عبدالناصر همتی در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود به تشریح برخی از اقدامات  بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی پرداخت و نوشت: سامان دهی بانکهای ناسالم: تغییر مدیران متخلف بانک های ناسالم/ کاهش تسلط سهامداران عمده بر آن بانک ها / کاهش شدید اتکای بانک های ناسالم براضافه برداشت از بانک مرکزی.

 تعیین هیات سرپرستی بر موسسات اعتباری ناسالم و متوقف کردن روند تخریبی آنها در بازار و شروع اصلاح ترازنامه و حل مشکل ناترازی آنها و تعیین تکلیف مؤسسات اعتباری غیرمجاز.

ادغام بانک ها و موسسه اعتباری وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه. این طرح طبق برنامه و با دقت، با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح در حال تحقق و در مراحل پایانی است.

 تدوین و اجرای سیاست گذاری نوین پولی، ساماندهی اضافه برداشت بانک ها و کاهش شدید حجم آن و منوط کردن هرگونه دریافت اعتبار و اضافه برداشت بانک ها به ارائه وثیقه.

 اصلاح ضوابط تایید صلاحیت مدیران، نحوه شناسایی درآمد و حد مجاز تملک سهام بانک ها با هدف ارتقاء نظارت بانک مرکزی والزام بانکها به افزایش سرمایه از طریق تجدیدارزیابی دارایی ها آورده نقدی و صرف سهام و نیز تسریع در فروش اموال مازاد.

 وضع مقرات جدید در تراکنش های بانکی: تفکیک حساب های تجاری ازحسابهای اشخاص/محدودیت درتراکنشهای اشخاص حقیقی و لزوم ارائه اسناد مثبته جهت اشخاص حقوقی و نیز حسابهای تجاری/معرفی ضوابط جدید در بخشی از تراکنش ها و مبادلات چک های تضمینی برای مقابله با پولشویی.

 تدوین وابلاغ دستورالعمل نحوه امهال مطالبات معوق بانک ها در جهت رعایت ملاحظات و قواعد شرعی در امهال مطالبات. وصول مطالبات معوق بدهکاران کلان با پشتیبانی قوه قضائیه و پیگیری کمیته فرا دستگاهی رسیدگی به مطالبات معوق.

 

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند