سایه سنگین صنعت بر توریسم کرمان ارگ بم بزرگ‌ترین سازه تاریخی خشتی در جهان است که محل آن در شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد / دنیای اقتصاد

ضرورت وحدت مسوولان

به گزارش «دنیای اقتصاد» در ابتدای این مراسم، سمانه یوسفی، مدیر «گروه بین‌الملل هتل‌های رکسان» با اشاره به اینکه صنعت گردشگری در ایران مظلوم واقع شده است، گفت: در حالی که گردشگری برای کشورها یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت اقتصاد به شمار می‌رود، در کشور ما یک پاورقی کمرنگ است.

وی افزود: با وجود ثبت ده‌ها اثر تاریخی جهانی در استان کرمان، وسعت بالا، آب و هوای چهار فصل و همچنین وجود پنج فرودگاه در شهرهای مختلف، به مانند شهرهایی مانند شیراز، اصفهان و یزد مقصد گردشگران خارجی نبوده است و بر این اساس ما در سال‌جاری ضمن ایجاد آگاهی، با توسعه هتل‌های با کیفیت برای برندسازی استان کرمان تلاش می‌کنیم.

یوسفی افزود: ما انتظاری از مسوولان برای توسعه گردشگری نداریم اما صرفا وحدت آنها برای ما حائز اهمیت است و از طرفی قطعا در برگزاری همایش‌هایی مانند آیدکس بخش دولتی و خصوصی به هتل‌های در‌شأن استان نیاز دارند.

علل فقدان سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری کرمان

در ادامه این مراسم تجلی، معاون سرمایه‌گذاری و گردشگری سازمان میراث فرهنگی کرمان با بیان اینکه نباید از کلمه مظلومیت در توسعه گردشگری استفاده کنیم، گفت: ما باید برای توسعه گردشگری سرمایه‌گذاری کنیم و پیش شرط آن آموزش نیروی انسانی است و قطعا حضور شرکت‌های بزرگ صنعتی در بخش گردشگری می‌تواند راهگشا باشد.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان سرشار از جاذبه‌های طبیعی است، افزود: استفاده از فناوری‌‌‌های نوین و دیجیتال، تولید کار و خدمات در حوزه گردشگری و همچنین سرمایه‌گذاری مالی می‌تواند شرایط را در استان تغییر دهد؛ با وجود این موانعی همچون بازگشت دیرهنگام سرمایه‌ها در قیاس با معدن و بخش مسکن، ناتوانی اغلب سرمایه‌گذاران در مدیریت پروژه و ناآگاهی از روند دریافت تسهیلات بانکی از مهم‌ترین علل فقدان سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری استان به شمار می‌رود.

معاون سرمایه‌گذاری و گردشگری سازمان میراث فرهنگی کرمان ادامه داد: در سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات به سرمایه‌گذاران این حوزه از محل تبصره ۱۸ داده شده است.

تهیه بلیت برای گردشگران خارجی به کرمان زمان‌براست

در ادامه افضلی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی استان کرمان نیز با اشاره به اینکه استان کرمان را سرزمین شگفتی‌های پنهان می‌دانند، گفت: بسیاری از مردم جاذبه‌های استان کرمان را نمی‌شناسند و از طرفی گردشگران خارجی برای سفر به کرمان حداقل ۶ ماه زمان برای دریافت بلیت نیاز دارند و از طرفی به دلیل رزرو پرواز‌ها توسط صنایع بزرگ استان، امکان ایجاد تورهای گردشگری هم به سختی امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش گردشگری باید منجر به ایجاد تحولات در وضعیت روستاهای اطراف شود، گفت: هواپیمایی ماهان در زمینه گردشگری با ساخت اکو کمپ ستاره لوت امکانات مطلوبی فراهم کرده اما باید پرسید که به عنوان یک سرمایه‌گذار تا چه اندازه توانسته تحول در روستاهای اطراف ایجاد کند. در مورد معرفی ساخت گوهر پارک سیرجان و همچنین ساخت هتل توسط گروه پارسیان نیز همین مساله مطرح است.

