سعید خطیب‌زاده صبح امروز در نخستین نشست مطبوعاتی خود با اصحاب رسانه، با اشاره به فرارسیدن ماه محرم گفت: خرسندم به عنوان دوازدهمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خدمت شما عزیزان هستم. از دوست و برادر عزیزم، آقای موسوی که بیش از یک سال این مسئولیت را برعهده داشتند، تشکر می‌کنم. از وی هم به خوبی یاد می‌شود و هم توانستند مقام سخنگویی را نمایندگی کنند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اظهار داشت: امیدوارم در این دوره، هم در حوزه دیپلماسی عمومی و هم دیپلماسی رسانه‌ای رابطه خوبی با اصحاب رسانه داشته باشم و در دنیایی که عناصر آن در حال گذار و تغییر است، بتوانیم از کیان نظام دفاع کنیم.

وی ادامه داد: جنگ گفتمان‌ها و روایت و قدرت نرم، عناصر، اصول و ابزاری دارد که شما اصحاب رسانه در آن استاد هستید و ان‌شاء الله در کنار یکدیگر، گامی در این حوزه برداریم.

شاهد برآمدن ایران قوی هستیم

خطیب زاده با تبریک هفته دولت تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته، همواره حامی منافع ملت بوده است. در هفت سال پرتلاطم اخیر نیز در حوزه سیاست خارجی با قدرت تلاش کرده از منافع ملی دفاع کند. من از دولت تشکر می‌کنم این به معنای نبودن چالش و اشکال نیست ولی شاهد برآمدن ایران قوی هستیم که به‌رغم مخالفت‌های قوی از جمله اقدامات آمریکا شاهد برآمدن ایران هستیم.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه به لبنان برای اعلام همبستگی با دولت و ملت لبنان به بیروت خاطرنشان کرد: ظریف دیدارهایی با مقامات دولت لبنان و سید حسن نصرالله داشتند. در این سفر، همچنین با دبیرکل جهاد اسلامی و دفتر سیاسی حماس و وزیر امور خارجه فلسطین درباره سرزمین‌های اشغالی گفت‌وگوی تلفنی کردند و همبستگی ایران با مردم فلسطین را اعلام کرد.

این دیپلمات افزود: در روزهای گذشته آقای علی اصغر خاجی هم در سوریه با مقامات این کشور از جمله بشار اسد درباره مسائل این کشور از جمله روند آستانه بحث و تبادل نظر کردند.

دیدارهای هیات ایرانی در ژنو با نمایندگان کشورهای ضامن صلح سوریه 

خطیب زاده یادآور شد: هیات ایران در ژنو امروز در کمیته قانون اساسی حضور دارد در حاشیه این کمیته، هیات ایران دیدارهایی با کشورهای ضامن روند آستانه خواهد داشت.

وی با اشاره به پیام تبریک محمد جواد ظریف برای همتای جدید عمانی خود ابراز داشت: برای آقای سعیدی، آرزوی موفقیت و برای بن علوی آرزوی سلامتی داریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در هفته‌های اخیر آمریکا یک بار دیگر شکست خورد و شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی آمریکا رای نداد و تنها توانست از جمهوری دومینیکن رای بگیرد. فرزندان ملت، روزهای پرمشغله‌ای داشتند.

خطیب زاده اضافه کرد: آمریکا درخواست پخش اطلاعیه میان اعضای شورای امنیت را داشت که ایران پیشدستی کرد و نامه وزیر خارجه پیش از همتای آمریکایی در دبیرخانه ثبت شد و در این نامه تمامی مبانی حقوقی مطرح شد که آمریکا حق طرح موضوع را ندارد و ایران به عنوان خواهان و آمریکا به عنوان خوانده قرار گرفت.

 خطیب زاده خاطرنشان کرد: آمریکا هم اطلاعیه‌ای فرستاد ولی ظرف چند دقیقه اعضای دیگر مخالفت‌ خود را مطرح کردند. تمام فرزندان کشور با تمام قوا سعی کردند عزت کشور حفظ شود که خوشبختانه حفظ شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مبادلات تجاری ایران و ونزوئلا در پی اظهارات یکی از مقامات سفارت ایران در کاراکاس اظهار داشت: روابط ایران و ونزوئلا مبتنی بر منافع ایران و منافع دو کشور است و این روابط مربوط به هیچ کشوری نیست. این روابط طی سال‌های اخیر قوام یافته و به دلیل استقلال رای مورد هجمه آمریکا قرار گرفته است. 

وی با بیان اینکه فارغ از  اینکه مالک کشتی چه کسی است، اقدام آمریکا دزدی دریایی است، بیان کرد: ایران نه مالک کشتی و نه مالک محموله بود. توییت آقای ظریف کاملا گویاست. بسیاری دوست دارند دو کشور چگونه با یکدیگر مبادله می‌کنند. در این مبادلات همه منافع ایران حفظ می‌شود و مبادلات نیز بر این اساس است. 

سخنگوی وزیر امور خارجه درباره سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و ارتباط آن با مکانیسم ماشه گفت: همانطور در گزاره برگ ایران در پی اقدام آمریکا مطرح شد، اساسا اگر منظور از مکانیسم ماشه، اسنپ بک باشد، یک واژه دروغین است که آمریکا سعی کرده آن را جا بیندازد چراکه این واژه در قطعنامه ۲۲۳۱ نیامده است. 

خطیب‌زاده با بیان اینکه روابط ایران و آژانس از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: این روابط دارای فراز و نشیب‌هایی بوده اما برجام موجب شد روابط دو کشور به حد اعلایی برسد به گونه‌ای که بیشترین بازرسی و دسترسی‌ها در طول تاریخ در ایران رخ داده است. از پاییز انتظار حضور گروسی را داشتیم که کرونا موجب تاخیر این سفر شد. البته مسائلی هم مطرح شده که در این سفر نتایج آن مشخص می شود.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند