پیشنهاد مهی که میانجی‌ها به حماس دادند

تلویزیون رژیم صهیونیستی خبر داد میانجی‌ها به جنبش حماس پیشنهاد دادند تعداد اندکی از اسرای صهیونیست بازداشت شده توسط گروه‌های مقاومت در نوار غزه را در مقابل آتش‌بسی چند روزه آزاد کند.

«کان۱۱» افزود حماس با پیشنهاد میانجی‌ها مخالفت کرد اما میانجی‌ها هنوز تلاش می‌کنند این جنبش را متقاعد کنند با این پیشنهاد موافقت کند.

این شبکه عبری زبان در ادامه تاکید کرد: «صحبت درباره تغییر چارچوب توافقی نیست که میانجی‌ها در مذاکرات پاریس به آن رسیدند بلکه صحبت درباره گام اولیه‌ای مقدم بر این توافق است.»

خبر مرتبط
یمن با این دستاورد جدید اسرائیل را غافلگیر کرد

نیروهای مسلح یمن به تازگی زیردریایی بدون سرنشین خود را به عنوان یکی از ابزارها و ادوات مهم در مقابله با آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در ۲ دریای سرخ و عرب و تنگه باب المندب به کار گرفته است.

همچنین این شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی به نقل از برخی منابع آگاه از روند مذاکرات خبر داد: «این اقدام می‌تواند به اسرائیل نشان دهد که حماس جای اسیران را می‌داند و در مورد قرارداد جدی است.»

منابع یاد شده در ادامه اظهار کردند: «با وجود پاسخ منفی حماس، میانجی‌ها هنوز این جنبش را برای پذیرش این پیشنهاد تحت فشار می‌گذارند.»

پیشنهاد ارائه شده از سوی کشورهای میانجی، توقف درگیری‌ها به مدت ۶ هفته و آزادسازی ۴۲ صهیونیست بازداشت شده در غزه در مقابل آزادسازی اسرای فلسطینی‌ از زندان‌های رژیم صهیونیستی است، طرف‌های میانجی امیدوار هستند که توافق در این خصوص پیش از فرارسیدن ماه رمضان، در دهم یا یازدهم مارس برقرار شود.

خبر مرتبط
بالا گرفتن اختلاف کابینه جنگ اسرائیل با نتانیاهو / شروط مذاکره با حماس پذیرفته شد ؟

کابینه جنگ اسرائیل از شروط نخست‌وزیر این رژیم برای مذاکره با جنبش حماس و رسیدن به توافق تبادل‌ اسرا انتقاد کرد.

باسم نعیم، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در قاهره در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفت: حماس نمی‌داند چه کسی (از میان صهیونیست‌های بازداشت شده در نوار غزه) زنده است و چه کسی مرده است.

نعیم اظهار کرد: ما دقیقا نمی‌دانیم کدام یک از آنها زنده هستند و کدام یک به دلیل بمباران‌ها و یا قحطی مرده‌اند، اسرا در اختیار گروه‌های متعدد و در مکان‌های مختلفی هستند.

این مسؤول حماس در ادامه گفت: موضوع در رابطه با جزئیات اسرا است که در هیچ سند یا پیشنهادی در روند مذاکرات درج نشده است.

خبر مرتبط
استعفای دسته‌جمعی مقامات نظامی اسرائیلی در اوج جنگ غزه

رسانه‌های عبری اعلام کردند که برخی از مقامات نظامی اسرائیلی استعفای خود را اعلام کرده‌اند.

جنبش حماس بر آتش‌بس کامل در غزه و عقب‌نشینی نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی پیش از هرگونه توافقی درباره آزادسازی اسرا اصرار داشته و بر لزوم برقراری آتش‌بس جهت پاسخ به درخواست ارائه اسامی، تعداد و وضعیت اسرا یعنی زنده یا مرده بودن آنها تاکید دارد.

وبگاه عبری زبان «واللا» نیز به نقل از یکی از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی نوشت حماس بیشتر از آنچه اسرائیل انتظار داشت، برای بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه اهمیت قائل بوده و آن را در اولویت قرار می‌دهد.

همچنین این وبگاه به نقل از دیگر مسؤولان رژیم صهیونیستی گزارش داد جنبش حماس اعلام کرد حاضر است در مقابل امتیازدهی‌های اسرائیل که امکان بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه را فراهم کند، در خصوص تعداد اسرایی که آزادی آنها را خواستار خواهد شد، امتیازدهی کند.

به گزارش «واللا»، رژیم صهیونیستی بر این باور است که بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه حضور حماس به عنوان قدرت حاکم در نوار غزه را تقویت کرده و هدفش برای «نابودی» آن را دشوارتر خواهد کرد.


 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.