از سرمایه‌پذیری تا سرمایه سوزی

یزدان پناه، عضو هیات علمی دانشگاه باهنر نیز به عنوان سخنران دیگر این مراسم اظهار کرد: قبل از هر چیز سرمایه‌پذیری با کمک نهادهای مسوول در بخش گردشگری یک ضرورت انکار‌ناپذیر است و متاسفانه شاهد پایداری تصمیمات و رویکرد جامع به گردشگری نیستیم.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان با توجه به بکر بودن و تنوع موارد سرمایه‌گذاری، جاذبه‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در گردشگری دارد، افزود: بی‌توجهی به زیرساخت‌های استان از جمله راه‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که سرعت سرمایه‌گذاری را در این بخش کاهش می‌دهد. همچنین نمی‌توان منکر سرمایه ستیزی در دیدگاه عمومی کشور و حتی برخی مسوولان شد چرا که در برخی موارد هر کس که ثروتی را از راه مشروع کسب کند، با نگاه منفی مواجه می‌شود.

یزدان‌پناه همچنین به سرمایه‌سوزی در صنعت گردشگری هم اشاره کرد و گفت: بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها به دلیل نبود پیوست فرهنگی و اجتماعی و عدم‌شناخت درست از سرمایه‌گذاری متوقف شده‌اند و این به معنای سرمایه‌سوزی در بخش گردشگری است.

احیای جاده ادویه برای ارتباط با گردشگران هندوستان

محمد جهانشاهی، عضو انجمن بین‌المللی اکو توریسم نیز در این مراسم با بیان اینکه استان کرمان به تنهایی از ۱۰۰ کشور بزرگ‌تر است، گفت: بعد از فراز و فرود گردشگری استان کرمان طی چهار دهه، در دوره‌های اخیر مجددا گردشگری استان تا حدودی رونق گرفته است.

وی در ادامه با بیان اینکه باید تمرکزمان‌ براحیای مراودات از طریق جاده ادویه با کشور هندوستان باشد، اظهار کرد: بیش از ۱۷۰میلیون مسلمان در هند زندگی می‌کنند و از طرفی هندی‌ها یکی از بزرگ‌ترین مشتریان خرما و پسته هستند؛ ضمن اینکه در سال ۲۰۲۳، ۵۰ میلیون نفر هندی با متوسط هزینه ۱۳۰۰ دلار به کشورهای دیگر سفر کرده‌اند؛ همچنین این کشور نگاه ویژه‌ای مانند استان کرمان به انرژی‌های تجدید‌پذیر دارد؛ بنابراین احیای جاده ادویه می‌تواند منجر به تعویض طلایی گردشگری به جای صنعت در استان کرمان شود.

ضعف زیرساخت‌های گردشگری کرمان

در ادامه برنامه سید مهدی طبیب‌‌‌زاده، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: کرمان می‌تواند پایتخت معدنی و گردشگری کشور باشد اما به لحاظ زیرساخت‌‌‌های گردشگری بسیار ضعیف است.

وی با اشاره به ظرفیت‌‌‌های گردشگری استان ادامه داد: باید تصمیم جدی برای توسعه هتل‌‌‌سازی و ناوگان هوایی استان کرمان گرفته شود تا مشکلات اقامتی و پروازی نداشته باشیم.

پروازهای اندک در استان

همچنین مرتضی دهقان، معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ۹۰‌درصد پرواز‌‌‌ها از ۱۵ فرودگاه کشور انجام می‌شود که یکی از آنها شهر کرمان است و ٤ فرودگاه دیگر استان کرمان (جیرفت، رفسنجان، بم، سیرجان) پرواز‌‌‌های اندکی دارند.

وی با بیان اینکه فرودگاه بدون هواپیما فایده‌‌‌ای ندارد، ادامه داد: برای فعالیت بیشتر فرودگاه‌ها، سرمایه‌گذاران برای این حوزه می‌توانند بازگشت تضمینی سرمایه را در زمان قابل قبول داشته باشند. همچنین مالک و بهره‌بردار هواپیما متفاوت است و در این زمینه هر بنگاه به صورت مشارکتی می‌تواند مالک هواپیما شود؛ بسیاری از ایرلاین‌‌‌های بزرگ هم اکنون بهره‌بردار هواپیما هستند و مالک نیستند.

وی اظهار کرد: شمار فرودگاه‌ها و زیرساخت‌های کشور هزینه‌‌‌های نگهداری زیادی بر دوش دولت می‌گذارد و وظیفه ما استفاده از این سرمایه‌گذاری‌هاست که در این زمینه وجود پنج فرودگاه ظرفیت مطلوب استان کرمان را در این حوزه نشان می‌دهد. همچنین نیروی انسانی خوب و متخصص در حوزه هوایی، ایرلاین‌های خوب و ظرفیت آموزش تخصصی هوانوردی و خلبانی در استان کرمان وجود دارد.

