به گزارش روزنامه صبح کابل، دونالد ترامپ رییس‌جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا گفته است که امضای توافق‌نامه‌ صلح با طالبان، وابسته به اجرای تعهدات مرحله‌ یک‌هفته‌ای کاهش خشونت است.  

وی همچنین تأکید کرد که اگر مرحله‌ کاهش خشونت با موفقیت به پایان برسد، توافق‌نامه‌ صلح با طالبان را خودش امضا خواهد کرد.  

این در حالی است که نمایندگان آمریکا و گروه طالبان، روز جمعه گذشته (۲ اسفند) بر روند یک‌هفته‌ای کاهش خشونت به توافق رسیده بودند و دو طرف خاطرنشان کردند، در صورتی که روند این توافقنامه به پایان برسد، موافقت‌نامه‌ صلح میان دو طرف، فردا روز شنبه (۱۰ اسفند) به امضا میرسد.  

در همین حال، رسانه‌ها داخلی افغان روز پنچ‌شنبه (۸ اسفند) به نقل از منابعی نوشتند که یک هیأت شش ‌نفری روز گذشته به نمایندگی از دولت افغانستان، برای گفت‌وگو با طالبان به دوحه پایتخت قطر سفر کرده‌اند.  

قرار است پس از امضا توافق‌نامه‌ صلح امریکا و طالبان، گفت‌وگو  بین‌افغان ها میان گروه طالبان و نمایندگانی از دولت افغانستان آغاز شود.  

دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که قرار است وزیران خارجه و نمایندگان ویژه حدود سی کشور و سازمان‌های معتبر بین‌المللی در مراسم امضا توافق‌نامه میان این گروه و آمریکا فردا (شنبه) شرکت خواهند کرد.  

هنوز دولت‌ها آمریکا و افغانستان در مورد این خبر اظهار نظری نکرده‌اند و فهرست اشتراک کنندگان در این مراسم هم اعلام نکرده‌اند.  

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفت: این توافق نامه آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان را رقم خواهد زد.  

وی افزود: این توافق زمینه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و گفتگوهای بین‌افغان ها را فراهم خواهد ساخت.  

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند