ماموریت جسورانه کاوشگر چینی در ماه چه بود؟

چین روز جمعه با موفقیت کاوشگر Chang&#۳۹;e-۶ را به فضا پرتاب کرد و مأموریتی جسورانه را برای جمع‌آوری حدود ۲ کیلوگرم نمونه از سمت دور ماه آغاز کرد. این اولین بار در تاریخ است که یک کشور تلاش می‌کند از این منطقه مرموز، نمونه جمع‌آوری کند.

کاوشگر Chang&#۳۹;e-۶ که توسط موشک Long March-۵ Y۸ قدرتمند حمل می‌شد، پس از رسیدن به مدار برنامه‌ریزی شده، سفر چند هفته‌ای خود به ماه را آغاز کرد. این کاوشگر شامل یک مدارگرد، یک فرودگر، یک صعود‌کننده و یک کپسول بازگشت است.

انتظار می‌رود Chang&#۳۹;e-۶ در اواخر سال جاری در حوضه Aitken، یک دشت عظیم برخوردی در قطب جنوب ماه، فرود بیاید. این منطقه که به دلیل قدمت باستانی و پتانسیل علمی بالا انتخاب شده است، می‌تواند سرنخ‌هایی را در مورد منشاء و تاریخچه ماه ارائه دهد.

خبر مرتبط
فرود موفق کاوشگر چین پس از سفر به ماه

کاوشگر چینی‌ها موسوم به "چانگ ای ۵" ساعاتی پیش با موفقیت همراه با نمونه‌های جمع‌آوری شده از سطح ماه به زمین رسید.

جمع‌آوری نمونه از سمت دور ماه یک چالش فنی پیچیده است زیرا این منطقه از دید مستقیم زمین پنهان است. برای غلبه بر این مشکل، Chang&#۳۹;e-۶ از یک ماهواره رله برای برقراری ارتباط با زمین استفاده خواهد کرد.

خبر مرتبط
سلفی ۳۶۰ درجه کاوشگر مریخ +فیلم

کاوشگر «کنجکاوی» تصاویری ۳۶۰ درجه ای از محیط اطراف خود در مریخ به ثبت رسانده است. در این تصاویر ابرهایی بر فراز اسمان مریخ دیده می شود. بدنه کاوشگر «کنجکاوی» نیز با گرد و خاکی که بر روی آن نشسته است قابل مشاهده است.

این کاوشگر همچنین حامل چهار ابزار علمی بین‌المللی است که توسط دانشمندانی از فرانسه، اروپا، ایتالیا و پاکستان توسعه یافته است. این ابزارها برای مطالعه ترکیب، خواص فیزیکی و تاریخچه نمونه های جمع‌آوری شده استفاده خواهند شد.

ماموریت Chang&#۳۹;e-۶ گامی مهم در اکتشاف ماه توسط چین است. این کشور در سال ۲۰۲۰ با ماموریت Chang&#۳۹;e-۵ از سمت نزدیک ماه نمونه‌برداری کرد و اکنون قصد دارد با رسیدن به سمت دور ماه به اکتشافات خود ادامه دهد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.