عملیات اجرایی بیش از 150 هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفت

مهدی هدایت با اعلام رشد ۱۳۸ درصدی صدور پروانه در شهر تهران و بیان این که در سال ۱۴۰۲، تعداد ۵۸۰۰ پلاک فرسوده نوسازی شده است، گفت: نسبت به لزوم تحقق حکم ۷۲ برنامه چهارساله چهارم شهرداری تهران مبنی بر نوسازی ۳ درصد از پلاک های باقیمانده در بافت فرسوده شهر تهران، تعداد ۵۵۰۵ پلاک در سال جاری هدف گذاری شدکه تا اواسط اسفند ماه محقق شدو از این بین منطقه ۱۵ با بیشترین تعداد پلاک و مناطق ۱۸ ،۱۷، ۱۴،۱۳، ۷، ۱۶،۱۰و ۲۰ به صورت کامل سهم سالیانه خود را محقق کرده اند. منطقه ۱۲ به جهت محدودیت های میراثی در ۴ محله آمار قابل قبولی را داشته است.

خبر مرتبط
راهکار وزیر راه برای رشد بخش مسکن

وزیر راه و شهرسازی از عملیاتی شدن دو بخش مسکن و حمل و نقل در راستای تحقق شعار سال خبر داد و گفت: در حوزه مسکن با واگذاری ساخت به متقاضیان، سرعت و کیفیت و میزان و نحوه سرمایه گذاری ها، رشد خواهد یافت.

هدایت با اعلام خبر تحقق 3 درصدی نوسازی شهر تهران طبق حکم 72 قانون برنامه، توضیح داد: تا پایان سال 1402 تهیه و تصویب 73 طرح موضعی، موضوعی و امکان سنجی و بازنگری شبکه معابر به مساحت 6000 هکتار و 12 طرح بازآفرینی به مساحت 3200 هکتار در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین، طراحی و اجرای پروژه ها و عرصه های خدماتی و ساماندهی عرصه های عمومی در محدوده طرح های موضعی مصوب در ده ونک، گلابدره، سیمین قلعه، کن و فرحزاد در سال آتی در دستور کار سازمان نوسازی قرار گرفت و نسبت به جذب اعتبار 3600 میلیارد ریال در این محدوده ها اقدام شد.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، پروژه‌های بزرگ بازآفرینی همچون پروژه باغ راه حضرت فاطمه (س) و پروژه نفرآباد نیز از جمله طرح هایی هستند که در سال جاری مورد تصویب قرار گرفته و وارد فاز اجرایی شده اند و در حال حاضر بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خاطرنشان کرد: آیین‌نامه سازمان اجرایی طرح موضعی حیاط تهران نیز هفته گذشته با ۱۸ رأی موافق به تصویب شورای شهر تهران رسید و بر اساس این طرح، محدوده اسلام آباد و اراضی رود-دره اوین درکه واقع در شمال شرقی منطقه 2، (حدفاصل جنوب مجموعه مسکونی آتی ساز تا باغ راه فدک) در محدوده ای به مساحت ۱۱۷ هکتار ساماندهی خواهند شد.

وی در این باره تصریح کرد: طبق این طرح، برنامه‌ریزی برای ساخت واحدهای مسکونی معوض در محدوده‌ای به مساحت هفت هکتار در اراضی متعلق به شهرداری برای واگذاری به 501 قطعه مشمول جابجایی انجام شده است و سایر بخش‌های این محدوده با غلبه فضای سبز و باز طراحی خواهد شد به شکلی که تمرکز فضاهای سکونت و پشتیبان سکونت در حدفاصل پل مدیریت تا پل نیایش خواهد بود و فضاهای شمال پل نیایش تا مجتمع مسکونی آتی ساز و جنوب پل مدیریت تا باغراه فدک به فضاهای گردشگری و پشتیبان گردشگری با غلبه فضاهای سبز و باز تبدیل خواهند شد.

هدایت تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این پروژه به‌ گونه‌ای بوده است که تامین منابع مالی اجرای پروژه در خود پروژه دیده شده و اجرای پروژه نیازمند تامین منابع از خارج پروژه نیست.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران؛ پیرو دستور شهردار تهران "طرح تحول محدوده جنوب شهر تهران" در محدوده‌ای به وسعت بیش از 2000 هکتار در دستور کار سازمان نوسازی قرار گرفت. با توجه به مشکلات و چالش‌های عمده این محدوده و با هدف خارج کردن محدوده از چرخه افت، فرسودگی و ناکارآمدی، فرآیند تهیه طرح با رویکرد تجدیدحیات و بازساخت شهری و توسعه عادلانه، درونزا، زمینه‌گرا، نظام‌مند و در یک کلام تحولی در مقیاس ساختار فضایی کلان شهر تهران توسط مشاور منتخب آغاز شده و امیدواریم شاهد خروجی‌ها و دستاوردهای منحصربفرد و فاخر این طرح در نیمه نخست سال آتی باشیم.

هدایت اعلام کرد: در جهت تعادل بخشی به قیمت مسکن و تولید مسکن، عملیات اجرایی بیش از 150 هزار واحد مسکونی استطاعت پذیر با رویکرد نوسازی بافت های فرسوده نیز در دستور کار سازمان نوسازی قرار گرفته است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از افزایش بودجه اعتبارات سازمان برای سال آینده خبر داد و گفت: در دوره جدید مدیریت شهری، بودجه سازمان نوسازی از 200 میلیارد تومان به مبلغ 6 هزار میلیارد تومان در سال 1403 افزایش یافته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.