علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (سه‌شنبه) در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در فردو و در جمع خبرنگاران عنوان کرد: امروز با تقارن ایام عید قربان و عید غدیر در آینده، روز مبارکی است و واحد جدیدی تحت عنوان مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار کلنگ زده شد.

 

وی با بیان اینکه ایزوتوپ‌های پایدار هم متنوع و هم دارای کاربردهای فراوان است و روش‌های به دست آوردن آنها متعدد است، عنوان کرد: یکی از روش‌های آن سانتریفیوژ است. روش‌های دیگری هم وجود دارد که در تأسیسات جدید راه‌اندازی خواهد شد از جمله روش تبادل شیمیایی، نفوذ حرارتی، تقطیر غشایی و.... مجموعه‌ای که امروز کلنگ زنی شد، وارد جداسازی رادیوایزوتوپ‌ها و توسعه کاربردهای آنها با استفاده از روش‌هایی که ذکر کردم،‌ می‌شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی با ذکر این نکته که ما در حد آزمایشگاهی کارهایی را روی این مجموعه‌ها شروع کردیم، ولی الان باید اِشل آن از  اِشل آزمایشگاهی بیرون بیاید و بتوانیم آن را توسعه بدهیم، خاطرنشان کرد: به همین خاطر بنایی که امروز در نظر گرفتیم چیزی حدود پنج هزار متر مربع شامل هشت کارگاه و هشت آزمایشگاه است یک مجموعه بسیار وسیعی خواهد بود که فکر می‌کنم در غرب آسیا بی نظیر باشد و سراغ ندارم کشوری در غرب آسیا این چنین وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار شده باشد.

صالحی عنوان کرد: فردو یک سایت بسیار فعال است، الان یک هزار و ۴۴ ماشین در فردو داریم که در خلأ هستند، حدود ۲ آبشار آن الان در چرخش است، فقط غنی سازی را انجام نمی‌دهند و اگر روزی اراده شود آن مسئله هم سهل خواهد بود، چون ماشین‌ها آماده‌ و در خلأ هستند و دارند می‌چرخند فقط کافی است خوراک به آنها داده شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره تکمیل این پروژه خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم فاز اول آن را تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ تکمیل کنیم، ولی چنین پروژه سنگینی نمی‌شود در هفت هشت ماه تکمیل شود.

وی با بیان اینکه ساختمان آن نیز ویژه است، اظهار داشت: ساختمان نیاز به اتاق‌های ویژه و تمیز و تجهیزات ویژه دارد. از الان خیلی از تجهیزات برای ساخت در داخل سفارش داده شده و نیاز است برخی تجهیزات از خارج خریداری شود. فکر می‌کنیم اگر همه چیز به خوبی پیش برود شاید قریب به ۲ سال طول بکشد.

 کلنگ احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار امروز (سه‌شنبه) توسط علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در فردو  زده  شد در این مراسم بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز حضور داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند