صبح دوشنبه طی مراسمی اصحاب رسانه از فرآیند تولید اولین واکسن ایرانی کرونا (کوو ایران برکت) در شهرک دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام بازدید کردند. حمیدرضا جمشیدی، رئیس هیات‌مدیره گروه دارویی برکت در جمع خبرنگاران گفت: امیدواریم بتوانیم پیام صدها انسانی که ریسک کردند و جان خود را به خطر انداختند که نگذارند ملت ایران تحقیر شوند را به مردم منتقل کنیم. او افزود: گروه دارویی برکت، ۱۲ تا ۱۴ درصد داروی کشور را تولید می‌کند. ما ۱۰۰ درصد شرکت‌هایمان بورسی است و بزرگ‌ترین مرکز داروهای ضدسرطان و بزرگ‌ترین کارخانه سلول درمانی غرب آسیا را داریم و ۴هزار اشتغال ایجاد کردیم. بزرگ‌ترین پروژه بیوتکنولوژی منطقه، ۹۰ درصد پیشرفت کرده و آنچه به عنوان سود از تولید داروها به دست می‌آوریم باید در حوزه سلامت هزینه کنیم. بنابراین ما ۱۲ بیمارستان و ۲۳۰ مرکز بهداشتی درمانی ساختیم و به وزارت بهداشت هدیه کردیم.

او ادامه داد: هزینه درمان ۱۴هزار زوج نابارور محروم را تامین کردیم و داروهای ۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار سرطانی و خاص را تامین می‌کنیم و هر جا در دوران تحریم گرهی در دارو ایجاد شود ما ورود می‌کنیم. یک هفته است سرم نمکی بحران کشور شده  است؛ از یکی از کشورها آن را وارد کردیم و هر جا بحرانی برای مردم ایجاد شد، آن را برطرف کردیم. نخ بخیه را تامین کردیم و اجازه ندادیم جراحان ما احساس کمبود کنند. از روزهای اول کرونا، ستاد اجرایی فرمان امام ماموریت خاصی نداشت اما در زمینه ماسک ورود کردیم آن هم زمانی که موجودی ماسک ۲۰۰ هزار ماسک در روز بود و نیاز کشور ۵۰ میلیون. با این حال ما بزرگ‌ترین تامین‌کننده ماسک شدیم.

جمشیدی ادامه داد: برای ما سلامت مردم اولویت اول است و اگر با واردات محقق می‌شود خود را موظف دانستیم بحران را رفع کنیم. در زمینه اکسیژن‌ساز و دستگاه تهویه تنفسی به تولید پرداختیم و خط تولید کیت تشخیص سریع را در عرض یک ماه تولید کردیم. قیمت «رمدسیویر» در بازار سیاه به چند میلیون رسیده بود و ما آن را به قیمت ۶۰۰ هزار تومان تولید کردیم. هفته پیش آمریکا دارویی را تایید کرد که گفته شد روی کرونا اثر دارد و ما آمادگی تولید آن را به محض صدور مجوز وزارت بهداشت داریم.

او با اشاره به اینکه ستاد اجرایی فرمان امام کال‌سنتر ۴۰۳۰ را با ۴ هزار اپراتور راه‌اندازی کرد، گفت: ما به سوالات ۴۵ میلیون نفر از جمعیت پاسخ دادیم و ۱۰ میلیون ماسک رایگان و ۷ میلیون بسته معیشتی تحویل دادیم.

رئیس هیات‌مدیره گروه دارویی برکت درباره سابقه ساخت واکسن‌ها در این شهرک دارویی تصریح کرد: ما واکسن «پنتاوالان» که به تمام کودکان ایرانی تزریق می‌شود را تولید کرده بودیم و پروژه ساخت واکسن HPV که تحریم است را تکمیل کردیم.

او ادامه داد: برای کرونا ۶ تیم واکسن‌سازی راه انداختیم و در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که واکسن ویروس غیرفعال بهتر است و تجربه هند و چین در ساخت واکسن نیز این مساله را به جهان ثابت کرد. واکسنmRNA مان هم در حال انجام فاز حیوانی است.

