اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه دومین سالگرد جنگ اوکراین

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه مجدداً از قانونگذاران جمهوری خواه در کنگره خواست تا بودجه جدید برای خمایت از اوکراین را تصویب کنید، زیرا مهمات کی یف رو به اتمام است.

 رییس‌جمهور آمریکا  از تعطیلی دو هفته ای کنگره آمریکا و ناتوانی آن در تصویب بسته حمایتی از اوکراین انتقاد کرد و از مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان و اعضای آن خواست به سر کار بازگشته تا این بسته حمایتی را تصویب کنند.

وی گفت: آنها باید به سر کار بازگردند و این کار را انجام دهند زیرا عدم حمایت از اوکراین در این لحظه حیاتی هرگز در تاریخ فراموش نخواهد شد و مورد بررسی قرار خواهد گرفت و برای دهه های آینده تاثیر خواهد داشت.

بایدن با تحسین مردم اوکراین گفت:  مردم اوکراین در مقابل حمله همه جانبه پوتین همچنان تعظیم نکرده و شکست نخورده اند. دلیل آن، شجاعت و از خود گذشتگی آنها است. اما به یاد داشته باشید این آمریکا بود که ائتلافی از ۵۰ کشور  برای حمایت از اوکراین ایجاد کرد. ما متحد شدیم و ناتو را گسترش دادیم. اکنون نمی توانیم عقب نشینی کنیم.

خبر مرتبط
واکنش مسکو به تحریم‌های «غیرقانونی» اتحادیه اروپا

وزارت خارجه روسیه در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو گفت: این تحریم‌ها غیرقانونی بوده و امتیازها و حقوق حقوقی شورای امنیت سازمان ملل متحد را تضعیف می‌کند.

 رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت که روز جمعه با گروهی از متحدان ارشد خود تلفنی  در مورد اوکراین در دومین سالگرد تهاجم روسیه گفتگو خواهد کرد.

 بایدن که در مراسمی در  کاخ سفید با حضور فرمانداران آمریکا سخن می گفت، افزود: «امروز با گروه هفت، برخی از سران اتحادیه اروپا و ناتو گفتگو خواهم کرد.»

بایدن پیش از سخنانش، با انتشار بیانیه ای، ا با اعلام بیش از ۵۰۰ تحریم جدید علیه روسیه به دلیل جنگ اوکراین و مرگ الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه با تکرار ادعاهای ضد ایرانی گفت: «اوکراین برای مقابله با حملات بی امان روسیه که با تسلیحات و مهمات ایران و کره شمالی ممکن شده است، به کمک های نظامی بیشتری از سوی ایالات متحده آمریکا نیاز دارد.»

 رئیس جمهور آمریکا روز جمعه به وقت محلی ۴ اسفند ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ فوریه ۲۰۲۴ در بیانیه ای به مناسبت دومین سالگرد جنگ میان روسیه و اوکراین اعلام کرد: «دو سال پیش، اندکی پیش از طلوع آفتاب، موشک‌های روسیه در نزدیکی شهر کی یف، پایتخت اوکراین منفجر شدند. نیروهای روسی از مرزهای اوکراین عبور کردند. یورش بی رحمانه پوتین به اوکراین آغاز شده بود.»

خبر مرتبط
ادعای آمریکا درباره پهپادهای انصارالله یمن

سنتکام مدعی شد نیروهای این فرماندهی« سه پهپاد حوثی ها» (انصارالله یمن) را بر فراز دریای سرخ سرنگون کردند.

او گفت: «پوتین معتقد بود که به راحتی می تواند اراده را تضعیف کند و عزم یک مردم آزاد را بشکند. این که او می تواند به یک کشور مستقل وارد شود و جهان به آن سو خواهد رفت. او فکر می کرد می تواند پایه های امنیت را در اروپا و فراتر از آن متزلزل کند. پس از گذشت دو سال، آنچه از روز اول می‌دانستیم، به وضوح می‌بینیم: پوتین اشتباه محاسباتی بدی کرد.»

