در شرایطی که سه ماه از خروج آمریکایی‌ها از خاک افغانستان و سقوط کابل به دست نیروهای طالبان گذشته، روزنامه وال‌استریت ژورنال با انتشار گزارشی روشن کرده که نفوذ افراد وابسته به طالبان در دستگاه‌های اداری و امنیتی این کشور نقش بسیار موثری در فروپاشی سریع و غیرقابل تصور دولت این کشور داشته است.

طالبان با لباس غربی و عینک‌های آفتابی

بر اساس این گزارش نیروهای مخفی طالبان در پوشش مردم عادی از سال‌ها پیش از این به تمامی شهرهای افغانستان و به طور خاص کابل اعزام و در نهادهایی چون وزارتخانه‌ها، دانشگاه‌ها و سازمان‌های کمک رسانی دولت نفوذ داشتند. این گزارش تاکید کرده که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و نظامیان افغان عادت داشتند که در برابر افرادی با لباس‌های محلی و ریش‌های بلند که در خارج از شهرها استقرار دارند، بجنگند، اما اکنون مشخص شده شبکه‌ عملیاتی شهری طالبان در سقوط دولت سابق نقش کلیدی داشته است.

42

بنا بر گزارش وال‌استریت ژورنال، نیروهای نفوذی و مخفی طالبان با ریش‌های تراشیده، پوشش غربی و عینک‌های آفتابی، برای سال‌ها در داخل ارگان های رسمی مشغول به فعالیت بودند و درست در زمانی که آمریکایی‌ها در حال خروج از افغانستان بودند، نقش مخفی خود را رها و همسایگان و همکاران خود را غافلگیر کردند. در این شرایط آن‌ها با بیرون کشیدن سلاح‌های خود از مخفیگاه‌ها، به طالبان کمک کردند تا به سرعت کنترل شهرها را بدست گیرند.

نقش استراتژیک ماموران نفوذی

یاروسلاو تروفیموف و مارگریتا استانچاتی نویسندگان این گزارش به نقل از مولوی محمدسلیم سعید، مقام ارشد طالبان که مسئولیت  عملیات‌ انتحاری و قتل‌های هدفمند را در کابل بر عهده داشته، نوشته ماموران نفوذی طالبان در کنترل نقاط استراتژیک پایتخت نقش اساسی داشتند.

متن کامل این گزارش را با تیتر «راز سقوط نرم افغانستان توسط طالبان» در اقتصادنیوز بخوانید.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند