اتصال فاز 1 نیروگاه چادرملو به شبکه سراسری برق

ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی شماره ۲ چادرملو در راستای تفاهم‌‌‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو برای تامین حداقل ۱۰ هزارمگاوات ظرفیت‌‌‌های جدید نیروگاهی با سرمایه‌‌‌گذاری شرکت‌‌‌های صنعتی و معدنی و راهبری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در دست انجام است.

همچنین این نیروگاه یکی از ۸ پروژه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو  است که در گروه پیشرانان پیشرفت ایران که مشتمل بر ۴۸ پروژه بزرگ ملی است، توسط رئیس جمهور شهید آیت‌‌‌الله رئیسی آغاز شد.  

شرکت چادرملو علاوه بر شروع احداث یک نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی در منطقه خضر‌آباد، در راستای اجرایی کردن نیروگاه‌‌‌های خود تامین صنایع برای تامین پایدار برق مورد نیاز واحدهای تولیدی در پیک مصرف، اقدام به احداث یک بلوک سیکل ترکیبی با ظرفیت ۵۴۶ مگاوات با سرمایه‌‌‌گذاری حدود ۲۶۰میلیون یورو با استفاده از ظرفیت گروه مپنا به‌‌‌عنوان پیمانکار اصلی مهندسی، ساخت و اجرا کرده است.

احداث این نیروگاه موجب پیشگیری از خسارت‌‌‌های وارده به واحدهای صنعتی این شرکت ناشی از قطع برق بالاخص در پیک مصرف در تابستان و تامین برق مورد نیاز طرح‌‌‌های توسعه در دست اجرا و برنامه‌‌‌ریزی شده می‌‌‌‌‌‌شود.

نصب سیستم DLN روی توربین‌‌‌های گازی این نیروگاه برای کاهش اثرات زیست محیطی به‌‌‌رغم بهره‌‌‌گیری کامل از خوراک گاز طبیعی از ویژگی‌‌‌های نیروگاه سیکل ترکیبی چادرملو است. این توربین‌‌‌های ارتقا یافته مطابق استاندارد‌‌‌های آژانس حفاظت محیط‌‌‌زیست بین‌‌‌الملل است.