بایدن  افزود: «مردم شجاع اوکراین همچنان می‌جنگند و در عزم خود برای دفاع از آزادی و آینده خود سر فرود نیاوردند. ناتو قوی‌تر، بزرگ‌تر و متحدتر از همیشه است. ائتلاف جهانی بی سابقه متشکل از ۵۰ کشور در حمایت از اوکراین، به رهبری آمریکا، همچنان متعهد به ارائه کمک های حیاتی به اوکراین و مسئول دانستن روسیه برای تجاوزاتش است.»

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: «مردم آمریکا و مردم سراسر جهان می دانند که خطرات این مبارزه بسیار فراتر از اوکراین است. ۱۰ سال پیش، پوتین کریمه را اشغال کرد و رژیم‌های دست نشانده را در مناطق لوهانسک و دونتسک اوکراین ایجاد کرد. دو سال پیش، او سعی کرد اوکراین را از روی نقشه محو کند. اگر پوتین، تاوان مرگ و ویرانی که به بار آورده است، پرداخت نکند، به راه خود ادامه خواهد داد. در این صورت، هزینه های آمریکا همراه با متحدان ناتو و شرکای ما در اروپا و سراسر جهان افزایش خواهد یافت.»

بایدن همچنین با تکرار ادعاهای ضد ایرانی درباره جنگ روسیه علیه اوکراین گفت: «دو سال از این جنگ می گذرد، اما  مردم اوکراین همچنان با شجاعت فوق العاده به مبارزه ادامه می دهند. مهمات آنها  رو به اتمام است. اوکراین برای مقابله با حملات بی امان روسیه که با کمک های تسلیحاتی و مهمات ایران و کره شمالی ممکن شده است، به کمک های نظامی بیشتری از آمریکا نیاز دارد. به همین دلیل است که مجلس نمایندگان باید قبل از اینکه خیلی دیر شود، لایحه تکمیلی امنیت ملی را تصویب کند.»

او گفت: «این لایحه بودجه فوری برای اوکراین فراهم می کند. این لایحه همچنین در پایگاه صنعتی دفاعی آمریکا سرمایه گذاری می کند. این لایحه با اکثریت قاطع در مجلس سنا تصویب شد و جای هیچ تردیدی نیست که اگر رئیس مجلس برای آن رای گیری می کرد، به سرعت در مجلس نیز تصویب می شد. کنگره می داند که با حمایت از این لایحه، می توانیم امنیت را در اروپا، و در داخل آمریکا تقویت کنیم و در مقابل پوتین بایستیم. مخالفت با این لایحه فقط به نفع  پوتین است.»

بایدن تاکید کرد:  «تاریخ در حال تماشا است. ناکامی در حمایت از اوکراین در این لحظه حساس فراموش نخواهد شد. اکنون زمان آن است که در کنار اوکراین  قاطعانه  بایستیم و با متحدان و شرکای خود متحد باشیم. اکنون زمان اثبات ایستادگی آمریکا برای آزادی است و اینکه در برابر هیچ کس سر تعظیم فرود نمی آورد.»

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰)،  تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو  اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند. با وجود تحریم‌های بی‌سابقه و تلاش‌های غرب برای انزوای روسیه، کرملین توانسته اقتصاد خود را در شرایط جنگ پا بر جا نگه دارد.

آمریکا همچنین ایران را از ابتدای این جنگ متهم به حمایت از روسیه با ارسال پهپاد کرده است؛ اتهامی که بارها مقامات جمهوری اسلامی ایران، آن را رد کرده اند.

این روزها، ایالات متحده آمریکا همزمان با دو بحران بزرگ یکی در شرق اروپا و دیگری در غرب آسیا (خاورمیانه)، یعنی جنگ اوکراین و دیگری جنگ در غزه و حمایت از رژیم اسرائیل درگیر است که ابعاد جنگ اسرائیل به یمن رسیده و این مسائل معادلات را در حوزه داخلی و نیز سیاست خارجی این کشور متحول کرده‌ است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.