آماده شدن اعتبارنامه‌های ۲۴۵  منتخب راه یافته دور اول انتخابات

محسن اسلامی عصر پنجشنبه در کمتر از ۱۵ ساعت به آغاز مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، گزارشی از روند تمهیدات و آماده سازی ها برای برگزاری انتخاباتی با شکوه جهت تعیین تکلیف ۴۵ کرسی باقی مانده از ۲۹۰ کرسی مجلس شورای اسلامی و نیز آماده شدن اعتبارنامه‌های ۲۴۵ تن از منتخبان راه یافته مرحله اول ارائه کرد.

خبر مرتبط
انتشار اطلاعیه مهم درباره دور دوم انتخابات/چه افردای واجد شرایط رای دادن هستند؟

ستاد انتخابات کشور اطلاعیه شماره ۳ مرحله دوم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، را منتشر کرد.

وی ابتدا در خصوص آماده سازی اعتبارنامه‌های منتخبان راه یافته به مجلس در مرحله اول گفت، بر اساس قانون، روز چهارشنبه این هفته ۲۴۵ اعتبارنامه در ۵ نسخه از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور به مجلس شورای اسلامی تحویل شده است.

منتخبان برای دریافت این اعتبار نامه‌ها که به امضای هیأت‌های اجرایی و نظارت حوزه‌های انتخابیه رسیده است، می‌توانند به معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی مراجعه کنند.
جمعه ایستگاه آخر ماراتن سیاسی ۱۴۰۲؛ اعتبارنامه ۲۴۵ منتخب آماده است
نمونه اعتبار نامه نمایندگی مجلس شورای اسلامی

خبر مرتبط
اعلام آمادگی کامل مخابرات برای دور دوم انتخابات

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز وزارت کشور و شورای نگهبان مانند فیبرنوری و ظرفیت‌های ارتباطی مد نظر، در تمامی نقاط تعریف‌شده از سوی وزارت کشور با در نظر گرفتن لینک‌های پشتیبان برای هر یک از مسیرهای مطمئن و پایدار، تأمین شده و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

براساس اعلام سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور، نسخه‌های این اعتبارنامه‌ها در اختیار ستاد انتخابات، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی، فرد منتخب و نیز فرمانداری‌ها قرار خواهد گرفت.

اسلامی، درباره اعتبارنامه‌های ۸۸ منتخب مجلس خبرگان رهبری نیز گفت اعتبارنامه‌های این عزیزان آماده شده و با امضای هیأت‌های اجرایی و نظارت در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته و مقرر شده است که در جریان نشست آغازین این دوره مجلس خبرگان رهبری در روز اول خرداد ماه پیش رو، در اختیار منتخبان این مجلس قرار گیرد.

آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات مرحله دوم

اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص آخرین آمادگی‌ها و تمهیدات برای برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت، این انتخابات در ۲۲ حوزه انتخابیه، ۴۷ فرمانداری و ۸۱ بخشداری از ساعت ۸ صبح فردا جمعه آغاز خواهد شد.

وی افزود این مرحله از انتخابات با مشارکت و همکاری ۱۴۵ هزار نفر که ۴۰ درصد آن را خانم‌ها و ۶۰ درصد را نیز آقایان تشکیل می‌دهد، برگزار می‌شود.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اعلام اینکه در ۸ حوزه از ۲۲ حوزه انتخابیه، انتخابات بصورت تمام الکترونیک برگزار می‌شود، گفت به همین منظور صندوق الکترونیکی برای این ۸ حوزه ارسال شده که در تهران بطور متوسط ۴ صندوق الکترونیکی اخذ رأی در هر شعبه و در شهرستان‌ها ۳ صندوق در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص مشکلات احتمالی عدم آشنایی شرکت کنندگان با انتخابات الکترونیکی، گفت کار اخذ رأی از طریق دستگاه‌های الکترونیکی بسیار ساده و آسان است و در ضمن آموزش‌های لازم به کاربران داده شده است و در این خصوص جای نگرانی نیست.

اسلامی در پاسخ به مسائل غیر قابل پیش بینی در روند اخذ رأی به صورت الکترونیکی نیز گفت که براساس پیش بینی‌ها به مشکلی برخورد نخواهیم کرد اما در صورت تغییر شرایط، برای این مورد هم تعرفه و هم صندوق‌های فیزیکی پیش بینی شده است.

تلاقی رویداد فرهنگی با حماسه سیاسی

سخنگوی ستاد انتخابات، در تشریح دیگر اقدامات و تمهیدات اندیشیده شده برای انتخابات فردا جمعه گفت که ستادهای انتخابات از شامگاه پنجشنبه کار استقرار شعب اخذ رأی را آغاز می‌کنند و صندوق‌های سیار الکترونیکی در ۸ حوزه‌ای که قرار است انتخابات بصورت الکترونیکی برگزار شود، پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد، از جمله مراکز و مکان‌های شلوغ روز جمعه، نمایشگاه کتاب تهران است که با هماهنگی فرمانداری تهران و مسئولان نمایشگاه، صندوق سیار الکترونیکی در این محل مستقر می‌شود.

اسلامی در خصوص خدمات ویژه این دوره برای مشارکت مردم در انتخابات گفت برای برخی از شهروندان که مشکل حرکتی دارند از جمله جانبازان و افراد قطع نخاع، شعبی با عنوان "شعب فوریتی" پیش بینی شده است که از طریق تماس با فرمانداری این صندوق‌ها جهت اخذ رأی، به محل اعزام می‌شوند.

سخنگوی وزارت کشور، با اشاره به انجام تمهیدات امنیتی برای شعب ثابت و سیار، تاکید کرد در بحث امنیت انتخابات، شورای تأمین تشکیل شده است و امنیت این مرحله به عهده فراجا است.

اسلامی از مردم شریف حوزه‌های دارای مرحله دوم انتخابات درخواست کرد مراجعه به شعب اخذ رأی را به تأخیر نیندازند و در همان ساعات ابتدایی رأی گیری در این حماسه سیاسی مشارکت کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.