پیش‌بینی بورس فردا 20 اسفندماه 1402

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران اطلاعیه ای از سوی فرابورس ایران منتشر شد مبنی بر اینکه  اختلال در هسته معاملاتی فرابورس رخ داده است. البته که در ساعات پایانی جلسه معاملاتی در بازار مدیرفناوری اطلاعات سازمان بورس از سهامداران بابت اختلال در هسته معاملاتی فرابورس عذرخواهی کرد.

محمدباقر حسن‌زاده گفت: قبل از آغاز ساعت معاملاتی روز جاری، مدیریت فناوری بورس تهران پس از بروز مشکل در حال رفع اختلال به وجود آمده در هسته معاملاتی فرابورس است و همچنان در تلاش هستیم تا اختلال به وجود آمده را بر طرف کنیم.

اما نکته‌ای که اهالی بازار به آن اشاره کرده بودند این موضوع است که دیروز پایگاه خبری سنا گزارشی منتشر کرده است با این عنوان که تقویت سامانه‌ها یکی از اهداف راهبردی سازمان بورس اوراق بهادار تهران است و طی مراسمی به تعدادی از افراد شرکت کننده در مراسم جوایزی اهدا شد!

مهران موحد، معاون زیرساخت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در گفت‌ و گو با «سنا» اعلام کرده است که با توجه به مشکل پیش آمده در بازار، متاسفانه بازار امروز را از دست دادیم (البته باید گفت که اهالی بازار بازار سال جاری را از دست داده‌اند).

اما این موضوع در کنار سایر موارد این شایعه را در بازار ایجاد کرده است که صحبت‌های عشقی رییس سازمان بورس که روند رو به رشد در بازار جای نگرانی دارد (صحبتی که اوایل سال جاری مطرح شده بود) دوبار بر سر زبان‌ها قرار بگیرد.

سازمان بورس هم در اطلاعیه‌ای عنوان کرده است که تعداد سهامداران فعال در بازار اعم از حقیقی و حقوقی (بدون احتساب کدهای دارای معامله در عرضه‌های اولیه) در هفته گذشته نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر بوده است. این رقم با تعداد کدهای فعال ابتدای نیمه دوم سال (مهر و  آبان ماه) چندان تغییر چندانی را به خود دیده است و این تعداد در ماه‌های گذشته حوالی 340 هزار کد فعال بوده است.

اما این پایان ماجرا برای سرمایه گذاری در این روزهای بازار ایران نیست و بانک مرکزی مبالغی را که از افراد ثبت نام کننده در حراج سکه دریافت کرده است را هنوز آزاد نکرده است و این افراد نه تنها به سکه‌های حراج شده دست پیدا نکردند بلکه هنوز مبالغ واریزی خود را نمی‌توانند برداشت کنند.

با گذشت نزدیک ‌به یک هفته از زمان برگزاری اولین حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا، هنوز هم بسیاری از متقاضیان که در این حراج شرکت کرده اما برنده نشدند، نتوانستند پول خود را دریافت کنند. بدین‌صورت که پولشان در کیف پول بلوکه شده و نه امکان شرکت در حراجی‌های دیگر را داشتند و نه امکان برگشت پولشان به حساب بانکی‌شان وجود داشته است.

همچنین بانک مرکزی در تازه ترین گزارش، اعلام کرد «نرخ سود بازار بین بانکی با افت ۰.۰۱ درصدی نسبت به آخرین نرخ هفتگی به ۲۳.۵۷ درصد رسید».

 

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری با افت 1994 واحدی کار را تمام کرد البته که شاخص هم وزن نسبتا روز خوبی را داشت تا نشان دهد عملکرد این بازار از ابتدای سال تا کنون نسبت به بزرگان بازار سرمایه بهتر بوده است.

در بازار امروز نمادهای مبین و نماد بفجر بودند که با معاملات خود سعی در مثبت کردند بازار را داشتند و تاثیر مثبتی را بر روی بازار سرمایه گذاشتند .

ارزش معاملات نیز در بازار امروز رقم خوبی بود و6300 میلیارد تومان رقمی بود که در پایان جلسه معاملاتی روز جاری در بازار گزارش شد.

عملا می‌توان گفت که شاخص نسبت به روز های گذشته تغییر خاصی را به چشم ندیده است و تمامی فاکتور ها از منظر تکنیکالی همچنان پابرجاست است، اتفاقی که برای سال جاری به دفعات تکرار شده است.

کل

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.