سازمان جهانی بهداشت روز جمعه اعلام کرد آمریکایی جنوبی به کانون جدید شیوع بیماری دنیاگیر «کووید-۱۹» (بیماری کروناویروس ۲۰۱۹) تبدیل شده است. 

طبق گزارش رویترز، سازمان جهانی بهداشت در بیانیه خود روز جمعه همچنین گفته موارد ابتلا در برخی کشورهای آفریقایی هم علی‌رغم پایین بودن نسبی مرگ و میر در آنها رو به افزایش است. 

در این بیانیه آمده است: «بیماری دنیاگیر کووید-۱۹ امروز در آفریقا با رسیدن شمار مبتلایان به بیش از ۱۰۰ هزار نفر وارد مرحله‌ای مهم شده.»

سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرده است: «این ویروس اکنون از ۱۴ هفته پیش که ابتلای نخستین بیمار به آن در منطقه مورد تأیید قرار گرفت به تک تک کشورهای قاره سرایت پیدا کرده است.»

با وجود این، سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرده در این قاره پهناور تا به حال ۳۱۰۰ نفر جانشان را از دست داده‌اند. 

اوضاع در آمریکای جنوبی اما بسیار وخیم‌تر است. «مایک رایان»، کارشناس ارشد سازمان جهانی بهداشت در امور اضطراری در یک کنفرانس خبری گفت: «آمریکایی جنوبی به یک معنا به کانون جدید شیوع این بیماری تبدیل شده است.» او یادآوری کرد که برزیل در حال حاضر آلوده‌ترین کشور آمریکا جنوبی است.    

کرونای جدید یکی از ۷ نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. ۴ گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود. 

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» اعلام کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند