ابهام در روابط روسیه و ارمنستان/  نیروهای حافظ صلح روسی از ارمنستان اخراج شدند

 ارمنستان روز چهارشنبه اعلام کرد که به طور رسمی از روسیه خواسته تا نیروهای نظامی خود را از فرودگاه ایروان خارج کند.

آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان به خبرنگاران گفت: ارمنستان موضع روشنی در این زمینه دارد و در نامه ای رسمی این موضوع را به روسیه اطلاع داده است.

خبر مرتبط
نشست سه‌جانبه آلمان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان در برلین / مذاکرات صلح از سر گرفته شد

وزرای خارجه آلمان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان امروز (چهارشنبه) دیداری سه‌جانبه را در برلین آغاز کردند.

بر اساس قراردادی که در سال ۱۹۹۲ با ارمنستان امضا شد، روسیه چندین یگان گارد مرزی را در نقاط مختلف کشور ارمنستان از جمله در فرودگاه زوارتنوتس ایروان، مستقر کرده است.

از زمان شکست ارمنستان در جنگ قره‌باغ و تسلط نیروهای جمهوری آذربایجان بر بخش‌های وسیعی از این منطقه، روابط مسکو و ایروان تیره شد. مقامات ارمنستان می‌گویند نیروهای حافظ صلح روسیه در این جنگ مداخله نکردند.

هفته گذشته، رئیس پارلمان ارمنستان خواستار خروج مرزبانان روسی از فرودگاه زوارتنوتس شد.

خبر مرتبط
جمهوری آذربایجان: ارمنستان منطقه‌ای در نخجوان را گلوله‌باران کرد

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان خبر داد که ایروان امروز منطقه مرزی جمهوری آذربایجان را در منطقه سادارک جمهوری خودمختار نخجوان گلوله‌باران کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه گفت: هیچ کس درباره اخراج مرزبانان روسی از طریق مجاری رسمی به ما موضوعی را ابلاغ نکرده است.

این اقدام دولت ارمنستان برای خروج مرزبانان روسی در حالی صورت گرفته که این کشور هفته گذشته مشارکت خود را در سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری مسکو (CSTO) به حالت تعلیق درآورد.

ایروان نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی را در پایان سال گذشته تحریم کرد و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت کشورش معتقد است که سازمان پیمان امنیت جمعی به اهداف خود در قبال ارمنستان در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ دست نیافته است.

وی همچنین مسکو را متهم کرد که یک کمپین تبلیغاتی علیه کشورش به راه انداخته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.