به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، عبدالله دوم در گفت وگو با هفته نامه آلمانی اشپیگل با اشاره به تلاش های مربوط به مذاکرات سازس، طرح دولت واحد (رژیم صهیونیستی) را کاملا مردود دانست و تاکید کرد که طرح تشکیل دو کشور (فلسطین و رژیم صهیونیستی) تنها راه حلی است که می توان آن را پیش برد.

پادشاه اردن همچنین هشدار داد که در صورت فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین، شاهد هرج و مرج و افراط گرایی بیشتر در منطقه خواهیم  بود.

وی در پاسخ به پرسشی در باره اینکه آیا اردن معاهده صلح با رژیم صهیونیستی را تعلیق خواهد کرد گفت: قصد آغاز تهدیدها و یا آمادگی برای ایجاد فضای اختلاف را ندارم اما در صورت الحاق کرانه باختری، همه گزینه ها را بررسی می کنیم.

عبدالله دوم افزود: اردن با کشورهای بسیاری در اروپا و جامعه بین الملل اتفاق نظر دارد که قانون زور نباید در خاورمیانه اجرا شود.

طرح صلح "دونالد ترامپ" که به "معامله قرن" معرفی شده، چند ماه پیش منتشر و موجب خشم فلسطینیان و رد آن از سوی جامعه بین‌المللی شد.

در این طرح رژیم صهیونیستی مجاز می‌شود تا شهرک‌های کرانه باختری و منطقه راهبردی دره اردن را به سرزمین های اشغالی الحاق کند.

رژیم صهیونیستی قصد دارد از ماه آینده میلادی بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن را که در جنگ ۱۹۶۷ به اشغال خود درآورده به قلمروه خاکی خود ضمیمه کند.  

برخی کشورهای اروپایی تهدید کرده‌اند که در صورت اجرای تصمیم رژیم اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، اساس روابط خود با تل آویو را تغییر خواهند داد.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند