا کنند؛ اما آنها اخیرا روش جدیدی را برای جلب‌توجه مردم شناسایی کرده‌اند: استفاده از اینفلوئنسرها در فیلم‌های زنده.
 • فعال‌سازی اینترنت بانک دی

  دنیای اقتصاد: با هدف گسترش خدمات بانکداری الکترونیک و کاهش مراجعه حضوری مشتریان به شعب، سرویس ثبت نام غیرحضوری اینترنت بانک دی راه اندازی شد.
 • استارت‌‌آپی برای مراقبت از سالمندان

  دنیای اقتصاد: بر اساس آمارها تا سال ۲۰۵۰ – یعنی فقط ۳۰ سال دیگر – حدود ۶/ ۱ میلیارد نفر از جمعیت دنیا بیش از ۶۵ سال سن خواهند داشت. این یعنی صدها میلیون نفر از آنها به مراقبت، یا حداقل نوعی نظارت نیاز دارند تا رفاهشان تامین شود. از آنجا ‌که جمعیت کشورهای توسعه‌یافته رو به پیری می‌رود، تامین منابع انسانی برای مراقبت از جمعیت سالمند، چالش‌زا خواهد بود. استارت‌آپ تکنولوژی آمریکایی-ژاپنی «تل‌آس» (Tellus You Care) در این مرحله وارد کار می‌شود.
 • تامین قطعات ریخته‌گری با فناوری روز

  دنیای اقتصاد: با توجه به پتانسیل مناسب کشور برای تبدیل به کریدور صادرات از شمال به جنوب، نیازمند حضور ماشین‌آلات سنگین، کشنده‌ها و تریلی‌های تجاری یا واگن‌های باری هستیم که حجم مهمی از قطعات این ماشین‌آلات به‌صورت ریخته‌گری تولید می‌شوند. قطعات ریخته‌گری کالایی است که با ایجاد ارزش افزوده بالا می‌تواند بعد از نفت و فولاد بیشترین سهم را در تجارت بین‌المللی داشته باشد؛ اما یکی از مشکلات صنعت ریخته‌گری عدم بهره‌برداری ماشینی و سنتی بودن این صنعت در سطح کشور است.
 • تگزاس میزبان تازه تسلا

  دنیای اقتصاد: تسلا، بزرگ‌ترین تولید‌کننده خودروهای تمام‌برقی در جهان قصد دارد تا یک کارخانه عظیم را برای مونتاژ محصولاتش در جنوب غربی ایالات‌متحده راه‌اندازی کند. قرار است روند ساخت کارخانه مزبور از سه‌ماهه سوم سال‌جاری کلید بخورد.
 • پاسخ مدیرعامل آمازون به مشتری عصبانی

  دنیای اقتصاد: بیشتر از یک هفته است که آمریکا صحنه اعتراضات خیابانی است. مرگ جورج فلوید، مرد سیاه‌پوست آمریکایی که به‌طور خشونت‌آمیزی به دست پلیس این کشور کشته شد، مردم را به خیابان‌ها کشاند تا شعار «زندگی سیاه‌پوستان اهمیت دارد» سر بدهند. چند شرکت فناوری بزرگ هم به حمایت از این اعتراضات پرداختند. بااین‌حال، به نظر نمی‌رسد که یکی از مشتریان شرکت آمازون از «پیام» جف‌بزوس، مدیرعامل این شرکت رضایت داشته باشد و در ایمیلی عصبانیت خود را به او نشان داد. بزوس که هم‌اکنون ثروتمندترین مرد جهان نیز هست، در کمال تعجب به ایمیل پاسخ داد.
 • افزایش تحرک معلولان

  دنیای‌اقتصاد: اسکلت بیرونی یا همان روبات پوشیدنی از دستاوردهای جدید دنیای فناوری است که به بیماران معلول امکان راه رفتن می‌دهد. این فناوری در حال حاضر بهترین و تنها راه تحقق آرزوی راه رفتن برای توان یابان معلول است.
 • رویدادهای استارت‌آپی در بانک کشاورزی

  دنیای اقتصاد: بانک کشاورزی با هدف حمایت از کشاورزی دانش‌بنیان برای نخستین بار در نظام بانکی کشور دو رویداد استارت‌آپی در قالب جشنواره‌های فین تک فارم (فناوری مالی در کشاورزی) و هربال تک (نوآوری در زنجیره ارزش گیاهان دارویی) برگزار کرد.
 • سامانه «همراز» راه‌اندازی شد

  دنیای اقتصاد: سرویس جدید تلفن بیمه همراز به اکوسیستم نوآوری‌های دیجیتال بیمه رازی اضافه شد. این سامانه که در راستای ارتقا و بهبود خدمات الکترونیکی و کسب رضایت مشتریان، با حضور رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی و ملکی، معاون برنامه‌ریزی و نوآوری بیمه رازی رونمایی شده است، در گام نخست امکان مشاهده خسارت‌های درمانی برای بیمه‌شدگان را فراهم می‌کند. این سرویس برای مواقعی که افراد به اینترنت دسترسی نداشته باشند یا برای افرادی که کار با اینترنت برای آنها دشوار است، راه‌اندازی شد.براین اساس مشتریان می‌توانند اصالت بیمه‌نامه خود را بررسی کرده و اندوخته بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری را مشاهده کنند. همچنین اقساط بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری و تعداد مبالغ اقساط باقی‌مانده افراد در این سامانه مشخص است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر