آغاز نشست مجمع پارلمانی بریکس در پایتخت روسیه

ابراهیم رضائی، رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه که جهت شرکت در نشست مشترک مجمع پارلمانی کشورهای عضو گروه بریکس به مسکو پایتخت روسیه سفر کرده است با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: با توجه به عضویت جمهوری اسلامی در گروه بریکس، این نشست به منظور تبادل اطلاعات و هماهنگی برنامه دهمین مجمع پارلمانی کشورهای عضو بریکس که در آینده نزدیک در روسیه برگزار خواهد شد، فعالیت خود را از امروز( ٢٣ فروردین ماه) در شهر مسکو آغاز کرد.

خبر مرتبط
حضور ابراهیم رضایی در نشست مجمع پارلمانی بریکس

رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نشست مشترک مجمع پارلمانی کشورهای عضو گروه بریکس حضور پیدا کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: ریاست دوره ای بریکس پس از آفریقای جنوبی در سال جاری به روسیه واگذار شد. از این رو در نشست مذکور کشورهایی از جمله هند، مصر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، اتیوپی، برزیل، چین و دیگر کشورهای عضو در این گروه، شرکت خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، گروه بین‌المللی بریکس (BRICS) متشکل از پنج قدرت نوظهور اقتصادی برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی است که بواسطه دارا بودن بیش از ۳۰ درصد از مساحت کره زمین، نیمی از جمعیت جهان و بیش از ۳۰ درصد از قدرت اقتصاد جهانی از ظرفیت بالایی برای تاثیرگذاری بر اقتصاد دنیا و اهمیت بسیاری در حوزه همکاری‌های فرامنطقه‌ای برخوردار است. از ژانویه سال ۲۰۲۴ (دی ۱۴۰۲) شش کشور جمهوری اسلامی ایران، آرژانتین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اتیوپی و مصر به عضویت کامل گروه بریکس درآمدند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.