جمشیدی با بیان اینکه دانش فنی واکسن برکت صددرصد ایرانی است و به دست دانشمندان ایرانی اتفاق افتاد و یک درصد هم کپی کشور دیگری نبوده است‌، گفت: در فاز دوم، ۵/ ۹۳ درصد افزایش تیتر آنتی‌بادی را شاهد بودیم و نتایج اولیه فاز سوم نشان می‌دهد که مراحل به خوبی پیش رفته است.

او ادامه داد: خط اول‌مان بین ۵/ ۳ تا ۴ میلیون دز در ماه تولید می‌کند و تا دیروز ۲/ ۲ میلیون دز تحویل وزارت بهداشت داده‌ایم و ۵/ ۵ تا ۶ میلیون دز نیز تولید کرده‌ایم و فاصله زمانی برای تولید تا تحویل به دلیل انجام تست‌های مختلف روی واکسن‌ها، ۱۵ تا ۱۶ روز است و اگر این تست‌ها انجام شود بقیه واکسن‌ها نیز تحویل وزارت بهداشت داده می‌شود.

او گفت: خط دوم ما ظرفیتی بین ۶ تا ۸ میلیون دز دارد که صددرصد تجهیزات آن آماده و نصب شده و پروسه تولید را شروع کرده‌ایم. امیدواریم این خط به زودی راه بیفتد و حدود ۱۲ میلیون دز واکسن کرونا، بخش زیادی از نیاز کشور را تامین خواهد کرد.

رئیس هیات‌مدیره گروه دارویی برکت خاطرنشان کرد: خط سوم کارخانه برکت، مجموعه‌ای با ظرفیت ۱۶ تا ۲۰ میلیون دز است و صددرصد تجهیزاتش آماده و در حال نصب است و تا یک ماه آینده تجهیزاتش کامل نصب می‌شود. این سه خط می‌تواند نیاز کشور و بخشی از نیاز منطقه را پوشش دهد.

جمشیدی یادآور شد: ما ۲۷ آذرماه کلنگ مجموعه ساخت واکسن را زدیم و بعد از هند و چین بزرگ‌ترین سایت تولید واکسن برمبنای ویروس غیرفعال را داریم. او گفت: ۶۵۰ نفر در این ماه‌ها ۲۴ ساعته روی این پروژه کار کرده‌اند و همه تجهیزات تحریم بود و به سختی وارد کشور شد‌. آمریکایی‌ها از روزی که برکت، مجوز وارد شدن به بازار ایران را گرفت، واردات واکسن کرونا را تسهیل کردند و علت اینکه در یک ماه اخیر میزان واردات بیشتر شده همین امر است.

او اظهار کرد: تا این لحظه، ۲ میلیون دز واکسن برکت به مردم ایران تزریق شده  که کمترین عوارض واکسن‌ها مربوط به برکت بوده است و هیچ‌گونه مرگ مرتبط با واکسن برکت نداشته‌ایم و یک کمیته مستقل داده‌های مربوط به واکسن و مرگ‌ومیرهای مربوط به واکسن‌ها را بررسی می‌کند و در تمام جهان نیز به همین صورت است.

جمشیدی تاکید کرد: اگر بتوانیم مصوبه سازمان جهانی بهداشت را بگیریم امکان صادرات واکسن را خواهیم داشت. چین، روسیه و بسیاری از کشورهای دنیا برای بسیاری از داروهای خود مجوز سازمان جهانی بهداشت را نگرفته‌اند و این سازمان تاییدیه برای واکسن‌های هندی و بسیاری از واکسن‌های اروپایی و روسی صادر نکرده است و سازمان غذا و داروی هر کشور، مجوز مربوط به واکسن مصرفی کشور را صادر می‌کند. ما مستندات را برای سازمان جهانی بهداشت آماده کرده‌ایم و درخواست میتینگ با سازمان جهانی بهداشت را داده‌ایم و پیگیر تاییدیه سازمان جهانی بهداشت هستیم. او با بیان اینکه ما هیچ رقابتی با واکسن‌سازهای دیگر نداریم، گفت: ما پیش‌بینی می‌کردیم که مورد هجمه قرار بگیریم؛ ما یک شرکت تولیدکننده مانند سایر شرکت‌ها هستیم.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند