ژاپن استفاده از این هواپیماهای آمریکایی را متوقف کرد

توکیو همچنین اعلام کرد که از ارتش آمریکا خواسته هواپیماهای اوسپری فعال خود در ژاپن را به جز آنهایی که در جستجوی قربانیان این سقوط هستند به پرواز در نیاورد.

تارو یاماتو، یک مقام ارشد وزارت دفاع ژاپن در یک جلسه در پارلمان کشورش اعلام کرد، توکیو از روز پنجشنبه پرواز همه هواپیماهای ترابری خود از مدل اوسپری را تا زمانی که جزئیات سقوط و ایمنی تایید شود به حال تعلیق در می‌آورد.

هواپیماهای ترابری اوسپری که ساخت آمریکا هستند، نوعی هواپیما با قابلیت صعود و فرود عمودی به سبک بالگرد بوده و می‌توانند با به‌کارگیری پره‌های خود مثل یک هواپیما عمل و سریعتر حرکت کنند.

مقام‌های وزارت دفاع ژاپن اعلام کردند، مانور پروازی برنامه‌ریزی شده با هواپیماهای اوسپری در کمپ نظامی «متابارو» در استان «ساگا» در جنوب ژاپن در پی زمین‌گیر شدن ۱۴ فروند هواپیمای اوسپری ارتش ژاپن لغو شد.

مقام‌های ژاپنی گفتند،‌ همچنین از ارتش آمریکا درخواست کردند پرواز همه هواپیماهای ترابری اوسپری خود در این کشور را تا زمان تحقیقات کامل درباره این سقوط و تایید ایمنی معلق کرده و تنها از آنها با هدف پیوستن به عملیات جستجو و نجاتی که در محل سقوط به اجرا در آمده استفاده کند. مقام‌های دفاعی ژاپن گفتند، یک هواپیمای ارتش آمریکا از این مدل به عملیات جستجو برای هواپیمای سقوط کرده پیوسته است.

مینورو کیهارا، وزیر دفاع ژاپن روز پنجشنبه در یک نشست پارلمانی اظهار کرد: «وقوع یک چنین حادثه بزرگی باعث نگرانی شدید مردم منطقه بوده و واقعا تأسف برانگیز است. ما از آمریکا درخواست کردیم بعد از تایید ایمنی به سراغ به پرواز در آوردن هواپیماهای اوسپری که در ژاپن مستقر هستند برود.»

با این حال، ادبیات وزیر دفاع ژاپن مبهم بوده و صراحتاً نگفت که همه هواپیماهای اوسپری باید روی زمین متوقف شوند.

مقام‌های دفاعی ژاپن گفتند، امیدوار بودند طرف آمریکایی این پیام را بپذیرد، اما شبکه تلویزیونی ان.اچ.کی گزارش داد، همچنان تعدادی از هواپیماهای اوسپری به سمت خارج و داخل یک پایگاه هوایی آمریکا در اوکیناوا پرواز کردند.

هواپیمای اوسپری ارتش آمریکا روز چهارشنبه در حوالی ساحل جنوبی ژاپن سقوط کرده و دست کم یکی از هشت خدمه آن کشته شد. هنوز علت سقوط و وضعیت هفت سرنشین دیگر هواپیما مشخص نشده است.

این هواپیماها پیشتر هم سابقه چند بار سقوط را از جمله در ژاپن داشتند؛ تعدادی از این هواپیماها در پایگاه‌های نظامی آمریکا در ژاپن و همچنین پایگاه‌های خود ژاپن مورد استفاده قرار می‌گیرند و سقوط اخیر باعث تشدید نگرانی‌ و مناقشه بر سر ایمنی این هواپیماها و همچنین بر سر استقرار آنها در ژاپن می‌شود.

دنی تاماکا، فرماندار اوکیناوا، جایی که در آن حدود نیمی از ۵۰۰۰۰ سرباز آمریکایی حاضر در ژاپن مستقر هستند، گفت، از ارتش آمریکا خواهد خواست پرواز همه هواپیماهای اوسپری را در ژاپن معلق سازد.

روز پنجشنبه یوکو کامیکاوا، وزیر امور خارجه ژاپن به دیدار رام امانوئل، سفیر آمریکا در ژاپن در محل وزارتخانه خود رفت و از آمریکا درخواست کرد: «فورا اطلاعاتی درباره این سقوط به طرف ژاپنی بدهد.»

امانوئل اظهار کرد، هم اکنون تمرکز بر عملیات جستجو برای خدمه مفقود شده این هواپیما است.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.