کنترل این شهر مرزی در چین به دست شبه نظامیان افتاد

«اتحاد سه برادری» که گروهی متشکل از شبه‌نظامیان شورشی میانمار است، اواخر روز جمعه در بیانیه‌ای گفت که پس از تسلیم نیروهای ارتش در لاوکای و کنترل بر مقر آنها، کنترل این شهر را به دست گرفته است.

در این بیانیه آمده است: تمام منطقه کوکانگ ( به مرکزیت لاوکای) اکنون ناحیه‌ای بدون حضور شورای نظامی میانمار است. اتحاد سه برادری متشکل از سه گروه «ارتش ملی ائتلاف دموکراتیک»، ارتش ملی آزادیبخش تانگ» و «ارتش آرکان» است.

شماری از افراد «نیروی دفاعی خلق» نیز به آن پیوسته‌اند و «دولت وحدت ملی» میانمار نیز از آن حمایت می‌کند. این مساله بیانگر هماهنگی و همراهی بیشتر شورشیان با یکدیگر است.

درگیری مسلحانه میان ارتش و گروه‌های شورشی در شمال میانمار از اواخر ماه اکتبر شروع شد. چین که گفت‌وگو میان دولت و شورشیان را تهسیل کرده، خواستار آتش‌بس شده است. پکن همچنین از شهروندان خود خواسته است بنا به دلایل امنیتی منطقه لاوکای را ترک کنند.

لاوکای مرکز کوکانگ از کانون‌های قمار و فعالیت‌های کلاهبرداری آنلاین در میانمار است. اتحاد سه برادری پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد این کانون‌ها را برچیند.

از زمان کودتای نظامی در میانمار از اوایل سال ۲۰۲۱ هزاران نفر از غیرنظامیان در این کشور به امید یافتن شرایط بهتر برای زندگی به سایر کشورهای آسیایی از جمله مالزی، بنگلادش و اندونزی پناه آورده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.