افشای قابلیت‌های هسته‌ای روسیه/ تهدید تازه پوتین برای جهان

ایالات متحده اطلاعات جدیدی در مورد توانایی‌های هسته‌ای روسیه به دست آورده است.

این مقامات گفتند که اطلاعات جدید جدی است - اما این قابلیت هنوز در حال توسعه است و روسیه آن را مستقر نکرده و تهدیدی فوری برای ایالات متحده، اوکراین یا متحدان اروپایی آمریکا ایجاد نمی‌کند. این اطلاعات بسیار محرمانه است و در حال حاضر از حالت طبقه بندی خارج نمی‌شود.

خبر مرتبط
آمریکا پیشنهاد آتش بس پوتین را رد کرد

یک منبع ارشد روسی که از گفتگوها در اواخر سال ۲۰۲۳ و اوایل سال ۲۰۲۴ مطلع است به رویترز گفت: تماس با آمریکایی‌ها به نتیجه نرسید.

یک مقام فعلی و یک مقام سابق آمریکایی به این روزنامه گفته که اطلاعات جدید مربوط به تلاش‌های روسیه برای توسعه یک سلاح هسته‌ای ضد ماهواره‌ای در فضا است. آن‌ها گفته‌اند که این سلاح هسته‌ای فعلا در مدار مستقر نشده است.

این تهدید پس از آن آشکار شد که مایکل ترنر، نماینده جمهوری‌خواه اوهایو و رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، بیانیه‌ای مرموز صادر کرد و از دولت بایدن خواست تا این مطالب را از حالت طبقه‌بندی خارج کند.

خبر مرتبط
پوتین در ارمنستان بازداشت می شود؟

نخست وزیر ارمنستان می‌گوید که او درباره بازداشت هیچکس از جمله رییس جمهور روسیه، هیچ اختیاری برای تصمیم‌گیری ندارد.

اظهارات ترنر و تصمیم او برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با دیگران در کنگره، واشنگتن را مجبور به واکنش کرده است. این بیانیه خشم مقامات کاخ سفید را برانگیخت که نگران از دست دادن منابع مهم اطلاعات در مورد روسیه بودند. در حالی که ترنر از متحدان کاخ سفید در زمینه کمک به اوکراین بوده، اظهارات او در روز چهارشنبه به آخرین نقطه عطف در روابط تیره بین دولت بایدن و جمهوری‌خواهان کنگره تبدیل شد.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.