وی با بیان اینکه ۵۵‌درصد گردشگران خارجی از طریق هوایی تردد می‌کنند، افزود: هدف سفر ۵۵‌درصد گردشگران تفریح، ۲۸‌درصد سلامت، پزشکی و مذهبی، ۱۱‌درصد سفرهای تجاری و تخصصی و ۲۶‌درصد مربوط به سایر سفرهاست و استان کرمان می‌تواند از این ظرفیت‌ها استفاده کند.

فرودگاه‌ها در‌شأن کشور نیست

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران و پدر فرش ایران نیز با حضور در این مراسم گفت: زیرساخت‌ها به‌ویژه فرودگاه‌های کشور در‌شأن کشور ما نیست؛ بنابراین سرمایه کشور را باید در زیرساخت‌های ایران هزینه کنیم؛ کافی است فرودگاه امام را با فرودگاه‌های ترکیه مقایسه کنیم.

احد عظیم‌زاده با بیان اینکه به ارزش ۱۵‌هزار میلیارد موجودی فرش دارم، فرش استان کرمان افت کرده و در چهار جلسه می‌توانم درآمد فرش این استان را دو برابر کنم.

حمایت از سرمایه‌گذاران حوزه گردشگری

محمدمهدی فداکار، استاندار کرمان نیز با بیان اینکه زیرساخت‌‌‌های گردشگری در این استان وجود دارد اما ناقص و نیمه‌‌‌کاره بوده و کامل نیست، گفت: ما در استان پنج فرودگاه داریم اما پرواز کافی نداریم و این موضوع یک بحث ملی است.

وی با اشاره به اینکه کرمان ظرفیت‌های مطلوبی در حوزه گردشگری دارد و ضعف‌های زیادی هم وجود دارد که باید در یک فرآیند زمانی حل شود، اظهار کرد: ما پرواز خارجی نداریم که این موضوع یک مشکل مهم محسوب می‌شود و در این زمینه باید پروازهای خارجی با کمک سازمان هواپیمایی راه‌اندازی شود.

وی با بیان اینکه نگاه ما حمایت از سرمایه‌گذار است عنوان کرد: متاسفانه در گذشته نگاه خوبی به سرمایه‌گذار وجود نداشت، ما نباید با سرمایه‌گذار مقابله کنیم و در این زمینه برخی مواقع به شخصه موضوعات سرمایه‌گذاران را پیگیری می‌کنم.

فداکار اضافه کرد: خوشبختانه اکنون عزم جدی برای کمک به سرمایه‌گذاران استان به وجود آمده که موجب ارتقای رتبه فضای کسب و کار کرمان شده است، البته اگر نگاه واقع بینانه به مسأله نداشته باشیم و فضای آرمانی تعریف کنیم دچار چالش می‌شویم.

وی ادامه داد: استفاده از مجموعه‌های قدیمی داخل شهر ظرفیت بوم‌گردی فوق‌العاده‌ای برای استان کرمان محسوب می‌شود و ما مکان‌های خیلی بکری برای رونق گردشگری داریم که می‌تواند در توسعه این حوزه موثر باشد.وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت حوزه سلامت نیز آغاز شده و کارهای بزرگی در این حوزه انجام شده است، عنوان کرد: بازسازی شهرهای قدیمی در دل کویر که روزی آباد بوده، ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای توسعه گردشگری است که کشور را می‌تواند تامین کند اما ابتدا باید در این حوزه سرمایه‌گذاری کنیم.

استاندار کرمان در ادامه با اشاره به اینکه بنا نیست از استان‌های دیگر بیایند و ما برای آنها هزینه کنیم بلکه آنان باید در کرمان هزینه کنند، عنوان کرد: مجموعه بانک گردشگری و ماهان آماده ساخت هتل پنج ستاره در کرمان هستند و به زودی مشکل زمین این پروژه‌ها رفع و عملیات اجرایی ساخت این هتل‌‌‌ها آغاز می‌شود و ما وظیفه داریم زیرساخت‌های لازم را برای سرمایه‌گذاران تامین کنیم.

فداکار همچنین اظهار امیدواری کرد: مسابقه معرفی جاذبه و ظرفیت‌های گردشگری کرمان به چهار زبان روسی، عربی ،انگلیسی و چینی توسط اتاق بازرگانی و میراث فرهنگی برگزار شود و جوایز آن را استانداری پرداخت کند.