نقشه بانک مرکزی برای ارز

پس پایان تعطیلات در پی حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق، بازار ارز تحت تاثیر قرار گرفت که البته در دو روز اخیر شاهد روند نزولی قیمت طلا و ارز در بازار غیر رسمی بودیم که نشان از جو روانی آرام در بازار نسبت به روزهای گذشته دارد.

موضوعی که کارشناسان اقتصادی آن را پیش بینی کرده و معتقدند ملتهب شدن بازار متاثر از شرایط سیاسی حاکم بوده  و شاخص های اقتصادی در آن موثر نیست.

خبر مرتبط
قیمت‌ها در بازار ارز صعودی شدند/ قیمت ریال عمان و درهم امارات بالا رفت

امروز قیمت منات آذربایجان در جریان معاملات بازار ارز تهران خلاف روند روز گذشته افزایش یافت و با ورود دوباره به کانال 36 هزار تومان، 36120 تومان ارزش گذاری و معامله شد.

چندی پیش مرتضی عزتی، تحلیل‌گر اقتصادی اظهار کرد که افزایش نرخ دلار تحت تاثیر عوامل سیاسی و نظامی رخ داده، اثری کوتاه مدت دارد و احتمالا نرخ دلار و سکه بعد از یک الی دو هفته پایین خواهد آمد و به همین دلیل باید گفت، شوک سیاسی روی دلار کوتاه مدت است.

مشکلی در تامین ارز وجود ندارد

در این میان شب گذشته محمد رضا فرزین - رئیس کل بانک مرکزی- هم در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، عوامل بنیادی اقتصادی تاثیرگذار بر نرخ ارز را مطلوب توصیف و تاکید کرد که بانک مرکزی سال گذشته با اجرای سیاست تثبیت، ۷۰ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی و نیاز وارد کنندگان با نرخ ارز ترجیحی و نیمایی تامین کرد و سیاست تامین ارز مورد نیاز وارد کنندگان در دستور کار سال جاری بانک مرکزی است‌ و امروز هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که واردات قانونی کالایی را با نرخ ارز آزاد، انجام داده است.

همه بازارهای مالی جهان تحت تاثیر تحولات بین‌المللی

به گفته فرزین، بروز تنش‌های سیاسی در سطح بین‌الملل و منطقه موجب شد از ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن ماه سال گذشته) ‌ که نرخ هر انس طلا حدود ۲۰۰۰ دلار بود در این روزها به حدود ۲۳۵۰ دلار نیز برسد که در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۳۳۰ دلار است و طلا در بازارهای جهانی هم نوسان داشته است. بنابراین یک نوسان در تمام بازارهای مالی حادث شده است که آن هم ناشی از ترس حاکم در بازارها است و این نوسانات در کشور ما نیز اثرگذار بوده و  نرخ بازار غیررسمی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

تامین ۶۹ میلیارد دلار ارز در سال گذشته از سوی بانک مرکزی

وی تصریح کرد که بانک مرکزی کاری به نرخ کانال‌ها و بازار غیر رسمی ندارد و هر فردی که نیاز قانونی دارد می‌تواند در مرکز مبادله جهت دریافت ارز حضور پیدا کند و در همین راستا بانک مرکزی در سال گذشته ۶۹ میلیارد دلار ارز تامین کرد و هیچ نیاز کالایی در کشور وجود ندارد که ارز آن با نرخ غیر رسمی تامین شود.

تامین ارز کالاهای اساسی همچنان با نرخ ۲۸ هزار تومان

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی همچنان نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان را برای تامین کالاهای اساسی در سال جاری ادامه خواهد داد، گفت: نرخ مرکز مبادله درحال حاضر حدودا ۴۰ هزار تومان است که ممکن است در کانالی نوسان داشته باشد، اما نوسان این کانال حدود دو تا چهار درصد است و  این که دائما در بازار کالا و خدمات نرخ غیررسمی مبناقرار گیرد در واقع علائم غلطی به بازار می‌دهد و بانک مرکزی آمادگی دارد تا تمام نیازهای قانونی کشور یعنی کالا و خدمات را با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای کالاهای اساسی ادامه دهد. ضمن اینکه برنامه‌های بسیار جدیدتری در مرکز مبادله طراحی شده است و همچنین سیاست سال گذشته نیز ادامه خواهد داشت.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.