دیده‌بان حقوق بشر خواستار تحریم اسرائیل شد

  دیده‌بان حقوق بشر در صفحه خود در شبکه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق) نوشت: کشورها باید برای تبعیت از دستور دیوان بین المللی دادگستری، تحریم های هدفمندی علیه [رژیم] اسرائیل اعمال نمایند و از دادن سلاح به این رژیم خودداری کنند.

این نهاد حقوق بشری اشاره کرد که «تل آویو» از دستورات دادگاه بین المللی لاهه سرپیچی کرده است و برای ارائه کمک ها و خدمات اولیه به فلسطینیان در نوار غزه تلاش نمی کند.

خبر مرتبط
قاهره به اسرائیل هشدار داد

​وزارت خارجه مصر ضمن تاکید بر لزوم تحقق آتش‌بس در غزه نسبت به خطرات حمله اسرائیل به رفح هشدار داد.

در اواخر ژانویه گذشته، دیوان بین‌المللی دادگستری از رژیم اسرائیل خواست تا تمام اقدامات را برای جلوگیری از هر گونه اقدامی که می‌تواند جنایت نسل‌کشی تلقی شود، اتخاذ کند و از هرگونه اظهارنظر یا بیانیه های علنی که باعث تحریک نسل کشی در غزه می شود، خودداری کند.

دیوان بین المللی دادگستری همچنین از رژیم اسرائیل خواسته بود تا تمام اقدامات را برای اطمینان از رسیدن کمک های بشردوستانه به غزه انجام دهد.

در ۲۹ دسامبر، آفریقای جنوبی شکایتی را به دیوان بین‌المللی دادگستری تسلیم کرد و در آن ، رژیم اسرائیل را به ارتکاب جنایت نسل‌کشی در نوار غزه متهم کرد. پس از مطرح شدن این شکایت در دادگاه بین المللی لاهه، این نهاد حقوقی سازمان ملل، رژیم اسرائیل به اتخاذ تدابیری برای توقف نسل کشی و ورود کمک های بشردوستانه به نوار غزه ملزم کرد.

در همین حال رژیم صهیونیستی با بی اعتنایی به دستور دیوان بین المللی دادگستری به جنایات نسل کشی خود عیله ساکنان غزه ادامه می دهد و از ورود کمک های بشردوستانه به ساکنان این نوار جلوگیری می کند.

این برای اولین بار است که رژیم صهیونیستی در دادگاه بین المللی لاهه محاکمه و علیه آن رای صادر شده است.

با آغاز عملیات «طوفان الاقصی» توسط گروه‌های مقاومت فلسطین در ۱۵ مهرماه، رژیم صهیونیستی برای تلافی این حمله غافلگیرکننده، جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، بمباران های وحشیانه مناطق مسکونی و مراکز درمانی و آموزشی نوار غزه و پس از چندی یورش زمینی به این منطقه را آغاز کرد.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.