توسعه همکاری‌های ایران و کوبا در حوزه حمل‌ونقل

 دیدار «ادواردو رودریگز داویلا» وزیر حمل و نقل جمهوری کوبا و هیات همراه با «مهرداد بذرپاش» وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه (هشتم اردیبهشت ماه) در ساختمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی کشورمان با اشاره به برگزاری این نشست اظهار داشت: امروز فرصتی شد که با وزیر حمل و نقل کوبا جلسه خوبی برگزار شود که موضوعات اصلی مورد توافق طرفین در دو بخش دریایی و هوایی مورد مذاکره قرار گرفت.

خبر مرتبط
خبر مهم بذرپاش درباره نصب پل‌های تلسکوپی در فرودگاه‌های کشور+فیلم

وزیر راه و شهرسازی گفت: نصب پل‌های ارتباطی بین فرودگاه و هواپیما موسوم به پل «تلسکوپی» در تمامی فرودگاه‌هایی که ظرفیت نصب آن را دارند، آغاز شده است.

وی افزود: طرف کوبایی در حوزه حمل و نقل ریلی با شرکت «واگن پارس» قراردادی در زمینه خرید قطعات و تعمیرات واگن‌های این کشور منعقد کرد.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به درخواست‌های وزیر حمل و نقل کوبا در حوزه حمل و نقل دریایی، گفت: طرف کوبایی برای صادرات محصولات و جابه‌جایی بارهای خود درخواست استفاده از ظرفیت بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را داشت که مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد از ظرفیت بنادر کشورمان بازدید داشته باشند.

بذرپاش افزود: در این جلسه مقرر شد، پیوند خواهر خواندگی میان دو بندر مهم ایران و کوبا منعقد شود تا فعالان اقتصادی و شرکت های حمل و نقل دریایی کوبا بتوانند از تسهیلات بندری کشورمان بهره مند شوند.

وی با اشاره به درخواست های همتای کوبایی برای استفاده از ظرفیت مهندسی ایران در حوزه تعمیرات هواپیما، گفت: در این زمینه مقرر شد، نیازمندی های ایشان در این زمینه از طریق سفارت کوبا در تهران به وزارت راه و شهرسازی منتقل شود.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ۲ کشور در اوایل خردادماه به میزبانی هاوانا، گفت: مجموعه توافقات انجام شده در این دیدار، مقدمات اتخاذ تصمیمات اصلی در جلسات کمیسیون مشترک اقتصادی ۲ کشور است که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران مسوولیت آن را بر عهده دارد.

بذرپاش در این نشست، ظرفیت حمل و نقل دریایی دو کشور از طریق دریا و اقیانوس را مهم و فرصت بسیار مطلوبی در زمینه جابه‌جایی کالاهای کوبایی به مقاصد شمالی از طریق بنادر ایران بر شمرد.

وی با اشاره به ظرفیت صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های ایرانی در زمینه ساخت و توسعه مسکن، زیرساخت جاده‌ای و ریلی خاطرنشان‌کرد: مقرر شد با توجه به اینکه مجموعه اقدامات زیربنایی در وزارتخانه دیگری در کوبا پیگیری می شوند، شرکت های ایرانی از طریق سفارتخانه ها به وزارتخانه متبوع در کوبا معرفی و دعوت به همکاری شوند.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران بیان‌داشت: کوبا در اذهان مردم ایران نماد مقاومت در برابر امپریالیسم و قابل احترام است و کمک به آن امری ضروری است.

ادواردو رودریگز داویلا وزیر حمل و نقل جمهوری کوبا نیز هدف از این دیدار را پیگیری توافقات و تفاهمات انجام شده میان دو کشور در گذشته و برنامه ریزی برای پروژه های جدید عنوان کرد و گفت: در راستای توافقات انجام شده در این دیدار، با روحیه بالا توافقات انجام شده پیگیری می شوند تا به بهترین شکل ممکن اجرایی شوند.

همکاری‌های ایران و کوبا در حوزه حمل‌ونقل توسعه می‌یابد 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.